Sponzorováno

Kari a zdraví – jak nám může pomoci toto koření? 4.92/5 (25)

Jak může být kari koření prospěšné pro naše zdraví?

Jak může být kari koření prospěšné pro naše zdraví?

Máte rádi kari koření? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Vase vášeň pro konzumaci kari se jednoznačně vyplácí. Nejenže samotné pokrmy s příměsí kari koření jsou výjimečné chutné, látky v tomto koření obsažené jsou prospěšné i po zdravotní stránce. Takže kari dokáže pokrm nejen krásné obarvit a výrazně dochutit, ale je také velmi prospěšné pro vaše zdraví.

Kari je vlastně masala

Věděli jste, že název kari nepřísluší směsi chutného koření, ale pokrmu připomínajícího ragú? Jde o různé druhy štiplavého jídla sestávajícího z kousků masa, ryby nebo zeleniny v husté omáčce, které se podávají s rýží, případně indickým chlebem. Původ kari jako jídla se připisuje Indii, stejně rozšířené je však i v pákistánské, afghánské, bangladéšské, srílanské, malajské, nepálské a také v thajské kuchyni.

Nezáleží, v které části jihovýchodní Asie si tuto pikantní pochoutku dáte, společným znakem je obsah koření masala. A právě tuto vzácnou příměs Evropané znají jako legendární kari. Omyl se stal ještě za dob koloniální nadvlády Britů, kdy začali několik druhů tohoto koření dovážet do své země pod nesprávným názvem kari. Od té doby je tento název zažitý výlučně pro export. Zajímavé, že?

Kari koření a složení

Kari je směs koření, na kterou neexistuje přesný recept, protože každá indická rodina má vlastní rozpis, každá rodina má svůj vlastní unikátní recept. Hlavní složky kurkuma, pepř, pálivé papričky, zázvor i kardamon však pomáhají srdci a chrání nás před rakovinou.

Pokud se vydáte koření koupit přímo do jeho země původu, buďte si vědomi, že v různých částech Indie může mít rozdílnou příchuť. Na severu země najdete masa spíše jemnější, pokud ovšem máte rádi jídlo pořádně ostré, zajeďte na jih. Domorodci si ho povětšinou míchají sami, zcela běžně ho však najdete také v obchodech, ať už ve formě prášku nebo pasty.

Samotné složení je variabilní, nejčastěji v něm ale nechybí komponenty jako kurkuma, paprika, chilli, kardamom, koriandr, zázvor, kmín, muškát, skořice a mnoho dalších. A právě kurkuma je příměsí s nejvýraznějšími blahodárnými účinky na zdraví člověka.

Hlavní přísada Kari – Kurkuma

Hlavní složka kari koření, kurkuma, ve vydatné míře podporuje činnost trávicího traktu. Spolu se zázvorem jsou také výborným antioxidantem s antimutagenním a protinádorovým působením. Indická medicína využívá kurkumu i při léčbě chorob zánětlivého charakteru, kožních onemocnění, ran i podrážděních pokožky provázených svěděním, jako i při žaludečních potížích, plynatosti, zácpách.

Sponzorováno

Je kurkuma v kari lepší než vitamín C?

Polyfenol kurkumin, účinná látka hlízy kurkumy, je to, co kari koření dodává krásnou barvu. Ajurvédská medicína ho používá k léčení ran, zánětů a nádorů. Jakož i jiné flavonoidy, je silný antioxidant. To znamená, že má schopnost eliminovat v těle volné radikály, které poškozují zdravé buňky, podporují vznik mutací a změnu na zhoubné buňky. V tomto směru je dokonce účinnější než vitaminy C a E.

Eliminace volných radikálů nás chrání před vznikem zhoubných nádorů. Od toho se také odvíjí pozitivní účinek kurkuminu na kardiovaskulární systém, především nás chrání před rychlým rozvojem aterosklerózy. Kurkumin velmi účinně snižuje oxidaci tuků v krvi. Ale je možné, že kurkumin chrání srdce a cévy i dalším efektivním mechanismem, rozšiřováním cév a oslabením jejich stahování.

Kari koření a zdraví – kdy může mít pozitivní vliv?

1. Alzheimerova choroba

Jak již bylo řečeno, kurkuma je pravděpodobně nejcennější složkou kari. Cenná organická složka kurkumy se nazývá kurkumin. Vědci zjistili, že kurkumin přispívá ke snížení volných radikálů, které mají negativní vliv na nervové dráhy v mozku. Kurkumin stimuluje imunitní systém k odstranění aminokyselin, čímž se sníží riziko úbytku kognitivních funkcí a šance na vznik Alzheimerovy choroby. Například v Indii je daleko méně rozšířená Alzheimerova choroba, než je tomu v Evropě.

2. Prevence rakoviny

Poslední výzkumy naznačují, že zvýšení množství kurkumy ve stravě může stimulovat protinádorovou aktivitu v lidských slinách! Nejslibněji vypadá vliv kurkumy a kari na rakovinu tlustého střeva.

3. Úleva od bolesti a záněty

Protizánětlivé vlastnosti kurkumy aktivně snižují záněty kloubů, stejně jako bolest spojenou s onemocněním, jako je revmatoidní artritida. Účinky kurkumy jsou srovnatelné s ibuprofenem (přírodní látky jsou ale lepší než chemie).

4. Zdraví srdce

Ischemická choroba srdeční je jednou z nejnebezpečnějších, které nás mohou postihnout. Dvě ze složek běžně se vyskytujících v kari, tedy kardamom a bazalka, byly charakterizovány jako vazodilatátory. Ovlivňují proteiny v těle, které snižují napětí v cévách. To vede ke snížení krevního tlaku, což snižuje šance na mnoho kardiovaskulárních onemocnění.

5. Zdraví kostí

Kari a obsah kurkumy v tomto koření je také zkoumáno z hlediska osteoporózy a zdraví našich kostí. I když na lidech je stále ještě v počáteční fázi, značné množství pokusů na zvířatech ukázalo, že kurkuma umí výrazně zvýšit rychlost opětovného srůstu kostí.

6. Antibakteriální aktivita

Další prospěšný prvek, který je ve většině kari receptů po celém světě, je koriandr. Toto koření bojuje s bakteriální infekcí, zejména E. coli. Proto, pokud si dáte zdravé množství kari, může to zlepšit zdraví vašeho trávicího systému, a pomáhá udržet váš imunitní systém silný v obraně proti bakteriím.

Sponzorováno

TIP: Koření je chutné i zdravé

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva