Sponzorováno

Chutě, které odhalí, co vám v těle chybí 4.85/5 (27)

Máte často chuť na kávu? Možná vám jen kolísá krevní cukr.

Máte často chuť na kávu? Možná vám jen kolísá krevní cukr.

Ten pocit jistě velmi dobře znáte. Je spojený s tím, že máte na něco skutečně nepřekonatelnou chuť. Není to jenom tím, že jste delší dobu nejedli. Může to být také tím, že vašemu tělu jednoduše něco chybí. Co to může být? To záleží na tom, na co konkrétně máte chuť. Podívejte se společně s námi na nejznámější chutě a dále na to, co mohou znamenat. Ty jasně potvrzují, že vaše tělo dokáže vždy bezproblémově fungovat a bez nutnosti hlídat různé tabulky a denní dávky zjistíte, že pokud vašemu organismu něco skutečně chybí, tak si o to dokáže takzvaně sám říci. A to prostřednictvím různorodých chutí.

1. Chuť na čokoládu

Nemusí být jenom znakem toho, že máte chuť na sladké a právě čokoláda je vaší oblíbenou pochutinou. Je to také jasný znak toho, že vám chybí jeden z velmi důležitých minerálů. A jaký to je? Jedná se o hořčík. Poslední průzkumy ukazují, že mnoho lidí ho má nedostatek. A tak se chutě na čokoládu objevují stále častěji. Jestliže je to i váš případ, doporučujeme hořčík do jídelníčku zařadit mnohem více, než je tomu nyní. A jak na to? Stačí do stravy přidat:

Pamatujte na to, že hořčík nejenom že umí zajistit krásu vaší pokožky, nebo krásu vašich vlasů. Je také látkou, která je velmi prospěšná, pokud jde o vaše psychické rozpoložení. Pozitivně se projevuje na vyrovnanosti psychického systému a dokáže dokonce i velmi dobře bojovat oproti úzkostným stavům. Dejte si místo čokolády banán nebo oříšky (ideálně nesolené).

2. Chuť na sýr

Milujete sýry, a velmi často na ně dostanete z ničeho nic chuť? Vaše tělo může signalizovat to, že mu chybí vápník. I ten je velmi důležitým minerálem, který je hlavně v mléčných výrobcích. Je doslova nezbytnou látkou, pokud chcete mít zdravé zuby, stejně jako pokud chcete mít zdravé kosti. Jestliže máte pravidelné chutě na sýry, potom se snažte jíst nejenom je a mléčné výrobky, ale můžete si dát třeba i tučné ryby, nebo také mandle. Ve všech případech jde o potraviny, které mají vápníku více než dost.

Pokud si jste jisti, že máte dostatek vápníku, může chuť na sýr ale i na mléčné výrobky obecně signalizovat i to, že ve vašem těle je menší množství vitamínu D, než je třeba. Doplnit ho můžete v podstatě stejnými potravinami, jako výše. Tedy hlavně mléčnému výrobky, které jsou velmi důležité.

Sponzorováno

3. Chuť na kávu

Nemusíte si ji dávat jenom ve chvíli, kdy jste bez energie a potřebujete kofein, který vás o něco více nakopne. Pokud máte na kávu velkou chuť i přesto, že ji zase až tak často nepijete a nepotřebujete, také to znamená jasný dostatek látky, kterou musíte ve vašem těle mít. A jedná se o krevní cukr. Pokud ten kolísá, tak si tělo vyžádá něco, čím může organismus nakopnout. A to je právě káva. Nutno ale říci, že se nejedná o nejlepší volbu. Mnohem lepší jsou složené cukry, tedy takzvané sacharidy, které energii dodají na delší dobu.

U kávy je dobré připomenout ještě jednu důležitou věc. Pokud na ni má vaše tělo chuť, a to s ohledem na kolísající hladinu cukrů, nemusí to být nutně jenom sacharidy, pomocí kterých zajistíte správné a bezproblémové fungování vašeho těla. Stejně tak můžete do své stravy zařadit bílkoviny, které pomáhají udržet tu správnou hladinu. Navíc je oceníte i při hubnutí, a jako základního pomocníka při budování svalové hmoty.

4. Chuť na maso

Nejste přímými vyznavači masové stravy, ale občas dojde na to, že se bez masa neobejdete? I to může být spojeno se situací, kdy tělu něco chybí. A jelikož je maso velmi bohaté na železo, je to právě to. V takovém případě doporučujeme maso červené, které je jedním z největších zdrojů. Také může chuť na maso znamenat i absenci zinku. Pokud si dáte jednou až dvakrát týdně právě červené maso, dodáte vašemu tělu to, co potřebuje.

A co když se řadíte do skupiny vegetariánů, nebo do skupiny veganů, kteří maso nesmějí či nechtějí? V takovém případě si místo masa dejte zeleninu, která také obsahuje jak železo, tak i zinek. Pokud máme zmínit onu trojici hlavních druhů, je to tato:

 • Čočka
 • Špenát
 • Semínka dýně

5. Chuť na slané pochutiny (chipsy, tyčinky a podobně)

Nemusí s nimi být spojeno jenom to, že se večer nudíte u televize a něco byste přece jenom zakousli. Spojená s nimi může být i jiná věc. Je to sodík, který je pro tělo celkem důležitou látkou, která pomáhá udržet hladinu vody ve vašem těle. Pokud máte sodíku nedostatek, může to vést až k dehydrataci. Proto je dobré ho pravidelně doplňovat. A nejlepším zdrojem je právě sůl. A tak si dáte slané pochutiny a jeho hladinu doplníte. Pamatujte, že daná chuť může často přicházet třeba po sportovní aktivitě, kdy vyloučíte mnoho vody.

Pozor však na to, že nadměrné množství soli může naopak škodit. Proto to s ní nepřehánějte. Je dobré raději solit méně a k tomu dostatečně pít. A pokud jde o stravu, pomocí které můžete tělu sodík dodat, tak to je třeba celer, nebo mrkev. Rozhodně se jedná o zdravější alternativu, než právě ona klasika v podobě chipsů. Na chipsy a slané pochoutky se vyprdněte, nejsou vůbec zdravé.

Sponzorováno

TIP: Poslouchejte, co vám chce tělo říci

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva