Sponzorováno

Pozor na nedostatek vitaminu D. Způsobuje mnoho problémů 4.87/5 (23)

Vitamín D vám dodá i sluneční záření.

Vitamín D vám dodá i sluneční záření.

Chcete být zdraví? Potom je správnou cestou pestrá strava a dostatek minerálů a hlavně vitamínů. Je jich celá škála. Některé, jako je třeba vitamín C, není problém tělu dodávat celkem snadno. Potom tu jsou ale takové, u kterých odborníci říkají, že jich mají lidé obecně nedostatek. Hlavně ženy v posledních letech trpí nedostatkem vitaminu D. Ten je přitom pro tělo velmi důležitý.

Podívejte se s námi, co může jeho nedostatek způsobovat, stejně jako se podívejte i na to, kde a jak daný vitamin snadno doplnit.

Problém s řídnutím kostí

Pokud dochází k řídnutí kostí, nemusí to být nutně spojeno jenom s tím, že patříte mezi starší generaci. Tato zdravotní komplikace se může objevit i v mladším věku. A onen problém je spojený právě s tím, že máte nedostatek vitamínu D. Pokud k tomu dojde, doplňuje tělo vápník v krvi ze zásob, které jsou ve vašich kostech. A vlivem toho ho v nich ubývá a tak kosti postupně řídnou. A s čím to následně souvisí? S celou řadou poměrně výrazných zdravotních komplikací. Mezi ty hlavní rozhodně patří:

 • Bolestivost pohybového aparátu
 • Snadnější zlomení kosti
 • Komplikace při běžném pohybu

Pozor také na vaši imunitu

Právě nyní, v podzimním období je velmi dobré dbát na imunitu svého těla. Jde o období, kdy můžete být mnohem náchylnější na různé nemoci. Není to jenom vitamín C, nebo snaha o zajištění rovnováhy ve vašich střevech, na imunitu má vliv také vitamin D. Pokud ho máte dostatek, může to skutečně znamenat, že budete mnohem náchylnější, pokud jde o různé nemoci, jako je třeba chřipka, ale i kašel, nebo jiné nachlazení. I to je důvod, proč hladinu daného vitamínu doplnit.

Jeho nedostatek má vliv i na vaši psychickou kondici

Není to jenom vaše tělo a jeho zdraví. Zapomínat nesmíte také na to, že nedostatek vitamínu D může mít celkem velký vliv i na vaši psychickou kondici. Tedy na to, jak se cítíte. Možná to jenom přikládáte podzimní depresi, ale situace může být taková, že je to skutečně z nedostatku tohoto vitamínu. Cítíte se podráždění? Máte chmury a celkově špatnou náladu? A vytrácí se chuť dělat cokoliv akčního? Potom zkuste doplnit tento vitamín. Uvidíte, že se vše výrazně změní k lepšímu.

Cítit se můžete celkově unavení

Nejenom psychická únava. Zapomínat nelze také na únavu fyzickou. Není nic výjimečného, že vás při nedostatku vitamínu D mohou také bolet svaly. Souvisí s tím i to, že se nebudete chtít nijak výrazně hýbat. Dobré je vědět, že zvláště když sportujete je nutnost mít daného vitamínu dostatek. Jak proto, že budete moci podat vždy dobrý výkon, tak i proto, že díky dostatku tohoto vitamínu budou moci vaše svaly bez jakýchkoliv problémů velmi dobře regenerovat. I to je velmi důležité.

Sponzorováno

Ohrozit můžete i své dítě

Víte, že nedostatek vitamínu D může být spojený nejenom s vámi, ale i s vaším dítětem? I to by ho mělo mít dostatek. Nemyslíme jenom situaci, kdy už máte syna nebo dceru, ale i v situaci, kdy jste těhotná. Myslete na to, že nedostatek tohoto vitamínu může u malých dětí primárně způsobovat růstové poruchy. Vitamín D je u dětí důležitý pro vývin svalů a kostí. Proto myslete na fakt, že ho mají mít dostatek. A jak jim ho dodávat?

 • Správné potraviny, nebo doplňky stravy
 • Mateřské mléko
 • Rybí tuk

Samozřejmě pokud jde o dobu těhotenství, je více než jasné, že musíte myslet hlavně na dostatečnou a vyváženou stravu. To, že budete mít dostatek vitamínu D vy, jasně znamená, že ho následně bude mít dostatek i váš potomek. Na druhou stranu pozor na jeho nadbytek, jelikož i ten může vám i dítěti škodit

Pomůže také slunce

Je jasné, že u malých dětí není pobyt na slunci příliš doporučován. Zvláště potom bez ochranných krémů. Pokud jde o dospělé jedince, rozhodně je vhodné se mu nevyhýbat. I když v současných podzimních dnech není zase až tak jednoduché na slunce vyjít, musíme říci, že když se objeví, neváhejte. Tělo má totiž jednu unikátní schopnost. Pokud je na slunci, dokáže vitamín D samo tvořit. Nemusíte tak řešit svou stravu ani nic podobného, a přesto budete mít tohoto vitamínu dostatečné množství. A to skutečně až 80 procent doporučené denní dávky, jelikož lidské tělo ho při pobytu na slunci umí produkovat více než dobře. Pozor ale na to, že nadměrný pobyt na slunci může pochopitelně také škodit. Rizikem je spálení, nebo nebezpečnost UV záření.

Zajímavost: To proto se vitamínu D říká sluneční vitamín

Jak se stravovat?

Pokud vás nedostatek vitamínu D trápí, je třeba vědět i to, jak se ideálně stravovat. V takovém případě doporučíme hlavně tučné mořské ryby. Jsou to makrely, tuňák, nebo i losos. Čím více jich budete mít, tím lépe. Navíc pamatujte na to, že pokud zásoby vitamínu D doplníte, nijak rychle nevymizí. Za tímto účelem stačí jíst ryby jednou nebo dvakrát týdně, a denní doporučenou dávku udržíte i dlouhodobě.

Navíc to nejsou jenom ryby, které je možné jíst. Též doporučujeme kvalitní mléko a mléčné výrobky, nebo různé druhy kvalitních cereálií. Nejenom, že ty mohou vitamín D obsahovat, ale jsou i výrobci, kteří ho do svých výrobků dodávají. Čtěte složení.

A co si dále o vitamínu D přečíst?

VIDEO: Vitamin D – jeho nedostatek a kde jej získat

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva