Cholera – příznaky, příčiny a léčba 4.73/5 (15)

Sponzorováno

Cholera se prakticky nevyskytuje (nebo výjimečně) v zemích prvního světa.

Cholera se prakticky nevyskytuje (nebo výjimečně) v zemích prvního světa.

Cholera je závažné bakteriální onemocnění, které obvykle způsobuje těžký průjem a dehydrataci. Onemocnění se obvykle šíří kontaminovanou vodou. V závažných případech je nutná okamžitá léčba, neboť ke smrti může dojít i během několika hodin. Smrt může nastat i v případě, když jste byli zdraví, než jste choleru chytili.

Moderní kanalizace a úprava vody účinně eliminovaly choleru ve většině zemí. To je potřeba říct. Ale stále je to problém v některých zemích Asie, Latinské Ameriky, Afriky, Indie a na Středním východě. Země postižené válkou, chudobou a přírodními katastrofami mají největší riziko pro vypuknutí cholery. Problémové životní podmínky mají tendenci přinutit lidi, aby žili v přeplněných oblastech bez řádné hygieny. A to je skvělá půda pro rozvoj cholery.

Příčiny cholery

Cholera je způsobena bakteriemi nazvanými Vibrio cholerae. Škodlivé účinky onemocnění jsou důsledkem silného toxinu známého jako CTX, který je produkován právě těmito bakteriemi v tenkém střevě. CTX narušuje normální tok sodíku a chloridu, když se váže na střevní stěny. Když se bakterie připojí ke stěnám tenkého střeva, vaše tělo začne vylučovat velké množství vody – to vede k velmi silnému průjmu a rychlému úbytku tekutin a solí. To je na nemoci to nebezpečné.

Kontaminovaná voda je primárním zdrojem infekce cholery. Neuvařené ovoce, zelenina a jiná jídla mohou také obsahovat bakterie, které způsobují choleru.

Cholera se obvykle nepřenáší z osob na osobu prostřednictvím příležitostného kontaktu.

Můžete i vy dostat choleru?

Kdokoli může být nakažen cholerou, ale několik faktorů může zvýšit vaše riziko infekce. Jsou to například tyto faktory:

  • špatná hygiena a obecně nečisté podmínky (kontaminovaná voda)
  • nízké hladiny kyseliny žaludeční (cholerové bakterie nemohou žít ve vysoce kyselém prostředí)
  • takto nemocný pacient v domácnosti
  • skupina krve 0 (není jasné proč, ale je pravda, že lidi s tímto typem krve se jeví jako více ohroženi cholerou)
  • konzumace syrových měkkýšů (pokud měkkýši žijí ve špinavých vodách, kde žijí bakterie cholery, je větší pravděpodobnost, že se stanou nemocnými)

Moderní odpadní vody a úprava vody prakticky eliminovaly choleru v průmyslových zemích. Posledním velkým vypuknutím v USA došlo v roce 1911. Ale cholera je stále přítomna v Africe, jihovýchodní Asii a třeba i v Haiti.

Symptomy (příznaky) cholery

Většina lidí, kteří jsou vystaveni choleře, nikdy neonemocní. Ve skutečnosti ve většině případů ani lidé neví, že jí byli vystaveni. Jakmile jste infikováni, budete pokračovat ve vylučování cholerových bakterií ve stolici po dobu 7 až 14 dní. Cholera obvykle způsobuje mírný až středně závažný průjem, stejně jako jiné nemoci.

Sponzorováno

U 1 z 10 lidí, kteří jsou infikováni, se během dvou až tří dnů po infekci rozvinou typické symptomy. Mezi běžné příznaky cholery patří:

  • náhlý průjem
  • nevolnost
  • zvracení
  • mírná až těžká dehydratace

Dehydratace způsobená cholerou je obvykle závažná a může způsobit únavu, špatnou náladu, sucho v ústech, scvrklou kůži, extrémní žízeň, snížený výdej moči, nepravidelný srdeční tep a nízký krevní tlak. Dehydratace může vést ke ztrátě minerálů v krvi. To může vést k nerovnováze elektrolytů. První známkou nerovnováhy elektrolytů jsou závažné svalové křeče. Nerovnováha elektrolytů může nakonec vést k šoku. Takže na to pozor.

Děti mají obvykle stejné symptomy cholery jako dospělí. Děti mohou také mít navíc tyto příznaky:

  • těžká ospalost
  • horečka
  • křeče
  • kóma

Cholera se zřídka vyskytuje v zemích prvního světa, to je potřeba říct. Pokud dodržujete správné postupy v oblasti bezpečnosti potravin, i v postižených oblastech je riziko infekce relativně malé. Stále však na celém světě dochází k choleře. Pokud se po návštěvě oblasti s vysokou mírou cholery u vás objeví těžký průjem, měli byste navštívit lékaře.

Diagnostika cholery

Pokud máte příznaky cholery, měli byste se tedy obrátit na svého lékaře. Lékař může potvrdit, že máte choleru identifikací bakterií ve vzorku stolice.

Léčba cholery

Mezi běžné metody léčby cholery patří:

  • orálně užívané rehydratační roztoky a soli
  • rehydratace intravenózně (vpraveno do žíly)
  • antibiotika
  • doplňky zinku

Toto pomáhá léčit i zkrátit dobu, po kterou máte průjmy.

Možné komplikace při choleře

Cholera může být i smrtelná. V těžkých případech může rychlá ztráta tekutin a elektrolytů způsobit smrt za pouhé dvě nebo tři hodiny. I v typických případech, kdy je cholera ponechána neléčená, lidé mohou zemřít dehydratací a šokem za pouhých 18-24 hodin.

Šok a těžký průjem jsou nejvážnějšími komplikacemi cholery. Může však dojít k dalším problémům, například:

  • nízká hladina cukru v krvi
  • nízké hladiny draslíku
  • selhání ledvin

Tyto problémy pak sebou nesou další zdravotní komplikace a příznaky.

Cholera se obecně relativně snadno léčí. Smrt je důsledkem těžké dehydratace, které je možné předejít jednoduchými rehydratačními roztoky.

Prevence infekce cholery

Pokud cestujete do oblasti, kde je běžná cholera, vaše šance na výskyt onemocnění jsou docela nízké, pokud:

  • si umýváte ruce
  • pijete pouze lahvovou nebo vařenou vodu
  • vyvarujete se syrových potravin a měkkýšů
  • vyvarujete se mléčných výrobků
  • jíte jen to syrové ovoce a zeleninu, které si můžete oloupat

Sponzorováno

Vzhledem k tomu, že očkovací látky proti choleře nefungují úplně dobře a většina lidí má malou šanci na chytnutí cholery, není pravděpodobné, že by vám lékař nabídl očkování. Pokud jste už měli vakcínu a budete v zemi, kde je cholera, možná budete potřebovat druhou dávku nebo posilovač této vakcíny.

Co si dále o choleře přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , , ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva