Sponzorováno

Prolaktin – jeho funkce, zvýšené hodnoty, léčba vysokých hodnot prolaktinu 4.79/5 (38)

Prolaktin je hormon, který umí neaktivní mléčné žlázy v tu pravou dobu přeměnit tak, aby žena dokázala bez problémů kojit své narozené dítě.

Prolaktin je hormon, který umí neaktivní mléčné žlázy v tu pravou dobu přeměnit tak, aby žena dokázala bez problémů kojit své narozené dítě.

Prolaktin je hormon, který je tvořen hypofýzou (podvěsek mozkový nacházející se v mozku. Prolaktin se používá hlavně k tomu, aby umožnil ženám produkovat mléko po porodu – pro kojení novorozence.

Kojení je samozřejmě zásadní pro blahobyt novorozence. Po narození dítěte prolaktin spouští laktaci a udržuje dostatečnou tvorbu mléka. Funkce prolaktinu u mužů není nijak významná, ale je důležitý pro reprodukční zdraví mužů i žen. Hladiny prolaktinu jsou tedy někdy používány k měření sexuálního apetitu u mužů i žen. Test hladiny prolaktinu může odhalit různé problémy způsobené hormony. Mezi nejtypičtější příznaky vysoké hladiny prolaktinu u muže patří sexuální dysfunkce a snížená tvorba testosteronu.

Zajímavost: Prolaktin je opravdu zajímavý hormon. Umí neaktivní mléčné žlázy v tu pravou dobu přeměnit tak, aby žena dokázala bez problémů uživit své narozené dítě. Také pomáhá vytvořit silné citové pouto mezi matkou a dítětem.

Proč se provádí testy na hladinu prolaktinu v těle?

U žen

Například ženy s příznaky prolaktinomu mohou tento test potřebovat. Prolaktinom je nekarcinogenní nádor na hypofýze, díky kterému nastávají vysoké hladiny prolaktinu v těle. Symptomy prolaktinomu u žen jsou často následující:

 • nevysvětlitelné bolesti hlavy
 • různé problémy se zrakem
 • galaktorea – tvorba a vylučování mléka mléčnou žlázou mimo období kojení (laktace)
 • bolesti nebo pocity nepohodlí během sexu
 • abnormální růst chloupků na těle a obličeji
 • abnormální akné
 • problémy s plodností nebo nepravidelné období

Prolaktinový test může také vyloučit jiné problémy hypofýzy nebo hypotalamu.

U mužů

Také muži mohou podstoupit test, pokud vykazují příznaky prolaktinomu. Symptomy prolaktinomu u mužů jsou například:

 • nevysvětlitelné bolesti hlavy
 • různé problémy se zrakem
 • snížení libida nebo problémy s plodností
 • erektilní dysfunkce
 • abnormální nedostatek chlupů na těle a obličeji
 • dysfunkce varlat

Také u mužů může tento test vyloučit problémy s hypofýzou nebo hypotalamem.

Jak se test provádí test na hladiny prolaktinu?

Prolaktinový test je jako krevní test. Trvá několik minut v ordinaci lékaře nebo v laboratoři. Nemusíte se na to nijak připravovat. Vzorek se obvykle odebírá tři až čtyři hodiny po probuzení. Krev je klasicky odebrána z žíly na ruce.

Některé antikoncepční pilulky, léky na vysoký krevní tlak nebo antidepresiva mohou ovlivnit výsledky testů. Informujte svého lékaře o všech lécích, které užíváte, ještě před provedením testu. Dále i problémy se spánkem, vysoký stres a namáhavé cvičení před testem mohou ovlivnit výsledky.

Jaké jsou normální hladiny prolaktinu v těle?

Váš lékař zhodnotí, zda jsou vaše výsledky normální na základě mnoha faktorů, včetně vašeho celkového zdravotního stavu. Normální výsledky obvykle vypadají takto (ng / mL = nanogram na mililitr):

 • Ženy, které nejsou těhotné < 25 ng / ml
 • Ženy, které jsou těhotné, 34 až 386 ng / ml
 • Muži < 15 ng / ml

Co znamená vysoká hladinu prolaktinu v těle?

Nízká hladina prolaktinu obvykle nezpůsobuje obavy ani u žen, ani u mužů. Vysoká hladina prolaktinu, známá jako hyperprolaktinémie, však může naznačovat hlubší problém. Asi 10 procent populace má hyperprolaktinemii.

Vysoké hladiny prolaktinu jsou normální během těhotenství a po porodu. Nicméně hyperprolaktinémie může být také způsobena anorexií, nějakým jaterním onemocněním, onemocněním ledvin a hypotyreózou. Hypotyreóza může způsobit zvětšení hypofýzy. Vysoké hladiny prolaktinu mohou být také způsobeny nádory hypofýzy. Tyto nádory lze léčit (např. i chirurgicky).

Sponzorováno

Také některé léky mohou způsobit vysoké hladiny prolaktinu. Léky používané v psychiatrii, jako je risperidon a haloperidol, mohou zvýšit tyto hladiny. Metoklopramid může také zvýšit hladinu prolaktinu. Tento lék se obvykle používá k léčbě refluxu kyseliny nebo nevolnosti způsobené rakovinovými léky.

Některé běžné stresory také mohou zvýšit hladinu prolaktinu. Mezi tyto stresory patří nízká hladina cukru v krvi, namáhavé cvičení a dokonce i mírné formy psychického nepohodlí. Pokud zjistíte, že vaše hladina prolaktinu je vysoká, možná budete muset zkusit najít způsob, jak snížit stres a udržet hladinu cukru v krvi v konzistentních úrovních.

Červený jetel (neboli Jetel luční), pískavice řecké seno nebo i fenykl mohou zvýšit hladinu prolaktinu. Pokud zjistíte, že máte vysoké hladiny prolaktinu, vyvarujte se tomuto koření.

Co znamená nízká hladina prolaktinu v krvi?

Většina lidí s nízkými hladinami prolaktinu nemá žádné specifické zdravotní problémy, i když předběžné důkazy naznačují, že by mohly snížit imunitní odpovědi na některé infekce.

Prolaktin a plodnost

V některých případech může vysoká hladina prolaktinu vést k neplodnosti. Prolaktinomální nádory mohou vyvíjet tlak na hypofýzu a zastavit tak produkci hormonů. Tento stav je známý jako hypopituitarismus. U mužů to způsobuje snížené libido a ztrátu vlasů. U žen to může vést k neplodnosti.

Hyperprolaktinemie může pro ženu znamenat to, že je pro ní těžší otěhotnět. Vysoké hladiny prolaktinu mohou přerušit normální produkci hormonů estrogen a progesteron. To může ve finále způsobit, že vaječníky uvolňují vajíčka nepravidelně nebo se uvolňování zcela zastaví.

Léky a další možnosti ošetření prolaktinomu pomáhají obnovit plodnost u většiny žen. Pokud zjistíte, že máte vysoké hladiny prolaktinu nebo nádor prolaktinomu, poraďte se okamžitě s lékařem o léčbě.

Léčba vysoké hladiny prolaktinu

Agonisté (tj. stimulující látky či léky) dopaminu, jako je bromokriptin (Parlodel a Cycloset), jsou častou volbou při léčbě vysoké hladiny prolaktinu. Tyto léky pomáhají mozku produkovat dopamin, který ovlivňuje vysokých hladin prolaktinu. Mohou také zmenšit prolaktinomální nádory.

Lékař Vám může doporučit užívat kabergolin. Cabergolin je novější léčba prolaktinomu s mírnějšími vedlejšími účinky než je tomu u jiných běžných léků prolaktinomu. Poraďte se svým lékařem o kabergolinu, pokud čelíte závažným vedlejším účinkům jiné léčby.

Váš lékař také může doporučit radioterapii, pokud léky moc nezabírají.

Lékař vám také může doporučit chirurgický zákrok. Kombinace chirurgického zákroku a léky dohromady dokáží vrátit hladiny prolaktinu zpět do normálu.

A co ještě zkusit?

Další kroky, které můžete použít ke snížení hladin prolaktinu, zahrnují:

 • zkuste změnu vaší stravy
 • zkuste udržet stres na uzdě
 • omezte intenzivní cvičení nebo aktivity, které jsou pro vás hodně náročné
 • vyhýbejte se oděvu, který způsobuje nepříjemné pocity na hrudi
 • vyhýbání se aktivitám a oděvu, které hodně stimulují vaše bradavky
 • zkuste užívat vitamín B-6 a vitamín E (ideálně po poradě s lékařem) – Vitamin B-6 je součástí procesu produkce dopaminu a jeho vyšší hladiny mohou snížit hladinu prolaktinu. Vitamin E přirozeně zabraňuje zvýšeným hladinám prolaktinu.
 • vyhněte se anabolickým steroidům
 • zkuste užívat zinek, to může velmi pomoci.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s prolaktinem vy? Budeme rádi za vaše rady a komentáře pod článkem.

A co si dále ještě o prolaktinu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva