Sponzorováno

Vitamín D3 – jeho účinky, funkce a zdroje 4.77/5 (13)

Vitamín D3Nedávný výzkum ukázal, že vitamin D je silný imunitní stimulant, a tím je i mnohem mocnějším nástrojem v boji proti nemocem a virům než vitamin C. Lidé s dostatkem vitamínu D byli také spojováni se sníženým rizikem srdečních onemocnění, rakoviny , diabetes, vysokého krevního tlaku, schizofrenie a roztroušené sklerózy.

Může to trvat i několik měsíců, než se Vitamin D nahromadí v těle, takže byste měli začít s doplněním co nejdříve, na podzim je ho třeba nejvíce v boji proti sezónní onemocnění v souvislosti se změnami počasí.

Vitamín D3 pro sportovce

Z pohledu sportovců se dostatečné množství vitamínu D3 odrazí na zvýšení výkonu. Vitamin D snižuje záněty v tkáních, často spojených s přetrénováním a intenzivními tréninky, pomáhá tak sportovcům rychleji se zotavit po výkonu.

Existuje také spojení mezi hladinou vitaminu D a udržováním síly a výkonu díky schopnosti zvyšovat velikost a počet rychlých svalových vláken. Vzhledem k řečenému, může být nedostatek spojen s únavovými zlomeninami, chronickými bolestmi svalů a kostí, oslabení imunitního systému a záněty, je důležité, aby sportovci vážně uvažovat o vitaminu D.

Pro udržení dostatečné hladiny vitaminu D, studie navrhují pro sportovce více než 2000iu za den.

Klíčové výhody Vitaminu D3

  • Může posílit imunitní funkce
  • Pomáhá zotavení po cvičení
  • Zlepšuje zdravotní stav kostí a zubů

Vitamin D je v tucích rozpustný vitamin, který se nachází v některých potravinách a funguje v těle při reakci kůže na sluneční záření (zejména UV-B záření). Ti, kteří mají málo přístupu k přímému slunečnímu světlu, jsou více citliví na nedostatek vitamínu D. Vitamin D je nejobvykleji znám pro svou schopnost zvýšit růst a udržování kostí, zubů a kloubů.

Vitamin D je k dispozici ve dvou formách, D2 a D3. Bylo prokázáno, že vitamin D3 se zdá být více než třikrát účinnější než vitamin D2. Náš Vitamin D3 je ve vysoce dostupné tekuté formě.

Vitamín D3 – fatální nedostatek v dnešní populaci a závažné nemoci

Vitamin D3 je jedním z nejužitečnějších nástrojů, které máme k dispozici pro zlepšení celkového zdraví. Tento vitamín je unikátní, protože cholekalciferol (vitamin D3) je vitamín odvozen z 7-dehyrocholesterolu, nicméně Vitamin D3 získává hormon-jako akce, kdy cholekalciferol (vitamin D3) je převeden na 1,25-dihydroxy vitamin D3 (kalcitriol) v játrech a ledvinách.

Jako hormon, Calcitriol kontroluje fosfor, vápník a metabolismus kostí a neuromuskulární funkce. Vitamin D3 je jediný vitamín, které tělo může vyrábět skrze sluneční záření (UVB). Přesto s dnešním způsobem života a rozsáhlým využíváním ochran proti slunečnímu záření v důsledku obavy z rakoviny kůže, jsme nyní společností s miliony jedinců s nedostatkem vitamínu D3.

Již více než století je vědci uznáváno, že Vitamin D3 je zapojen do zdraví kostí. Výzkumy stále přibývají, dokumentující roli Calcitriolu ve snížení rizika zlomenin ve významné míře. Nejnovější výzkum však ukazuje, že nedostatek 1,25-dihyroxy Vitamín D3 je spojen s překvapujícím množstvím jiných zdravotních obtíží, jako jsou deprese, bolesti zad, rakovina, inzulínová rezistence a pre-eklampsie během těhotenství, snížená obranyschopnost a makulární degenerace.

Sponzorováno

Vitamín D3 má důležitou úlohu ve zdraví

Jak je zřejmé, vitamín D3 hraje důležitou úlohu v celkovém zdraví. Velké procento jednotlivců trpí nedostatečností této důležité živiny. Strach z rakoviny kůže způsobil, že mnoho lidí přestalo získávat skutečné množství slunečního světla a tím i vitamín D3. Kůže využívá energii UVB k převodu do 7-dehydrocholesterolu D3 vitamín.

I jednotlivci, kteří chodí často ven na slunce, ale často používají opalovací krém, tak můžou mít nedostatek D3 vitamínu. Kromě toho jak stárneme, tak jsme méně vybaveni k výrobě dostatečného množství této životně důležité živiny. Jedna studie zjistila, že s věkem související pokles funkce ledvin může vyžadovat, aby starší lidé přijímali více vitaminu D3 k zachování jeho stejné hladiny jako mladší lidé.

Doporučený denní příjem (RDI vitamínu D3 je nastaven velmi nízko u dospělých jedinců, kteří konzumují toto malé množství (400 až 600 IU) se stále ukazuje být nedostatečným, pokud žijí na sever od obratníku Raka či jižně od obratníku Kozoroha. Ve skutečnosti výzkumníci zjistili, že tento příjem, který byl považován za přiměřený, aby se zabránilo osteomalacii (bolestivé kostní onemocnění) nebo křivici, není dostatečně vysoký na ochranu proti většině nemocí spojených s nedostatkem 1,25-dihyroxy Vitamín D3. Například se zjistilo, že nejméně 1000 až 2000 IU vitamínu D3 denně je nutné ke snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva a že nižší dávky vitaminu D3 neměly stejný ochranný efekt.

V březnovém (rok 2007) vydání American Journal of Clinical Nutrition, přední skupina výzkumníků z předních institucí jako University of Toronto, Brigham a ženské nemocnice, Tufts University a Fakultní nemocnice v Curychu, Švýcarsko, se rozohnili na tradiční média pro jejich nesprávné vykazování vitamínu D3.

Tým výzkumníků napsal: „Téměř pokaždé, když vydají veřejné sdělovací prostředky zprávu, že hladina vitamínu D3 je příliš nízká, nebo že vyšší příjem vitamínu D může zlepšovat opatření na ochranu zdraví, tak je zpráva zastaralá a tudíž zavádějící. Mediální zprávy pro veřejnost jsou obvykle doprovázeny textem, který je následující: ‚Aktuální doporučení z Institutu medicíny jsou příjem 200 IU / den, od narození do věku 50 let, 400 IU pro ty ve věku 51 – 70 rok, a 600 IU pro ty, kteří jsou ve věku nad 70 let. Někteří odborníci tvrdí, že optimální množství jsou spíše blíže k 1000 IU denně.

Výzkumníci poukazují, že doplňkový příjem 400 IU denně sotva zvyšuje krevní koncentraci 25 (OH) D, kterou je cirkulující metabolit vitamínu D, který slouží jako nejčastěji měřený ukazatel stavu vitamínu D. Chcete-li zvýšit tuto hodnotu rapidně, tak to vyžaduje dodatečný příjem 1.700 IU vitamínu D denně.

Jedním z problémů je zastaralá přijatelná horní mez pro spotřebu vitaminu D3, která byla stanovena na 2.000 IU. Nicméně, výzkumníci poukazují, že novější studie ukázaly, že 10.000 IU je bezpečný horní limit.

Při zkoumání lékařské literatury, je zřejmé, že vitamín D3 ovlivňuje lidské zdraví, v úžasných mnoha směrech a pokud ho nezískáváte v dostatečném množství, tak můžete nechat otevřené dveře k rozvoji řady nemocí.

A dále si přečtěte

Sponzorováno

TIP: Jaké příčiny a následky v těle má nedostatek vitamínu D?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Vitamín D3 – jeho účinky, funkce a zdroje”

  1. […] tělo důležitá látka tukové povahy, kterou lidský organismus potřebuje pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Pomáhá tělu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. […]

  2. […] Vitamin D3 ze slunečních paprsků je vlastně jistý druh hormonu. A právě ten, který vaše tělo potřebuje, aby zůstalo v co nejlepší formě. Ve skutečnosti, jeden z hlavních důvodů, proč mazové žlázy často produkují příliš mnoho mazu, je nerovnováha vitamínu D3 v těle. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva