Sponzorováno

Znáte kefír? Dávejte si ho pravidelně. Jaké má účinky? 4.57/5 (44)

Jak vám může prospět kefír? Možná se budete divit, kolik má přínosů pro naše zdraví.

Jak vám může prospět kefír? Možná se budete divit, kolik má přínosů pro naše zdraví.

Když pomineme možné problémy spojené s mléčnými výrobky, jako je obsah jejich tuku, nebo to, že mohou být příliš sladké či slané, tak musíme jasně říci, že jsou pro lidské zdraví prospěšné. Primárně jde o tyto mléčné výrobky:

  • Mléko
  • Jogurty
  • Sýry

Když však chcete ještě něco zdravějšího a tedy lepšího, doporučujeme vám zvolit kefír, popřípadě jinou alternativu, třeba v podobě acidofilního mléka. Proč? Jelikož má blahodárný vliv na vaši krásu, i na vaše zdraví. Proč si ho dávat pravidelně? Toto jsou důvody.

1. Prevence proti nádorům

Samozřejmě nejde nikdy stoprocentně říci, že když budete pravidelně popíjet kefír, že se u vás neobjeví žádný nádor. V tomto směru platí, že žádná prevence proti těmto problémům není stoprocentní. Zároveň ale musíme dodat, že pokud si kefír budete pravidelně dopřávat, skutečně se zvyšuje jistota toho, že vás nádory trápit nemusí a také nebudou. Je to podpořenou řadou studií, které přinesly v tomto směru pozitivní výsledky. Důvodem je hlavně to, že kefír má velmi dobré detoxikační vlastnosti a tak přispívá k tomu, že z těla eliminuje to, co v něm nemá být. A to včetně daného bujení.

2. V kefíru jsou pomocníci označovaní jako probiotika

Ta jsou v řadě mléčných výrobků. Nejčastěji jsou probiotika spojována s kvalitními jogurty. Faktem ale je to, že se v mnohem větším množství objevují právě v kefíru a v řadě jiných kysaných nápojích. Jde tedy o osvědčený způsob, jak je do těla dostat. A proč to udělat? Z důvodu pozitiv, která mají. Primárně pomáhají:

  • Regulovat vaši hmotnost
  • Zlepšovat zažívání
  • Pomáhat psychickému zdraví

Pokud je s probiotiky ještě něco poměrně zajímavé, tak je to fakt, že do svého těla z jednoho kefírů můžete dostat na třicítku různých bakterií. Jde však právě o ty prospěšné, které pomohou ve zmíněných oblastech.

3. Ideální jako přírodní antibiotikum

Jste nemocní a uvažujete nad tím, že svému tělu pomůžete antibiotiky? Ne vždy mohou být postaveny jenom na chemickém základě. Existují i takzvaná přírodní antibiotika. A jedním z takových je kefír. Samozřejmě na něho nelze pohlížet přímo jako na cílenou léčbu, ale pokud je třeba využít antibiotické složky, je rozhodně velmi dobrým řešením. Když se podíváme na to, co umí, tak dokáže:

Samozřejmostí je nejenom to, že byste ho měli pít v době, kdy se necítíte ve své kůži. Když ho budete pít pravidelně, zajistíte tak svému tělu přirozenou ochranu a běžné nemoci a jiné zdravotní problémy se vám budou celkem efektivně vyhýbat. Opět ale dodejme, že jde spíše o komplexního doplňkového pomocníka a rozhodně nelze kefír označovat za lékařský prostředek, který by dokázal vyléčit komplikované nemoci, se kterými si poradí jenom ono klasické antibiotikum.

4. „Zpevňovač“ vašeho pohybového aparátu

Lidské kosti jsou nezbytným pomocníkem proto, abyste se mohli bez komplikací pohybovat. Všechny dohromady můžeme označit jako pohybový aparát. Bohužel vlivem stáří dochází k tomu, že kosti výrazně řídnou, objevuje se osteoporóza, a řada dalších negativ. K tomu je třeba dodat i to, že ne vždy může za tyto problémy jenom stáří. Jak těmto komplikacím předcházet a jak mít i pohybový aparát v dokonalé kondici? Není to nic zase až tak složitého. Stačí jenom, když budete pít ten správný kysaný nápoj. A to nejlépe kefír. Umí pomoci jak v případě potřeby prevence před osteoporózou, tak ve chvíli, kdy chcete zvyšovat hustotu kostí. Je dobrým nápojem jak na prevenci, tak i v případě potřeby zlepšení, pokud by se objevily prvotní problémy.

5. Pomáhá trávit laktózu

Problém s trávením laktózy mohou mít nejenom batolata, ale mže se objevit i u dospělých jedinců. Projevy tohoto problému mohou být různorodé. Může se objevit plynatost, bolesti břicha, ale také nepříjemné křeče, nebo dokonce také průjmy. Kromě toho, že na zlepšení trávení laktózy lze využívat doplňky stravy ve formě enzymů, je možné konzumovat také kefír. Ten zajistí nejenom to, že po jeho vypití se nedostaví obvyklá negativa, ale může zajistit dokonce i to, že budete moci ve větším množství konzumovat i klasické mléčné výrobky, a to bez toho, aby se objevily vedlejší účinky spojené s obsahem laktózy.

Sponzorováno

Existují i rostlinné kefíry

Kladem je určitě i to, že kromě klasických mléčných kefírů existují i takové, které mají čistě rostlinné složení. Nejenom, že i ty v určité míře pomohou se zpracováním laktózy. Díky tomu, že mají čistě přírodní složení máte jistotu, že do svého těla žádnou další nedostáváte. To se hodí ve chvíli, kdy je vaše takzvaná nesnášenlivost opravdu výraznějšího rázu. Může jít třeba o kokosový kefír.

6. Osvěží i zasytí

Měl by být také nezbytnou složkou zdravého jídelníčku. A to i v létě. Ideální je podávat ho chlazený, kdy dokonale zajistí, že vás na delší dobu příjemně osvěží. Také nelze zapomínat na to, že vás může jedna vypitá sklenice i dostatečně zasytit. Přitom jeho kalorická hodnota není nijak velká. To je známka toho, že se může hodit i jako optimální nápoj, pokud držíte dietu.

Šálek nízkotučného čistého kefíru má 110 kalorií a obsahuje obrovské 11 gramů bílkovin, 12 gramů sacharidů a pouhé 2 gramy tuku.

7. Kefír vás může chránit před rakovinou

Rakovina je způsobena tím, že buňky v těle mutují a rostou nekontrolovaně. Jedním z příkladů je nádor. Studie ukazují, že dobré bakterie nacházející se v kefíru mohou bránit růstu nádorů.

Probiotika mohou zpomalovat enzymy, které přeměňují některé sloučeniny na karcinogeny v těle (zde je studie na toto téma). Kefír může působit také jako antioxidant a chrání a posiluje imunitní systém.

Kefír byl studován jako účinný při ochraně před rakovinou tlustého střeva. Ve studiích s testovacími zkumavky bylo zjištěno, že podporuje destrukci nádorových buněk (odborná studie zde).

Také bylo zjištěno, že kefír pomáhá podpořit smrt rakovinných buněk při výzkumu leukémie (studie zde).

Další studie porovnávala potenciální účinky prevence rakoviny kefíru s účinky jogurtu. Studie dospěla k závěru, že kefírový extrakt byl mnohem účinnější při snižování počtu buněk rakoviny prsu.

Některé studie in vitro však ukázaly, že kefír nezmenšuje schopnost rakovinných buněk mobilizovat se a infiltrovat tělo. Kefír má tak antioxidační účinky, které mohou snížit riziko vzniku rakoviny (přednáška zde).

8. Kefír může zlepšit příznaky alergií a astmatu

Astma je způsobena zánětem a alergeny. Ve skutečnosti je mnoho alergických reakcí způsobeno zánětem v důsledku hyperaktivního imunitního systému. Některé studie na zvířatech došly k závěru, že pravidelné pití kefíru vede ke snížení zánětu spojeného s alergiemi a astmatem (této problematice se například věnuje tato stuide).

Bylo zjištěno, že kefír významně potlačuje zánětlivé markery interleukinu-4, T-pomocných buněk a IgE imunoglobulinů. To mělo ve finále protizánětlivý účinek.

9. Kefír může pomoci s hubnutím a redukcí tuku

Mezi dalšími různými kmeny bakterií kefír může obsahovat Lactobacillus gasseri, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus amylovorus, Lactobacillus fermentum a Lactobacillus rhamnosus. Tyto bakteriální kmeny vám mohou pomoci zhubnout a shodit tuk.

Lactobacillus gasseri

Lactobacillus gasseri zvyšuje velikost molekul tuku, takže absorbujete méně tuku z jídla. Užívání Lactobacillus gasseri může snížit vaši váhu, zlepšit hodnotu BMI, abdominální viscerální tuk i obvod pasu.

Ve studii zaměřené na břicho se snížil o 8,5% ve 12 týdnech doplňování (studie zde).

Lactobacillus paracasei

Lactobacillus paracasei zvyšuje hladinu cirkulujícího ANGPTL4, bílkovinného sérového hormonu, který reguluje spalování tuků. Výsledkem je snížení obsahu tuku.

Lactobacillus amylovorus a Lactobacillus fermentum

Ve studii, která obsahovala buď Lactobacillus amylovorus nebo Lactobacillus fermentum, se snížil tělesný tuk o 3-4% během 6 týdnů.

Lactobacillus rhamnosus

Lactobacillus rhamnosus u žen ukázal zajímavé výsledky. Při užívání pomáhá tělu uvolňovat leptin, hormon obezity. Tento hormon zvyšuje sytost a za 3 měsíce zlepšil úbytek hmotnosti až o 50%.

A jak kefír pít?

Mnoho lidí ho má rádo jen tak k pití. Je moc dobrý. Stát se může i základem různých smoothie. Stačí do mixéru přidat různé druhy ovoce, k tomu nalít trochu kefíru a vše rozmixovat. Připravíte si skvělý letním, osvěžující, a přitom také dokonalý dietní koktejl, který se hodí zařadit do každého dietního stravovacího plánu.

A co vy? Máte kefír rádi? Má na vás nějaké pozitivní účinky? Budeme rádi, pokud se o své zkušenosti podělíte v komentářích.

A co si o kefíru ještě můžete přečíst?

VIDEO: Jak se dělá domácí kefír z tibetské houby

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva