Sponzorováno

Diuretika a zdraví – jaké skrývají nebezpečí a vedlejší účinky? 4.94/5 (33)

Diuretikum je léčivo nebo rostlinná droga navozující zvýšenou diurézu (vylučování) vody a elektrolytů

Diuretikum je léčivo nebo rostlinná droga navozující zvýšenou diurézu (vylučování) vody a elektrolytů.

Syntetická léčiva podporující vylučování moči seženete bez receptu. I to je důvod, proč často dochází k jejich nadužívání. Bez pozorného čtení příbalového letáku se může snadno stát, že podceníte rizika. Tělo tak ošidíte nejen o přebytečnou vodu, ale také o minerály, zejména draslík. Soustavné překračování doporučené dávky diuretik ohrožuje především ledviny a srdce.

Diuretika a jejich vedlejší účinky

Diuretika, tedy pilulky na odvodnění se běžně používají k odstranění otoku, na vysoký krevní tlak, glaukom a některé ledvinové a jaterní problémy. Jaké však skrývají záludnosti?

1. Zvýšené močení a změněna krev

Jedním z nejběžnějších vedlejších účinků je, že zvyšují potřebu močení. Diuretika mohou mít vliv na množství draslíku v krevním oběhu člověka. Další možné nežádoucí účinky jsou zvýšení úrovně hladiny cholesterolu a cukru, což je zvlášť nebezpečné pro diabetiky. Rutinní užívání diuretik může způsobit, že hladina sodíku v krvi člověka klesne až příliš nízko, a objeví se hyponatrémie.

2. Sexuální nežádoucí účinky

Muži užívající diuretika mohou mít problémy s potencí nebo se snížením sexuální touhy, i když tento účinek je docela vzácný. Ženám se mohou bolestivě nalít prsa. Objevují se i bolesti břicha nebo křeče, které jsou doprovázeny zvracením nebo průjmem.

3. Menstruační změny a dna

Ženy, které berou diuretika by se měly připravit na menstruační nepravidelnosti, jako jsou změny v cyklu. Jiným se může vyvinout dna, bolestivá formu artritidy, která se obvykle objeví v kloubech na prstech a nohou.

4. Závratě

Závratě a točení hlavy jsou dalším průvodním znakem, když budete užívat pilulky na odvodnění.

Sponzorováno

Přírodní diuretika

Naštěstí existuje množství potravin, které fungují jako přírodní diuretikum a k organismu se chovají mnohem šetrnější. Z ovoce a zeleniny hraje prim:

  • celer,
  • petržel,
  • okurky,
  • chřest,
  • brusinky,
  • vodní a žlutý meloun,
  • melounová semínka.

Jablečný ocet, podávaný samostatně nebo jako salátová zálivka, má také prokázatelný diuretický efekt. Z nápojů vás nejlépe pročistí kvalitní zelený čaj. K diuretikům řadíme i na draslík bohaté potraviny jako banány, pečené brambory, meruňky, rajčata, jahody, čerstvou papáju či přírodní jogurt.

Dnes je situace lepší

Diuretika jsou léky, které zvyšují množství moči tím, že zvyšují vylučování sodíku do moče a sodík jako hygroskopický prvek táhne s sebou vodu. Zmenšuje se tak objem tekutin v cévách i mimo ně. Z toho vyplývá, že jsou lékem volby u pacientů, u kterých dochází k zadržování tekutin (otoky) nebo mají vysoký příjem sodíku. V sedmdesátých a osmdesátých letech se používaly diuretika v poměrně vysokých dávkách (hydrochlorothiazid a chlortalidon do 100 mg), s čímž byl spojen relativně častý výskyt nežádoucích účinků (zvýšené ztráty draslíku, komorové extrasystoly, zhoršená látková výměna cukrů a tuků).

Sponzorováno

Zvýšené ztrátě draslíku lze zabránit použitím tzv. draslík šetřících diuretik (Amiclaran, Verospiron) nebo použitím kombinovaných přípravků (MODURETIC MODURETIC). V současnosti je jednoznačný trend podávání malých dávek diuretik v léčbě hypertenze (hydrochlorothiazid do 25 mg denně), kdy zůstane zachován účinek na krevní tlak a vedlejší účinky se vyskytnou jen minimálně. Diuretika jsou indikovány zejména u starších pacientů s izolovanou systolickou hypertenzí.

Kde si o diureticích přečíst více?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva