Sponzorováno

Bakterie Escherichia coli (E. Coli) – jak se přenáší a další informace 5/5 (16)

ecoliEscherichia coli (zkráceně E.coli) patří mezi čeleď Enterobacteriaceae (enterobakterie – se nacházejí převážně ve střevním traktu). Jsou to gramnegativní, fakultativně anaerobní, chemoorganotrofní, pohyblivé, nebo nepohyblivé tyčinky.

Enterobacteriaceae jsou kosmopolitní organismy (organismus rozšířený po celé zeměkouli). Vyskytují se kromě zažívacího traktu člověka i u bezobratlých a zvířat. Nacházejí se také ve vodě, vzduchu i půdě. Enterobacteriaceae netvoří spóry, jen pouzdra. Pouzdra mají polysacharidový základ, chrání buňku před faktory vnějšího prostředí, například slunečním zářením a dezinfekčními prostředky. Kolonie některých neopouzdřených mikroorganismů mohou získat opouzdřenou genetickou mutací (změna v genetickém materiálu), přičemž obalem chráněny mikroorganismy jsou virulentnější (schopnost patogenních mikroorganismů vyvolat chorobu).

Escherichia coli a její pozitivní role nejen v lidském organismu

Přítomnost Escherichie coli ve střevě nám přináší několik výhod. Za prvé stejně jako jiné enterobakterie produkuje speciální látky – tzv. koliciny, které mají antibiotický účinek. Tím působí na některé jiné bakterie, které jsou vůči kolicinům citlivé a které by mohly vyvolat onemocnění a znemožňuje jim průnik ze střeva do střevní sliznice. Tím těmto bakteriím zabrání, aby se ve střevě uhnízdily. Zároveň spolu s jinými bakteriemi ve střevě Escherichia coli produkuje vitamin K, který je nezbytný pro správnou srážlivost krve. E. Coli je nicméně užitečná i jinde než v našem těle. Je to bakterie, která vědcům slouží jako modelový organismus. Jsou na ni zkoušeny různé teorie, mnoho jich bylo díky tomu prokázaných. Používají se také E. coli, kterým byl vpraven do buňky gen kódující inzulin. Díky tomu jsou tyto bakterie schopny produkovat inzulin, který je využíván k léčbě cukrovky u lidí. Podobně produkují lidský růstový hormon, jiné hormony a také látky pro průmysl.

Escherichia coli je však schopna u člověka vyvolat různá onemocnění, která můžeme obecně rozdělit na ta, kdy E.coli napadá střevo a ta, kdy napadá jiné orgány. Aby Escherichia coli vyvolala střevní onemocnění, musí začít produkovat určitou látku či látky, které dokážou způsobit v „domácím prostředí“ onemocnění. Podle toho, jaké změny na střevní sliznici, případně hlouběji způsobují, existují:

  • EPEC (enteropatogenní E.coli) – kmeny E.coli, které způsobují hlavně průjmy u novorozenců.
  • ETEC (enterotoxigenní E.coli) – jsou to kmeny, které produkují enterotoxiny – střevní jedy. Tyto látky pozměňují určité pochody ve střevních buňkách, díky kterým je do střeva vylučováno velké množství vody a vznikají tak průjmy. Je to nejčastější bakteriální příčina průjmů v rozvojových zemích, zároveň jsou to nejčastější původci tzv. cestovatelských průjmů.
  • EIEC (enteroinvazivní E.coli) – bakterie je schopná invadovat čili pronikat hlouběji do stěny střeva, čímž je porušena sliznice, která krvácí. Toto onemocnění se projevuje krvavými průjmy, podobnými jako u úplavice.
  • STEC (Shigella-like toxigenní E.coli) – název říká, že je to E. coli, která produkuje toxin podobný tomu, který je produkován bakterií Shigella dysenteriae (šigela dysenterie), což je bakterie způsobující bacilární úplavici. Je to onemocnění nejzávažnější ze všech, tyto E.coli jsou totiž schopny proniknout nejen do hlubších vrstev střeva, ale s krví také do jiných orgánů. Nemoc se začne projevovat bolestivými krvavými průjmy, ale často se k nim přidává tzv. hemolyticko-uremický syndrom. To je stav, kdy bakterie prostupuje do krve a napadá výstelku cév různých orgánů. Nejvíce jsou postiženy ledviny, může a často dochází k jejich selhání. Zároveň dochází k rozpadu krevních buněk, postiženy jsou i jiné orgány. Nedávno jste mohli zaznamenat epidemii tohoto onemocnění v Německu.

Zajímavé informace o E.Coli

1. Německá kancléřka A. Merkelová se už omluvila za chybné prohlášení, kde jako původce choroby, označil Německý institut E. coli ze španělských okurek. Škody této poplašné zprávy jsou vysoké a bude ještě dlouho trvat dokud z našich podvědomí vymizí nepříjemný pocit nejistoty nákupu ovoce a zeleniny při pohledu na původce dovozu okurek „Španělsko“. Španělsku tímto prohlášením vznikly obrovské finanční škody, které chce vymoci soudní cestou (Španělsko požaduje 450 000 EUR).

Sponzorováno

2. Za světovou organizaci Fleming Scheutz – odborník WHO polemizoval zda se tento kmen nepřenesl přímo z přírody na lidi.

3. Někteří mikrobiologové předpokládají přenos z pitné vody nebo půdy.

4. Nedávná teorie, že původce se dostal k poškozeným z masa nebo mořských živočichů nedostatečně tepelně zpracovaných, byly nahrazeny nálezem E.coli ve fazolových klíčcích, které byly podávány v Hamburku a v Mnichově v 2 velkých restauracích. Teorie původce z klíčků byla opět zavržena. Hypotéza je, že původce onemocnění je z potravin, dosud čeká na určení druhu kontaminovaných potravin. Kontaminované potraviny patogenními mikroorganismy představují pro člověka vysoký rizikový zdroj onemocnění a jeho přenosu v rámci populace, protože poskytují vhodné prostředí pro jejich přežívání, růst i rozmnožování. Ke kontaminaci může dojít například v mléce a mléčných výrobcích, vejcích, mase, různých druhů polotovarů, ovocných šťáv a zeleniny. Předpokládá se i možnost nezjištění substrátu, ze kterého se nákaza s E. coli rozšířila na lidi.

5. Bioterorismus – cílené využití ničivého účinku některých biologických prostředků, jako jsou bakterie, viry nebo bakteriální toxiny, případně rostlinné plísňové pato a jejich záměrné šíření v populaci formou pevných směsí, tekutých směsí nebo aerosolů. Zde se může využít i právě E.Coli.

Escherichia coli a dopady její přítomnosti v jiných orgánech

E.coli jsou schopny vyvolat onemocnění i jiných orgánů než střeva a to pouze tím, že se v nich ocitnou. Jsou totiž přirozené ve střevě, ale již ne např. v močových cestách, takže tam vyvolávají zánět. U dívek a žen je to nejčastěji zánět způsobený vlastními E.coli, jelikož mají jen krátkou cestu ze střeva k močové trubici. Kromě toho způsobují dýchací infekce, jsou původcem novorozeneckých meningitid (zánětu mozkových blan) aj. Tyto nemoci se týkají především oslabených a dlouhodobě ležících pacientů. Léčbou střevních infekcí je často jen doplnění tekutin, dieta a doplnění vhodných bakterií, které zabrání v množení E. coli. Bylo totiž zjištěno, že antibiotika zvyšují vylučování toxinu z bakterií, takže je někdy svízelné rozhodnout se pro určitou možnost léčby. U zánětů jiných orgánů a tkání se léčí vždy antibiotiky.

Escherichia coli – jak ji můžeme získat

Rizikovým faktorem onemocnění způsobených Escherichií coli je nedostatečná hygiena. E.coli, jakožto střevní bakterie, se přenáší špinavýma rukama po použití WC. Pokud tedy člověk nedodržuje zásadní hygienické návyky, ohrožuje okolí i sám sebe (přenesením na jiná místa než střevo a vznikem infekce tam). Následky běžných infekcí nebývají žádné, problém však nastává v momentě nákazy STEC, kdy je nemocný komplikacemi ohrožen na životě.

Escherichia coli – jak se zachovat, když ji máme?

Máte-li pocit, že byste Vy, či někdo ve Vašem okolí mohli být tímto onemocněním ohroženi, máte-li průjmy či známky zánětu močových cest (pálení, řezání při močení), navštivte prosím svého lékaře. Nemusí jít o E.coli, nicméně i obyčejný průjem může být nebezpečný přinejmenším velkou ztrátou vody a iontů. Ztráta vody může u dětí a starších lidí vést až ke smrti. Zánět vývodných cest močových se může rozšířit na ledviny, což je také závažný stav.

Sponzorováno

A co vy? Máte s bakterií Escherichia coli nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Bakterie Escherichia coli (E. Coli) – jak se přenáší a další informace”

  1. […] inženýři ze Stanfordské univerzity, kteří nedávno vytvořili tranzistor z DNA bakterie E. coli. Říkají mu transkriptor a jde o pověstný chybějící článek. Každý moderní počítač […]

  2. […] začínají šířit velmi odolné bakterie. Takové jsou například kmeny zlatého stafylokoka, Escherichia coli nebo Klebsiella, které mohou způsobit i smrt pacienta. Čeští pacienti ročně spotřebují 7U […]

  3. […] které dokáže odhalit případnou infekci. “Nejčastěji v ejakulátu zjistíme bakterie Escherichia coli a enterokoky, případně streptokoky. Masivní infekce ovlivňuje kvalitu spermií a její […]

  4. […] Velmi častou příčinou průjmu jsou infekce. Které mikroby nejčastěji infikují náš trávicí a vylučovací systém? Patří sem viry, bakterie a parazity. Mezi nejčastější bakterie, které způsobují řídkou stolici je salmonela a E. coli. […]

  5. […] ručnících a dalších komunálních plochách, kterých se dotknete, jsou bakterie jako E. coli a stafylokok, které se na vás velmi rychle nalepí. Jakmile se tyto bakterie dostanou do vašeho […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva