Nedostatek vitamínu D – jak se projeví a proč může vznikat? 4.8/5 (15)

Sponzorováno

Vitamínu D se také někdy říká sluneční vitamín, protože ho čerpáme i ze slunečního záření.

Vitamínu D se také někdy říká sluneční vitamín, protože ho čerpáme i ze slunečního záření.

Víte, že pouze 10% vitamínu D se do těla dostává potravou? Zbývajících 90% déčka totiž naše tělo získává ze slunečních paprsků. Až čtyřem z pěti z nás ale tento „sluneční vitamin“ chybí. A to naše tělo opravdu ani v nejmenším netěší. Nedostatek vitamínu D může souviset s mnoha nepříjemnými i závažnými problémy.

Vitamin D je tak trochu hvězda mezi vitamíny

Tento vitamín podporuje správnou funkci imunitního systému. Je důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu a pomáhá zachovat silné a zdravé kosti a zuby. Přispívá k udržení normální činnosti svalů atd. Důvodů, proč bychom jeho nedostatek neměli podceňovat je mnoho, jak ale máme zjistit, že nám chybí?
 

8 signálů = 8 podob nedostatku vitamínu D v těle

Poslouchejte své tělo a dejte si pozor na těchto 8 signálů, které hlásí nespokojenost organismu a nedostatek vitaminu D.
 

1. Svalová slabost

Když tělu chybí vitamín D, můžete pozorovat, že jsou vaše svaly oslabené a cítíte větší únavu. Každodenní činnosti, ať už je to chůze po schodech nebo třeba návštěva posilovny, vám mohou připadat jako zdolávání Mount Everestu.
 

2. Snížená vytrvalost

Zbystřete, pokud se vaše kondice z nejasných důvodů zhoršuje a vytrvalostně nestačíte na věci, které vám předtím problém ani v nejmenším nedělali. Vitamín D působí i na fyzickou vytrvalost.
 

3. Přecitlivělost

Tělo volá po vitamínu D různými způsoby. Jedním z projevů může být i zvýšené vnímání hmatových vjemů. Kůže je citlivá a i běžný dotyk může být pro vás docela nepříjemný.
 

4. Nespavost

Trápí vás nespavost, se kterou jste nikdy předtím problém neměli? Možná všechno přikládáte stresu a povinnostem, které vám nedají spát. Může za ní však být i nízká hladina vitaminu D v těle. To si zapamatujte.
 

5. Mrzutost

Kdo z nás někdy neměl špatnou náladu? Pokud se ale stává rutinou bez zjevného důvodu, něco není v pořádku. Může být známkou nižší hladiny serotoninu v mozku, což má spojitost i s absencí déčka.
 

6. Smutek

S nízkou hladinou déčka v těle je spojeno i riziko změn nálad a melancholie.
 

7. Vysoký krevní tlak

Málokdo si uvědomuje, že vysoký krevní tlak může signalizovat i nedostatek živin a důležitých vitamínů v našem těle. Mezi ně patří i vitamín D.
 

8. Únavové zlomeniny

Vitamin D je velmi důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, a rovněž na udržení dobré kondice kostí. Pokud ho máme málo, riskujete oslabené kosti a dvojnásobně zvyšujete riziko únavových zlomenin.
 
Je vám některý z těchto znaků povědomý?

Sponzorováno

Poraďte se o svých příznacích i se svým praktickým lékařem, a především pravidelně doplňujte vitamín D.

Hlavní příčiny chybějícího vitamínu D

K nedostatek vitamínu D v těle může dojít hned z několika důvodů:

1. Z nějakého důvodu nekonzumujete některé potraviny

Dlouhodobě nekonzumujete doporučené denní dávky tohoto vitamínu v potravě. To je pravděpodobné nappříklad když budete postupovat přísně veganskou dietu. Protože většina z přírodních zdrojů vitamínu D jsou živočišné říši, včetně ryb a rybího oleje, žloutků, mléko a hovězí játra.

2. Vaše expozice slunečnímu záření je omezena

Vzhledem k tomu, že tělo produkuje vitamín D, když je kůže vystavena slunečnímu záření, můžete být ohroženi jeho nedostatkem, pokud na slunci prostě nejste (jste pořád doma, žijete dlouho někde v severních zeměpisných šířkách, nosíte dlouhé šaty nebo pokrývky hlavy, nebo máte povolání, které zabraňuje slunci).

3. Máte tmavou pleť

Pigment melanin snižuje schopnost pokožky přeměnit sluneční záření na vitamin D. Některé studie ukazují, že starší lidé s tmavší barvou pleti mají docela vysoké riziko nedostatku vitaminu D.

4. Ledviny mají sníženou schopnost převést vitamín D na aktivní formu

Jak lidé stárnou, jejich ledviny jsou méně schopné převést vitamínu D na aktivní formu, čímž se zvyšuje riziko vzniku nedostatku vitaminu D.

5. Váš zažívací trakt může za nedostatečné vstřebávání vitaminu D

Určité zdravotní problémy, jako jsou Crohnova choroba, cystická fibróza, a celiakie, mohou negativně ovlivnit schopnost střeva absorbovat vitamín D z potravin, které jíte.

6. Trpíte obezitou

Lidé s body mass index 30 nebo větší a mají často nízkou hladinu vitamínu D.

Testy na nedostatek vitamínu D

Nejpřesnější způsob, jak změřit, kolik vitaminu D je v těle je 25-hydroxy krevní test (neboli 25-hydroxyvitamin D). Úroveň od 20 nanogramů / mililitr do 50 ng / ml se považuje za dostatečnou pro zdravé lidi. Úroveň méně než 12 ng / ml indikuje nedostatek vitaminu D.

Léčba nedostatku vitamínu D

Léčba nedostatku vitaminu D zahrnuje příjem více vitamínu D – prostřednictvím stravy a doplňků. I když neexistuje žádná přesná hodnota hladiny vitaminu D, která je potřebná pro optimální zdraví – a pravděpodobně se liší v závislosti na věku a zdravotním stavu – koncentrace méně než 20 nanogramů na mililitr je obecně považován za nedostatečný stav, vyžadující léčbu.
Nejlepší je také vystavovat se přímému slunečnímu záření, pokud je to samozřejmě alespoň trochu možné.

Co si dále přečíst o vitamínu D?

VIDEO: Vitamin D – jeho nedostatek a kde jej získat

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva