Sponzorováno

Rakovina a metastázy na různých částech těla 4.93/5 (27)

  • Metastázy jsou sekundární nádorové ložiska, která vznikají šířením rakovinných buněk z primárního (původního) nádoru na jiná místa v těle.
  • Když se rakovinné buňky odštěpí od původního nádoru, putují krevním nebo lymfatickým systémem do jiných částí těla a usazují se tam, kde se začnou dále množit. To je proces, který nazýváme metastazování.

Proces, při kterém se rakovinné buňky dostávají do dalších částí těla se také nazývá metastázování.

Proces, při kterém se rakovinné buňky dostávají do dalších částí těla se také nazývá metastázování.

Rakovina a metastázy – základní pojmy

Metastazující rakovina je rakovina, která se rozšířila z místa, kde poprvé začala vznikat na jiné místo v těle. Metastazující karcinom má stejný název a stejný druh rakovinných buněk jako původní rakovina. Mezi nejčastější lokality rakoviny metastáz jsou plíce, kosti a játra. Léčba karcinomu obvykle závisí na typu rakoviny a velikosti, umístění a počtu metastatických nádorů.

Tumor tvořený matestatickými buňkami rakoviny se nazývá metastazující nádor nebo metastázy. Proces, při kterém se rakovinné buňky dostávají do dalších částí těla se také nazývá metastázování. Metastázující rakovina má stejný název a stejný typ rakovinných buněk jako původní rakovina. Například, rakovina prsu, která se šíří do plic a tvoří metastázy nádoru je metastázující karcinom prsu, ne rakovina plic.

Pod mikroskopem vypadají obecně metastázující rakovinné buňky stejně, jako buňky z původní rakoviny. Navíc buňky metastatického karcinomu a buňky z původní rakoviny obvykle mají některé molekulární vlastnosti společné, jako například přítomnost specifických chromozomálních změn.

Metastázy - ilustrace

Metastázy – ilustrace

 

Léčba metastáz

Ačkoli některé typy metastázované rakoviny mohou být vyléčeny díky současné léčbě, většina z nich není. Nicméně, léčba je k dispozici pro všechny pacienty s metastázující rakovinou. Ve všeobecně platí, že hlavním cílem těchto léčení je regulace růstu nádoru nebo zmírnění příznaků, které způsobuje. V některých případech může taková léčba pomoci při prodloužení života. Nicméně většina lidí, kteří zemřou na rakovinu, zemře právě na metastázující onemocnění.

Metastázující karcinom může být léčen systémovou léčbou (chemoterapie, biologická léčba, cílená léčba, hormonální léčba), lokální terapií (chirurgie, radioterapie), nebo kombinací těchto léčebných postupů. Volba léčby obecně závisí na typu primární rakoviny, na její velikosti, umístění, počtu metastatických nádorů, věku pacienta, jeho celkovém zdravotním stavu a typů léčby pacienta v minulosti.

Nové způsoby léčby metastatického karcinomu

Stále se zkoumají nové způsoby, jak zabít nebo zastavit růst primárních nádorových buněk a buněk metastázujícího karcinomu, včetně nových způsobů, jak zvýšit sílu imunitních reakcí proti nádorům. Kromě toho se vědci snaží najít způsoby, jak narušit jednotlivé kroky v metastázujícím procesu. Předtím, než může být nová léčba zpřístupněna pacientům, musí být sledována v klinických studiích (výzkumné studie) a uznána jako bezpečná a účinná při léčbě onemocnění. Klinické studie jsou zásadním krokem ke zlepšení péče o pacienty trpící rakovinou. Výsledky předchozích klinických studií vedly k pokroku nejen v léčbě rakoviny, ale také v její detekci, diagnostice a prevenci této choroby.

Kam rakovina metastázuje?

Mezi nejčastější lokality kam rakovina metastazuje jsou plíce, kosti, a játra. Ačkoli většina druhů rakoviny má schopnost šířit se do různých částí těla, obvykle se šíří do určitých částí těla častěji, než do ostatních. Následující tabulka ukazuje, v sestupném pořadí zleva doprava, tři nejčastější místa metastazování.

Typy rakoviny a jejich nejčastější metastázy

Typ rakoviny Hlavní lokality metastázování
Prsa

plíce, játra, kosti

Tlusté střevo

Játra, pobřišnice, plíce

Sponzorováno

Ledviny

plíce, játra, kosti

Pľíce

nadledvinky, játra, plíce

Vaječníky

pobřišnice, játra, plíce

Slinivka

játra, plíce, pobřišnice

Prostata

kosti, plíce, játra

Konečník

játra, plíce, nadledvinky

Žaludek

játra, pobřišnice, plíce

Děloha

játra, plíce, pobřišnice

Příznaky metastází

Když se příznaky metastatického karcinomu objeví, typy a četnost příznaků závisí na velikosti a umístění metastáz. Například typy rakoviny, které se šíří do kostí budou pravděpodobně způsobovat bolest kostí a v konečném důsledku může vést až ke zlomeninám kostí. Rakovina, která se šíří do mozku může způsobit celou řadu příznaků, včetně bolesti hlavy, záchvatů či nestability. Dušnost může být příznakem plicní metastázy. Otok břicha nebo žloutenka (zežloutnutí kůže) může znamenat, že rakovina se rozšířila do jater.

Může někdo mít metastazující nádor, aniž by měl primární rakovinu?

Odpověď je ne. Metastázující nádor je vždy způsoben nádorovými buňkami z jiné části těla. Ve většině případů, kdy je metastazující nádor nalezen jako první, může být primární rakovina nalezena také. Lokalizování primární rakoviny může zahrnovat laboratorní testy, počítačovou tomografii (CT), magnetickou rezonanci (MRI), pozitronovou emisní tomografii (PET) a další procedury.

Nicméně u některých pacientů, u nichž je metastazující nádor diagnostikován nelze nalézt primární nádor ani díky intenzivním testům, protože to je buď příliš malý nebo zcela utlumen. Patolog ví, že diagnostikovaný nádor je metastáza, protože buňky nevypadají jako buňky orgánů nebo tkáně, v nichž byl nádor nalezen. Lékaři v takových případech odkazují na primární rakovinu jako neznámou nebo okultní (skrytou). Pacientovi se oznámí, že má rakovinu neznámého primárního původu (CUP). Vzhledem k tomu že diagnostické techniky se neustále zlepšují, počet případů CUP klesá.

Faktory šíření metastáz v těle

Šíření metastáz v těle může být způsobeno několika faktory:

Lymfatický systém: Některé nádory mohou šířit metastázy přes lymfatické cesty, které jsou sítí lymfatických uzlin a cév. Pokud rakovinné buňky proniknou do lymfatických cév, mohou se dostat do lymfatických uzlin a následně se šířit do dalších částí těla.

Krevní cesta: Mnoho nádorů může metastazovat skrze krevní cévy. Rakovinné buňky se uvolní do krevního oběhu a cestují k jiným orgánům nebo tkáním, kde se mohou usadit a vytvářet nové nádory.

Imunitní systém: Během metastazování musí rakovinné buňky překonat imunitní systém těla. Některé buňky mohou uniknout zničení imunitními buňkami a tím se umožní jejich další šíření.

Specifická predispozice: Některé typy rakoviny mají sklon metastazovat do určitých orgánů. Například rakovina prsu má častější tendenci metastazovat do kostí nebo plic.

Metastázy jsou závažným projevem pokročilého stadia rakoviny, a mohou způsobit vážné komplikace a ohrozit život pacienta. Léčba metastatického rakoviny je obvykle složitá a zahrnuje kombinaci chirurgických zákroků, radioterapie, chemoterapie, hormonální terapie nebo cílené terapie, která se snaží omezit šíření nádorových buněk a prodloužit délku a kvalitu života postižených pacientů.

TIP: Přečtěte si o rakovině částí hlavy a krku

VIDEO: Co je metastáza

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Rakovina a metastázy na různých částech těla”

  1. Božena Hertnekyová napsal:

    Dobrý deň prajem. Uz 3 roky bojujem z rakovinou prsnika, chodim 2x na kontrolu na onkologiu.. mala som karcinom laveho prsnika a boli tam uz aj metastazy,ktore mi boli operacne odstranene a raz rocne chodim na USG a mamografiu,no pani doktorka mi neberie krv na onkomarkery,nechapem,vraj jej staci USG a mamo,no pisem si s kamoskami s tym istym problemom a v Bratislave jej beru onkomarkery ,niekde polrocne a mne neberu,bolia ma neskutocne kosti a som casto unavena,prosim Vas o pomoc a na koho sa mam obratit,byvam v Kosiciach,srdecne dakujem a pekny den

  2. Božena Hertnekyová napsal:

    je sledovanie onkomarkerov v liecbe rakoviny dolezit

Zanechat komentář ke článku

Zpráva