Sponzorováno

Mléko zahleňuje? TOP 10 největších mýtů o jídle 4.79/5 (19)

Mléko zahleňuje? Ne tak úplně...

Mléko zahleňuje? Ne tak úplně…

Slyšeli jste už mnoho zaručeně ověřených pravd? Přesvědčte se, zda máte správné informace. Kupujete svým potomkům celozrnné pečivo nebo nízkotučné jogurty a myslíte si, že děláte to nejlepší pro jejich zdraví? Které jídlo je pro vás to nejlepší a které nejzdravější? Přečtěte si TOP 10 největších a nejrozšířenějších mýtů o jídle. Jdeme na to:

1. Pokud má dítě chuť jen na určitý druh potraviny, něco v jeho výživě a organismu chybí.

Ne. Různé chutě dospělých i dětí se často vysvětluje tím, že organismu chybí nějaká složka potravy. Pokud máme chuť na mléko, chybí nám například vápník. Tato hypotéza se nepotvrdila. Funguje to jen u některých zvířat. U člověka hraje roli oblíbenost potravin – vybírá si chutě, které mu lahodí.

2. Nízkotučnými potravinami předejdeme obezitě dětí.

Ne. Nízkotučné potraviny se v dětském věku nedoporučují. Ruku v ruce s tuky se do organismu dostávají i vitamíny v nich rozpustné. Při nízkotučné stravě mohou v organismu dítěte chybět vitamíny A, D, E a K. Tuk je základní složka potravy a lidský organismus ho v jistém množství potřebuje. Dšti by měly přijímat zejména zdravé a dobré tuky.

3. Sladkosti jsou potřebným zdrojem energie.

Ne. Energii může dítě získat z hodnotnějších potravin, jako je celozrnné pečivo, ze kterého se sacharidy uvolňují postupně. V podobě sladkostí se do organismu dostanou jen prázdné kalorie, které nejsou doprovázeny dostatečným příjmem vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Pokud si dítě žádá sladkosti, někdy je lepší dát jim je. Jinak se může stát, že jeho touha po nich se znásobí a začne konzumovat sladkosti tajně. Doporučené množství je například 30g čokoládová tyčinka, ve většině případů však děti přijímají sladkostí více.

4. Celozrnné pečivo je nevhodné pro dětský organismus.

Ne. Celozrnné pečivo obsahuje vlákninu, kterou by dětský organismus měl přijímat, ale ne v nadměrném množství. V opačném případě trávicí soustava pracuje příliš rychle a důležité živiny se nestihnou vstřebat. U malých dětí se proto doporučuje střídat bílé pečivo a celozrnné pečivo. Není zcela dobré vyloučit celozrnné pečivo z jídelního lístku, protože dítě si má na jeho konzumaci zvyknout co nejdříve.

5. Mléko zahleňuje.

Ne. Je to mýtus, který žádný seriózní výzkum nepotvrdil. Zdravý dětský organismus mléko nezahleňuje, naopak prospívá mu, protože obsahuje přepotřebný vápník. Není pro něj zátěží, bez problémů ho stráví. Děti se zdravotními problémy, zejména v důsledku alergie na tuto potravinu nebo nesnášenlivosti mléčného cukru, intolerance laktózy, mají po konzumaci mléka a mléčných výrobků potíže, proto se z jejich stravy vylučují.

Sponzorováno

6. Dětská strava může být obohacena o probiotika.

Ano. Jako doplněk dětské výživy jsou probiotika bezpečné. Tím, že tyto mikroorganismy navozují rovnováhu v trávicí soustavě, pro zdravého člověka jsou přínosem. Při poruchách imunitního systému je však třeba jejich užívání konzultovat s lékařem, protože umí nadělat více zla než dobra. Mohou podpořit růst škodlivých bakterií.

7. Malé děti by neměly konzumovat med.

Ano. U medu by měli být rodiče opatrní. Nejen proto, že může vyvolat alergickou reakci. V medu se mohou nacházet bakterie Clostridium botulinum a jejich spóry, které mohou zapříčinit u kojenců a malých dětí životu nebezpečný botulismus. Z tohoto důvodu se nemá děťátku do konce prvního roku života podávat včelí med. Doporučuje se zařadit ho do jídelníčku dětem, které netrpí alergií až po druhém roce života.

8. Malí sportovci mohou přijímat výživové doplňky s obsahem proteinů.

Ne. Pestrá strava pokryje potřebné množství bílkovin. Naše děti je přijímají dostatek, dokonce více, než je jejich doporučená dávka. Pro dětský věk navíc nejsou vhodné silové sporty, při nichž se intenzivně buduje svalová hmota.

9. Alternativní způsoby stravování jsou vhodné i pro děti.

Ne. Většina pediatrů a gastroenterologů tyto způsoby stravování dětí nedoporučuje. Praxe ukazuje, že i ve vegetariánství, které je nejčastější formou alternativní výživy dětí, se často dělají chyby. Jejich důsledkem jsou zdravotní problémy. Čím je dítě mladší, tím je větší riziko, že v jeho organismu budou chybět důležité živiny – při vyloučení masa železo a bílkoviny, při vyloučení mléka vápník.

Pokud chceme dítěti sestavit vyváženou vegetariánskou stravu, je třeba vědět, v jakých rostlinných potravinách se živiny důležité pro dětský organismus nacházejí. Když se už rodiče rozhodnou pro vegetariánský způsob výživy potomků, měli by se pravidelně radit s odborníky. U jiných alternativních formách je riziko ještě větší.

10. Teenagerům veganům nestačí vápník získaný z rostlinné potravy.

Ano. Získat vápník z nemléčných potravin je složité. Jen rostlinné potraviny nedokážou pokrýt množství vápníku, které potřebuje organismus dospívajících ve zvýšeném množství. Jeho nedostatek v dětství a během dospívání se může projevit již ve středním věku osteoporózou. Do stravy je třeba ho doplňovat ve formě potravin obohacených o vápník nebo prostřednictvím výživových doplňků.

A co vy? Pijete mléko?

A dále si přečtěte

VIDEO: Vím, co jím – mýty o rostlinných tucích

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva