Sponzorováno

Laktóza a zdraví – její pozitiva i negativa – jak je to s její intolerancí? 4.93/5 (43)

Laktózu nemusíte vnímat jen negativně.

Laktózu nemusíte vnímat jen negativně.

Laktóza je typ sacharidu, který najdete v mléce a obecně mléčných výrobcích. Jedná se o disacharid nebo molekulu cukru složenou ze dvou cukrů – glukózy a galaktózy. Kromě mléčných výrobků může být laktóza také ve zpracovaných potravinách, protože výrobci přidávají různé mléčné deriváty do produktů, jako jsou pečivo, směs na výrobu palačinek, zpracované maso a nebo smetana do kávy. Laktóza může mít pozitivní i negativní účinky na vaše tělo, to je potřeba si uvědomit.

Když lidé mluví o laktóze, je to obvykle v negativním smyslu. Ale přemýšlíte někdy nad tím, že laktóza může být skutečně užitečnou složkou mléka? Koneckonců, laktóza je produkována přirozeně některými savci v jejich mléce. Proč by příroda dala něco špatného do mléka? Něco, co je zdraví škodlivé nebo destruktivní?

Pozitivní přínosy laktózy pro naše zdraví

1. Energie

Sacharidy jsou makroživiny, které naše tělo preferuje jako svůj primární zdroj energie. Laktóza proto může sloužit jako palivo k napájení vašich aktivit. Jakmile vaše tělo tráví laktózu, cukry vstupují do buněk, kde se metabolizují na energii. Vaše tělo využívá energii k podpoře fyzického cvičení a udržení bazálního metabolismu.

2. Laktóza neobsahuje žádnou fruktózu, místo toho je tvořena esenciálním cukrem galaktóza

Laktóza je v tomto směru prospěšná pro lidské tělo. V laktóze není žádná fruktóza. Jedná se o zdravý disacharidový cukr.

Galaktóza se ukázala jako velmi užitečný cukr, který je ve skutečnosti nezbytnou živinou pro lidské tělo. Až donedávna nebyla galaktóza uznávána jako moc důležitý cukr, ale současný výzkum ukázal její důležitost. Věřte tomu nebo ne, vaše tělo potřebuje pro svou správnou funkci galaktózu. Ve skutečnosti je galaktóza identifikována jako jeden z 8 základních cukrů potřebných v lidské stravě pro správný vývoj buněk a fungování lidského těla. Bez galaktózy byste nemohli fungovat moc dobře.

Galaktóza přispívá přímo k životně důležitým informacím a kontrolním procesům v těle. Také funguje jako základní a strukturní látka pro buňky, buněčné stěny a intracelulární matrici. Váš imunitní systém by ani neuměl fungovat bez galaktózy. Vaše tělo by nevědělo, které buňky jsou „dobré“ a jaké buňky jsou „špatné“. Vaše tělo by nevědělo, kdo jsou útočníci a na které by měli být napadeni protilátkami.

Je zajímavé, že galaktóza je známá jako „mozkový cukr“ a podporuje vývoj mozku dětí. Studie ukazují, že monosacharidový cukr pomáhá spouštět dlouhodobou tvorbu paměti. Bylo také prokázáno, že galaktóza inhibuje růst nádorů a zastavuje jeho šíření, nebo metastázování, zejména do jater. Tento prospěšný cukr může také zlepšit hojení ran, snížit zánět, zvýšit buněčnou komunikaci a zvýšit absorpci vápníku. Získání správného množství galaktózy může také pomoci chránit se rentgenovému záření a rozvoji katarakty. Dále bylo prokázáno, že hladiny galaktózy jsou obvykle nižší u lidí s artritidou a u lidí s lupusem.

3. Laktóza je přírodní nízkokalorické sladidlo

Laktóza je přírodní a nízkokalorické sladidlo. Na rozdíl od mnoha nízkokalorických umělých sladidel, u nichž bylo prokázáno, že mají škodlivé účinky na tělo, laktóza je přírodní cukr, který je také nízkokalorickým. Laktóza je lepší sladidlo pro lidi s cukrovkou, protože má mnohem menší vliv na hladinu cukru v krvi. Méně tohoto vlivu znamená, že je méně pravděpodobné, že laktóza způsobí širokou škálu zdravotních problémů, které způsobují jiné cukry.

4. Laktóza je prebiotikum

Většina z vás ví, co jsou to prebiotika (dobré bakterie) a také o tom, jak jsou pro zdravý život nezbytné. Pro ty z vás, kteří neví co to prebiotika jsou: prebiotika (doslovně to znamená „před životem“) jsou nestravitelné složky potravin, které pozitivně ovlivňují tělo tím, že stimulují růst a blahobyt bakterií ve střevě. Podporují tedy růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšují tak zdravotní stav konzumenta.

Pokud vaše tělo nevytváří laktázu k rozkladu laktózy, bakterie ve vašem střevním traktu použijí laktózu. Jinými slovy, laktóza podporuje růst mikroflóry ve vašem střevním traktu – to vše pro zdravý zažívací trakt. Ještě jinak?
Za účelem rozkladu laktózy v trávicím systému vaše tělo vyrábí enzym nazývaný laktáza. Jak stárneme, naše schopnost produkovat tento enzym klesá. Pokud vaše tělo nerozloží veškerou laktózu, bude nadále procházet trávicím systémem. „Dobré“ bakterie v trávicím systému využijí tento nestrávený cukr a použijí ho jako svoji energii, aby mohly růst a vzkvétat. Laktóza tak může pomoci vytvořit a udržovat zdravou mikroflóru ve střevě.

Sponzorováno

Laktóza je tedy důležitý jako přirozený pomocník v procesu trávení a v znovuvytváření střevní mikroflóry po střevních infekcích, terapii antibiotiky a po plísňových chorobách střeva (prebiotikum)

Možné negativní přínosy laktózy

1. Přibývání na váze

Pokud kalorie, které přijmete, převyšují množství kalorií, které spálíte, přebytečné zásoby jsou v těle uloženy jako tuky. Například pokud konzumujete více laktózy než potřebujete, vaše tělo převádí cukry, které nespálíte na mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny se hromadí v tukové tkáni jako energetické rezervy. Proto může vysoký příjem laktózy vést k nárůstu hmotnosti – samozřejmě v závislosti na vašich celkových kalorických výdajích. Nadměrné zvýšení hmotnosti může vést ve finále k obezitě, to pak zase zvyšuje riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárních poruch a diabetu 2. typu.

2. Trávicí potíže

Předtím, než vaše tělo může těžit z energie obsažené v laktóze, musíte ji strávit pomoci působení trávicího enzymu laktázy. Enzym laktáza prostě zlepšuje trávení laktózy. Nicméně, vaše střevní buňky nemusí produkovat dostatečné množství laktázy. V tomto stavu nazývaném nesnášenlivost laktózy, nedotčená laktóza, která prochází vaším gastrointestinálním traktem, může způsobit zažívací potíže. Mezi běžné symptomy nesnášenlivosti laktózy patří bolest břicha, nadýmání, nevolnost, plynatost a průjem.

O intoleranci laktózy

Intolerance laktózy není onemocnění. Je to problém s trávením. Laktóza je mléčný cukr. Lidem s laktózovou intolerancí nedostatečně pracuje nebo úplně postrádají enzym nazývaný laktáza.

Většina lidí má schopnost do jisté míry trávit laktózu, to znamená mléčný cukr. Ve výjimečných případech je tato porucha vrozená. Tento problém však roste s věkem. Lidé, kteří neměli problém s mlékem a mléčnými výrobky, mají najednou po jejich konzumaci problémy s trávením (bolest břicha, průjem a tak).

Čím starší jsme, tím roste pravděpodobnost, že náš trávicí trakt nebude schopen rozkládat laktózu. Enzym trávící laktózu je přítomen ve střevě, pouze jeho aktivita se postupně snižuje. To se projevuje zejména plynatostí, protože nestrávené částice laktózy putují z tenkého střeva do tlustého, kde se stávají skvělou potravou pro střevní baktérie produkující plyn. Dále se mohou přidat křeče, bolesti břicha, případně průjem. Tyto problémy jsou velmi individuální, záleží hodně na tom, do jaké míry enzym laktáza v organizmu funguje.

Je nutno rozlišovat mléčnou intoleranci (nesnášenlivost laktózy) z alergii na mléčné bílkoviny (1-3% populace). Intolerance laktózy není alergií. Nejedná se o alergickou reakci, která může mít také bouřlivé příznaky, jako je otok, ekzém, dýchací potíže a podobně. Je to trávící problém. Lidé s laktózovou intolerancí mohou konzumovat některé mléko a výrobky z něj. Neměli by se hned vzdát, ale měli by se snažit testovat, kolik si mohou dát a kolik už jim moc dobře nedělá.

Dalším řešením jsou fermentované mléčné výrobky (acidofilní mléko, zejména plnotučné jogurty, sýr), kde laktóza fermentuje kyselinou mléčnou. Jsou vhodné pro všechny, a to i pro lidi s poruchami trávení. Kozí mléko také obsahuje laktózu jako jiná mléko. Existuje několik druhů výživových doplňků obsahujících laktázu ve formě kapek, tablet a kapslí (v lékárnách, lékařských potřebách). Dokonce i ty mohou být řešením, pokud někdo nechce vyřadit mléčné výrobky z jídelníčku, můžete pak dokonce i palačinky, zmrzlinu nebo i nějaké dezerty.

Laktóza se často používá jako doplněk k mnoha druhům léků nebo výživových doplňků. Citliví lidé mohou proto mít problém s plynatostí i po použití léků na jiné nemoci, zvláště pokud kombinují více druhů a často nevědí o obsahu laktózy. Proto byste si měli přečíst letáky. Laktóza se také vyskytuje u obilovin, mléčné čokolády, dokonce i v některých instantních polévkách.

Abyste si v tom udělali jasno – slovníček

Laktóza – složený mléčný cukr.
Laktáza – enzym, který rozkládá mléčný cukr.
Alergie je na mléčnou bílkovinu.
Intolerance se týká pouze laktózy.

VIDEO: Co je to Laktózní Intolerance?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva