Sponzorováno

8 způsobů, jak zvýšit hladinu BDNF a udržet mozek stále mladý 4.88/5 (8)

BDNF je něco jako hnojivo pro náš mozek.

BDNF je něco jako hnojivo pro náš mozek.

„BDNF je něco jako zázrak pro lidský mozek“, to řekl harvardský psychiatr John Ratey. Doslova takto popsal BDNF – silný malý protein, který stimuluje produkci nových mozkových buněk a také posiluje ty existující. Konkrétněji, pokud máte více BDNF učíte se rychleji, lépe a více si pamatujte i pomaleji stárnete (v souvislosti s mozkem).

BDNF také zvyšuje plasticitu mozku. Když se vaše mozkové buňky poškodí nebo jsou vystaveny stresové situaci, BDNF je chrání a pomáhá jim vrátit se v ještě silnějším stavu. S několika dobře zvolenými každodenními zvyklostmi můžete nastavit svůj mozek tak, aby uvolňoval více BDNF, což udrží váš mozek odolný a silný.

Nejdříve si ale BDNF představme.

Co je to vlastně BDNF?

BDNF (z angl. brain-derived neurotrophic factor, česky je to mozkový neurotrofický faktor) je protein produkovaný uvnitř nervových buněk. Je to něco jako hnojivo pro mozkové buňky. Udržuje je fungující a rostoucí, je také hnací silou nových neuronů.

Přestože neurotransmitery, jako dopamin a serotonin, jsou důležité při pomáhání mozkové funkci, protože nesou signály neuronů, protein BDNF vytváří a udržuje mozkové obvody, které umožňují pohyb těchto signálů. BDNF zlepšuje funkci neuronů, podporuje jejich růst a posiluje je / chrání proti předčasné smrti buněk. Váže se na receptory v synapsích, zlepšuje sílu signálu mezi neurony.

8 způsobů, jak zvýšit hladinu BDNF

Ptáte se, jak na to? Pojďme se společně podívat na 8 nejlepších způsobů, jak v zvýšit hladinu BDNF.

Cvičení

Vytrvalostní cvičení uvolňuje protein nazvaný FNDC5 (to je z anglického Fibronectin type III domain-containing protein 5). A FNDC5 zvyšuje BDNF o 200-300% (podle této studie). A zvýšení je dlouhodobé: muži, kteří denně jezdili na kole po dobu 3 měsíců, téměř ztrojnásobili hladinu BDNF (dle tohoto zdroje).

Také silový trénink zvyšuje BDNF, ale jen několik minut po tréninku. Vsaďte na středně intenzivní kardio. Třeba běh je super. Nejste tak úplně fanoušek běhu? Tak klidně zkuste plavání, cyklus, jógu, nebo jiný sport. Cokoliv vás baví. Jen ať se vaše tepová frekvence zvýší.

Hluboký spánek

BDNF uvolňujete také během hlubších fází spánku (zdroj). Existují čtyři stupně spánku – fáze spánku se střídají v nějakých cyklech a že jeden cyklus trvá zhruba 90 minut. V průměru strávíte ve třetím a čtvrtém stupni asi třetinu až polovinu noci – a právě tyto fáze spánku jsou ten hluboký, regenerační spánek, při kterém se BDNF uvolňuje.

Rozjímání, relaxace, meditace

Stres je doslova toxický pro BDNF (výzkum o vlivu stresu na BDNF). Není tedy žádným překvapením, že meditace zvyšuje úrovně BDNF, konkrétně posiluje oblasti mozku, které jsou v souladu s tolerancí vůči bolestem, s vědomím těla, s meta myšlením (uvědomění si, jak myslíte), prací s pamětí, s emoční kontrolou, štěstí a pozorností.

Sponzorováno

Začněte meditací po dobu 5 minut každé ráno. Zkuste zkrotit svou mysl.

Psychedelika

Ano, i to je cesta. Psilocybin (houby) a LSD (kyselina) zvyšují produkci BDNF a neurogeneze (tj. schopnost nervové tkáně „dorůst“, tedy je to proces vzniku nových mozkových neuronů) (dle tohoto zdroje). To by mohlo vysvětlovat, proč existuje několik studií o léčbě depresí a podobných problémů s pomocí psychedelik – možná kombinace psychedelik a dalších metod umožňuje lidem vyřešit nepříjemné psychické stavy.

Některá psychedelika jsou nelegální, mohou způsobit i psychické utrpení, pokud je budete užívat nekontrolovaně. Nezapomeňte vždy na bezpečnost.

Polyfenoly

Tyto antioxidanty stimulují BDNF a chrání váš mozek před stresem. Kvalitní káva, zelený čaj, hodně tmavá čokoláda, borůvky a barevné druhy zeleniny – to všechno jsou vynikající zdroje polyfenolů.

Extrakt z kávy

100 mg extraktu z kávových plodů (červená část obklopující kávová zrna) zvýšilo BDNF o přibližně 140% v několika studiích (např. zde). Tento zvýšený stav trval několik hodin. Výtažek z kávy je užitečný doplněk, který můžete přidat do svého seznamu látek pro „hackování mozku“.

Hypoxie

Pokud mozek zbavíte kyslíku, samozřejmě na krátké období, spouští to okamžité uvolnění BDNF (dle tohoto zdroje). Můžete to udělat cca za méně než 2 minuty s jednoduchými dýchacími cvičeními, jako je metoda Wima Hofa.

TIP: Zde si přečtěte více o hypoxii

Sluneční záření

Jednoduchá expozice slunci zvyšuje úrovně BDNF. Také to zlepšuje náladu, zvyšuje to produkci vitaminu D a ve skutečnosti snižujete riziko vzniku rakoviny kůže, pokud se nespálíte nebo nevystavíte slunci na zbytečně dlouhou dobu. Pobývejte venku na přímém slunečním světle po dobu 10-20 minut denně. Nechte opalovací krém a sluneční brýle doma. Chcete, aby UV paprsky zasáhly fotoreceptory na kůži a sítnici.

3 věci, které naopak blokují BDNF

Pokud existují věci, které vedou k více BDNF, existují i ty, které tuto látku blokují. Které to jsou?

Stres

Stres je jedním z největších inhibitorů BDNF. Pokud budete trvale bombardováni stresem, je to špatně. Zkuste stres řešit. Možností jsou třeba meditace, lesní procházky a adaptogeny.

Cukr

Konzumace cukru a zejména fruktózy přímo potlačují produkci BDNF u potkanů ​​(výzkum zde) a má také vazby na kognitivní pokles u lidí. To ovšem neznamená, že musíte přestat jít sladkosti. Vyměňte cukr za ovoce.

Sociální izolace

Nedostatek smysluplné mentální stimulace vede ke snížení hladin BDNF. Sociální izolace také přispívá k depresi, která snižuje BDNF. Pravidelně travte čas s přáteli, s rodinou, ve společnosti. Bohatá sociální interakce nakopává váš mozek a udržuje ho adaptabilní.

Sponzorováno

BDNF je jedním z nejsilnějších biologických spouštěčů pro vaší mysl. Zapojte jeden nebo několik z těchto návyků do svého každodenního života a přemýšlejte tak rychleji a lépe.

Co si ještě přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva