Proč slzíme při krájení cibule? A jak slzení předejít? 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Proč slzíme při krájení cibule? A jak slzení předejít?

Proč slzíme při krájení cibule? A jak slzení předejít?

Cibuli používáme všichni. A to často. Cibule, ať už restovaná nebo smažená, si najde cestu do mnoha našich jídel, od omelet, přes smažená vajíčka, až po polévku.

Krájení cibule ale často vede k slzám a tekoucímu nosu, i když většina kuchařů souhlasí s tím, že konečný výsledekvždy stojí za to.

Slzy, které uroníte při krájení cibule, nejsou způsobeny žádným typem emocí. Jsou to reflexní slzy stimulované působením dráždivých látek.

Než si budete krájet další cibuli do smažených vajíček nebo na guláš, čtěte dále a dozvíte se, proč vás cibule rozpláče a jak se vyhnout slzám, které s sebou vždy přináší příprava této oblíbené zeleniny.

Proč vás cibule umí rozplakat?

Jak určitě moc dobře víte, cibule zrají pod zemí. A určitě také moc dobře víte, že zemi obývají tvorové, jako jsou hraboši či myši, kteří rádi okusují kořeny, hlízy a i cibulky.

Aby se tomu zabránilo, je cibule vybavena obranným mechanismem, který je chrání před hladovými krky takových zvířat.

Cibule vylučují enzymy a kyselinu sulfenovou, když je jejich obal poškozený. Tyto sloučeniny se spojují za vzniku chemické látky s názvem Thiopropanal S-oxid, což je svým způsobem dráždivý plyn.

Thiopropanal S-oxid je slzotvorné činidlo, což znamená, že při dotyku oka generuje slzy.

Ale stejně jako cibule, i vaše oči jsou také vybaveny obranným mechanismem, který je má chránit před poškozením. Když nervy v každém oku detekují slzotvornou látku, generují slzy, které ji z oka pěkně vypláchnou.

Někteří lidé slzí při krájení cibule více a častěji než ostatní. Pokud jste citliví nebo alergičtí na cibuli, vaše reakce může být závažnější nebo může zahrnovat příznaky jako:

Záleží na druhu cibule?

Existuje mnoho různých druhů cibule. Některé druhy cibule u nás při krájení způsobují méně slz.

Cibule, která generuje nejdrsnější chemickou reakci, má mnoho sloučenin obsahujících síru. Patří sem žlutá, červená a bílá cibule. Sladší druhy, jako je zelená cibule, mají méně síry, jsou méně štiplavé a u většiny lidí způsobují méně slz.

Díky genetické transformaci vědci v oblasti plodin také vytvořili odrůdy cibule, které vůbec slzy nezpůsobují. Ale je otázkou, zda se tímto směrem chceme jako lidstvo vydat.

Sponzorováno

Jak zabránit slzení při krájení cibule?

Cibule může při krájení v očích dost nepříjemně pálit. Jakkoli je to nepříjemné, není to nijak nebezpečné pro vaše oči.

Zde je několik rychlých tipů, jak omezit slzení při krájení cibule:

 • Umístěte nějakou bariéru mezi sebe a surovou cibuli, kterou krájíte. Nakrájenou cibuli vložte pod sklo nebo si dejte mikinu s kapucí a do kapuce si dejte směrem k cibuli skleněnou pokličku. Takto jsme to slyšeli :)
 • Vypláchněte si oči studenou, čistou vodou.
 • Umístěte si na oči chladivý obklad nebo obklad z chladné okurky, abyste snížili podráždění.
 • K vyplachování očí použijte lubrikační oční kapky.
 • Použijte jiné prostředky na bolest očí, například vatové tampony namočené v gelu z aloe vera a ve vodě.
 • Cibuli můžete také zmrazit, než ji nasekáte; to zpomaluje uvolňování enzymů, jež jsou zodpovědné za sérii nešťastných chemických událostí. Cibuli stačí ji nechat v mrazáku 10–15 minut, než ji budete krájet.
 • Při krájení cibule vyplázněte jazyk – vyplazení jazyka při krájení cibule zabrání slzení očí. Tímto způsobem bude plyn absorbován naším jazykem. Zkuste :)
 • Cibuli krájejte ve vodě.
 • Dejte si plavecké brýle – vezměte si dostatečně utěsněné brýle, aby při krájení cibule plynu nedovolily dostat se do očí. Lidé kolem si z vás mohou dělat legraci, ale s takovými brýlemi můžete nakrájet tolik cibule, kolik chcete, a to bez jediné slzy.
 • Jiné triky – například zapálení zápalky, pojídání chleba při sekání nebo dýchání ústy – jsou podstatně méně účinné (pokud vůbec).

A pár divných triků na slzy při krájení cibule:

 • Žvýkání žvýkačky při krájení cibule může prý pomoci.
 • Pískání může pomoci, ale ne vždy.
 • Někteří lidé navrhují zkusit nošení kontaktních čoček při krájení cibule, protože to může fungovat jako štít pro oči, ale jiní říkají, že to může stav zhoršit, protože čočky ztěžují očím produkci slz, které odplavují kyselinu.
 • Velkou pomocí může být také zapálení svíčky poblíž vás při krájení cibule.
 • Prý se dá použít i ventilátor při krájení cibule, aby proud vzduchu odfoukl plyn pryč :)

Profesionální kuchaři často tomuto problému nečelí, protože krájí cibuli hodně rychle a nedávají plynu čas, aby se dostal do očí.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějakou zkušenost s tím, jak zamezit slzení při krájení cibule? Budeme rádi za rady v komentářích pod článkem.

A o cibuli si ještě přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva