Sponzorováno

Co se v těle děje, když máte nedostatek bílkovin? 4.84/5 (32)

 • Nedostatek bílkovin ve stravě může mít několik negativních důsledků pro vaše tělo. V tomto článku je několik významných vlivů nedostatku bílkovin.
 • Svalová atrofie: Bílkoviny jsou nezbytné pro růst a opravu svalů. Nedostatek bílkovin může vést ke ztrátě svalové hmoty a svalové slabosti. To může ovlivnit vaši fyzickou výkonnost a zhoršit celkovou pohyblivost.
 • Snížená imunita: Bílkoviny jsou klíčové pro správnou funkci imunitního systému. Nedostatek bílkovin může oslabit imunitní systém a zvýšit náchylnost k infekcím a nemocem.
 • Poruchy vývoje a růstu: Bílkoviny jsou důležité pro správný vývoj a růst u dětí a mladistvých. Nedostatek bílkovin v této fázi života může vést k nedostatečnému růstu, opožděnému vývoji svalů, kostí a dalších tkání.
 • Poruchy v oblasti výživy: Bílkoviny hrají klíčovou roli v regulaci hladiny cukru v krvi a pocitu sytosti. Nedostatek bílkovin může způsobit neustálý pocit hladu a náchylnost k přejídání, což může vést k problémům s hmotností a poruchám výživy.
 • Zhoršené hojení ran: Bílkoviny jsou důležité pro proces hojení ran a obnovu tkání. Nedostatek bílkovin může zpomalit hojení ran a zvýšit riziko infekce.
 • Je ideální a vlastně i důležité zajistit si dostatečný příjem bílkovin z různých zdrojů potravy, aby se zabránilo nedostatku a udrželo se optimální zdraví. Doporučený denní příjem bílkovin se liší v závislosti na věku, pohlaví, úrovni fyzické aktivity a dalších individuálních faktorech.

Maso, ale také mléčné výrobky nebo luštěniny - to jsou kvalitní zdroje bílkovin.

Maso, ale také mléčné výrobky nebo luštěniny – to jsou kvalitní zdroje bílkovin.

Bílkoviny jsou jednou ze složek stravy, kterou nelze opomíjet. To proto, že mají v lidském těle mnoho důležitých funkcí. Proto byste měli dbát na to, abyste jich každý den měli dostatek.

Lidské tělo je natolik sofistikované, že si často dokáže říci, co mu chybí. Objeví se totiž jasné známky toho, že vám bílkoviny v těle mohou chybět. A co přesně se ve vašem těle děje a co způsobuje nedostatek bílkovin? Podívejte se s námi.

Máte chuť na něco k jídlu

To, že máte chutě na jídlo, není zase až tak nic výjimečného. Je to zcela přirozená vlastnost vašeho organismu, která je spojena se základními potřebami. Pokud ale máte chuť na jídlo i chvíli po tom, co jste se najedli, je to pochopitelně celkem neobvyklé. A ukazuje to na jednu jedinou věc. Na jakou? Na to, že vám chybí bílkoviny.

Náš tip: zkuste tyto proteiny

Typickým znakem tohoto hladu je v podstatě to, že byste snědli cokoliv. A tak často podnikáte cesty z ledničky do spíže a na další místa, kde máte uloženo jídlo. A jíte a jíte. A to do té doby, než budete úplně plní, nebo do té doby, dokud svému tělu nedoplníte bílkoviny.

Špatně se hojí jakékoliv zdravotní problémy

Další znak toho, že máte nedostatek bílkovin, je výrazně problémovější. Mluvíme zde o tom, že vašemu tělu chybí látky, které podporují přirozené hojení různých problémů. Když se podíváme přesněji na to, co způsobuje nedostatek bílkovin, je to tato trojice věcí:

 • Tělo nemá dostatečnou obranyschopnost
 • Vznikají různé otoky
 • Drobná poranění se hojí velmi pomalu

Pokud vám připadá, že v tomto směru skutečně s vaším tělem je něco v nepořádku, je nejvyšší čas se na dané problémy zaměřit. Jestliže máte problémy s něčím výše zmíněným, určitě doporučíme upravit jídelníček, a to tak, že do něho přidáte bílkoviny. Uvidíte, že už po pár dnech může dojít k tomu, že se vše srovná k normálu.

Máte chuť na sladké

Pojďme k dalším chutím, které se mohou objevovat, pokud máte ve vašem těle nedostatek bílkovin. O jaké chutě se jedná konkrétně? Jsou spojeny se sladkým. A je jedno, zda to má být sladké jídlo, nebo třeba sušenka. Pokud se dané chutě opravdu objevují velmi často, a vás takzvaně honí mlsná, buďte si jisti, že i to pravděpodobně souvisí s nedostatkem bílkovin. Tento problém je spojený také s tím, že i když se snažíte jíst zdravě, sladká jídla mohou způsobovat nadváhu. Je proto vhodné snažit se chutě zvládnout právě tím, že vaše tělo bude mít bílkoviny. Eliminujete tak jednoduché cukry a povede se vám zvládnout i dietní režim.

Sponzorováno

Nemáte sílu, ani svaly

Bílkoviny jsou v lidském těle i základním stavebním kamenem pro vaše svaly. Pokud je bílkovin dostatek, vše je takové, jaké má bát. Pokud jich je nedostatek, celkem rychle to dokážete poznat. V první řadě po vizuální stránce. Pokud se vám zdá, že vaše tělo není tak pevné, jako dříve, tak vám svaly skutečně ubývají. Poznat to lze i tak, že některý ze svalů zatnete a uvidíte, že už nebude tak velký, nebo tolik vyrýsovaný. Jasná známka toho, že se dostavil úbytek z nedostatku bílkovin.

Dále nelze opomenout ani fyzickou kondici. Připadá vám, že už nezvednete to, co dříve bez problémů? Bolí vás svaly i po menší fyzické námaze? Nebo toho zvládnete mnohem méně, než tomu bylo dříve? Toto všechno souvisí s tím, že vaše svaly mizí, jelikož z vašeho těla zmizely bílkoviny.

Tloustnete a vaše tělo se zpomalilo

Nadváha spojená s nedostatkem bílkovin nevzniká jenom proto, že máte velké chutě na sladké, kterým nedokážete odolat. Nedostatek bílkovin totiž značí i to, že si je tělo bere ze svalů, které tak ubývají. A jelikož svaly jako zásobárna nejsou bezedné, a tělo toto dělá jenom v nouzových případech, přizpůsobí tomu své chování. A to tak, že se vám zpomalí metabolismus. To proto, aby bílkovin nebylo potřeba tolik, jako dříve. Díky zpomalení metabolismu dojde k tomu, že vaše tělo bude fungovat mnohem pomaleji, než dříve.

Pomalejší metabolismus je následně spojený s jedním jasným negativem. A to takovým, že se pomaleji spalují vaše tukové zásoby. Z nedostatku bílkovin tedy můžete začít tloustnout, a to i přesto, že jíte stále stejné porce. Během běžného režimu ale nespálíte tolik kalorií a tak může dojít k tomu, že příjem bude vyšší, než výdej.

Spánkové problémy

Toto je docela zajímavé. Bez proteinů má tělo tendenci toužit po cukrech a obecně nadbytečném cukru. To jsme si už řekli v souvislosti se sladkostmi. Tato skutečnost pak vytváří závislost na cukru za energii. Nicméně cukr a sacharidy se spálí mnohem rychleji, čímž se vytváří vysoká a nízká hladina energie. Spaní v noci vyžaduje, aby tělo spalovalo tuk – dlouhodobé palivo – spíše než cukr, po dobu nejméně osm nebo devíti hodin. Pokud je tělo zvyklé na spalování cukru a ne tuku, má větší tendenci se budit každé 2-3 hodiny a hledá další jídlo. Tělo, které je „vycvičeno“ na spalování tuku, bude klidnější a spí v noci klidněji.

Padající, či obecně nekvalitní vlasy

Vlasový folikul se připojuje k vlasovému kořínku pomocí bílkovin. Nedostatek bílkovin může způsobit uvolnění kořínku vlasu a to způsobí ztrátu vlasů. Protein také chrání vlasy před znečištěním a kouřem. Ale pozor, tenčení vlasů může být způsobeno i jinými hormonálními problémy, jako je třeba nerovnováha štítné žlázy.

Bílkoviny jsou všude

Nebojte se toho, že byste museli výrazně měnit svůj jídelníček. Bílkoviny jsou totiž v rámci vaší stravy téměř všude.

 1. Dobrým a známým zdrojem jsou hlavně kvalitní mléčné výrobky. Dopřávejte si je proto velmi často.
 2. Dobrým zdrojem jsou také vajíčka, nejlépe potom vaječné bílky.
 3. Zapomínat nelze ani na maso. A je jedno, zda půjde o drůbeží, hovězí, nebo také rybí. Všechny tři možnosti mají bílkovin dostatek.

A co když masu neholdujete? Nebojte se a zkuste různé druhy luštěnin. I ty do jídelníčku doporučujeme zařadit, jelikož obsahují bílkoviny rostlinné, které jsou druhem, který je vhodný kombinovat s těmi živočišnými. Zde je tedy celkem dobře a jasně vidět, že váš jídelníček může být opravdu pestrý a stále spojený s tím, že o bílkoviny neboli proteiny v něm nebude nouze.

Důvody, proč milovat bílkoviny

Zde jsou 4 dobré důvody:

 1. Je to součást každé buňky ve vašem těle. Ve skutečnosti jsou vlasy a nehty většinou z bílkovin.
 2. Vaše tělo používá bílkoviny k vytvoření a opravě tkáně.
 3. Potřebujete je pro tvorbu enzymů, hormonů a dalších tělesných látek.
 4. Jsou důležitým stavebním kamenem kostí, svalů, chrupavky, kůže a krve.

A co vy? Dbáte na dobrý příjem bílkovin? Budeme rádi za komentáře k tomuto tématu.

Co si ještě o bílkovinách přečíst?

VIDEO: Proč naše tělo potřebuje bílkoviny a kde je najdeme

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva