Sponzorováno

Zábal z ricinového oleje – na co je dobrý? 4.68/5 (34)

Zkuste i vy ricinový zábal.

Zkuste i vy ricinový zábal.

Poprvé jsem se s ricinovým olejem seznámila, když se blížil porod mého prvního dítěte. Stejně jako každá maminka, která už přenáší, jsem se i já obrátila na strýčka Google a na jeho moudrost. Jednoduše jsem hledala způsoby, jak urychlit přirozený proces v těle. Chtěla jsem už porodit.

Našla jsem mnoho lidových léků, které jsem zkusila, a které jsou obecně známé (chůze, kořeněné jídlo, skákání na velkém gumovém balónu, ananas, tanec, malinový čaj a další). Také jsem našla pár rad a metod, u kterých jsem nenašla odvahu je vyzkoušet … zvláště ricinový olej! A jsem tomu ráda … v článku řeknu proč.

Co je to ricinový olej?

Ricinový olej (ricinus communis) pochází z ricinového osiva původem z Indie. Má extrémně vysoký obsah kyseliny ricinolejové, která je považována za kyselinu, jež má schopnosti podporující zdraví. Je důležité si uvědomit, že ačkoli je ricinový olej prospěšný pro zdraví, samotné semeno ricin může být smrtelné. Vnitřní použití ricinového oleje může být bezpečné, ale vyžaduje jistou opatrnost.

Ricinový olej má také dlouhou a významnou historii – byl používaný ve starověkých japonských léčebných kúrách a jiných starověkých kulturách. Jedna z nejstarších dochovaných lékařských učebnic – Ebersův papyrus, se zmiňuje o tom, že Egypťané aplikovali ricinový olej lokálně již v roce 1550 před naším letopočtem.

Tento olej je Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv považován za „všeobecně bezpečný“ – lžíce za den je považována za schválenou pro vnitřní použití. Ale je dobré vědět, že může způsobit extrémní zažívací potíže u některých lidí. Určitě si před vnitřním užíváním ricinového oleje promluvte s vaším lékařem. To je obecně nejlepší postup.

Ricinový olej a vyvolání porodu

Ricinový olej je někdy používán interně k vyvolání porodu, ale dostupný výzkum pochybuje o jeho užitečnosti. Ve skutečnosti užíván interně může způsobit zuřivý průjem (myšlenka je, že to také povzbudí kontrakce dělohy).

Rozhodla jsem se, že to nebudu zkoušet, protože existují nějaké důkazy o tom, že může zvýšit pravděpodobnost, že dítě ještě před narozením vylučuje mekonium. Tento olej je také někdy používán ke snížení zácpy (vyvolá docela velký průjem).

Obecně tedy dávám přednost externímu použití ricinového oleje a nepoužívám ho interně. Je to jeden ze dvou olejů, které používám v každodenní péči, což výrazně zlepšilo moji pokožku.

Zábal z ricinového oleje – super pro pleť

Našla jsem si tedy vlastní cestu, jak použít ricinový olej – zábal z ricinového oleje!

Co to je?

Cílem je nenést ricinový olej na kousky látky a pak na kůži po dobu nejméně jedné hodiny + je zapotřebí zdroj tepla ke stimulaci funkce lymfy a jater. Na rozdíl od některých metod „detoxikace“, tato metoda nemá žádné negativní vedlejší účinky a existuje mnoho lidí, kteří si všimli okamžitě lepšího spánku, více energie a zlepšení kožních příznaků různých problémů.

Poznámka: I pro externí použití bych se poradila s lékařem, abych se ujistila, že tento přírodní lék je pro vás v pohodě. Neměl by být používán, pokud jste těhotné. Také nejdříve testuji jakýkoli nový olej (nebo jakoukoli látku) na malé části mého těla ještě před použitím na větší ploše. To kvůli případným alergiím a nesnášenlivosti přípravku. Nikdy nevíte. A tohle je asi nejlepší postup.

Krása zábalů z ricinového oleje je v tom, že ho můžete umístit tam, kde je jsou potřebné jeho účinky a benefity:

 • Používání na pravé straně břicha nebo i na celém břichu je pomáhá podporovat játra a trávicí systém.
 • Umístění přímo na klouby nebo svaly – můžete snížit případné záněty. (Poznámka: To není náhrada lékařské péče, ale urychlení hojení drobných poranění, které nepotřebují lékařskou péči)
 • Nebo se pokuste ho dát na spodní břicho, abyste si pomohli s menstruačními bolestmi a potížemi.

Jak ricinové zábaly pracují?

Zábaly s ricinovým olejem využívají jeho protizánětlivé a lymfatické přínosy, ale umožňují bezpečnější vnější použití. Ze studie z roku 1999:

„Při minimálně 2 hodinovém období léčby tato studie zjistila, že zábaly z ricinového oleje způsobily „významné“ dočasné zvýšení počtu buněk T-11, které se po léčbě zvýšily během 7 hodin a poté se vrátily do normální hladiny během 24 hodin později.

Zvýšení počtu buněk T-11 představuje obecný nárůst specifického obranného stavu těla. Lymfocyty aktivně brání zdraví těla vytvářením protilátek proti patogenům a jejich toxinům. T-buněčné lymfocyty pocházejí z kostní dřeně a případně brzlíku – identifikují a zabíjejí viry, houby, bakterie a rakovinné buňky.“

Stručně řečeno, zábaly z ricinového oleje pomáhají detoxikovat játra přirozenou cestou, podporují zdraví dělohy a vaječníků, zlepšují lymfatickou cirkulaci a snižují zánět.

Sponzorováno

Co na to studie?

Bohužel neexistují žádné přesvědčivé studie o použití zábalů z ricinového oleje externě (i když existují některé předběžné), ale zato je známá dlouhá historie jejich tradičního používání v mnoha kulturách. Existují určité důkazy, že mohou mít potlačující účinek na nádory a pozitivní účinek na artritidu při externím, místním použití. Zábaly z ricinového oleje také poskytují čas tiché relaxace, která má také zdravotní výhody, takže stojí za to je vyzkoušet!

Jak udělat zábal s ricinovým olejem

Zábal s ricinovým olejem je docela snadný, zvládnete ho v pohodě i doma. Navíc je na něm super, že u něj můžete relaxovat, odpočinout si, přečíst si knihu – to vše po dobu nejméně jedné hodiny. Tento zábal může být trochu špinící, ale s řádnou přípravou nebude.

Co budete potřebovat

 • hodně kvalitní ricinový olej (bez hexanu)
 • nebělená a bezbarvá vlna, bavlněný flanel (či podobně) – lze použít až 30 krát, nejen jednou
 • jakýsi balicí obal (třeba velký kus bavlněného flanelu) nebo plastový obal (není úplně optimální)
 • láhev s teplou vodou nebo ohřívací podložka
 • skleněná nádoba s víkem – pro uchování v oleji namočené vlny mezi použitími
 • staré oblečení, ručníky a povlečení – ricinový olej dělá skvrny!
 • trpělivost (tu je někdy nejtěžší sehnat)

POZNÁMKA: Důrazně doporučuji, abyste si pečlivě připravili oblast, kde budete celou proceduru absolvovat. Zkuste třeba použít starý sprchový závěs, který dáte pod sebe, abyste se ujistili, že nedošlo k žádnému znečištění. Nemusíte ho pak ani umývat a jen se dá složit a uložit do koupelnové skříňky pro další použití.

Jak tedy provést zábal s ricinovým olejem?

 1. Odřízněte velký kus vlny a rozřežte jej do třetin a udělejte 3 vrstvy na sebe. Můj původní, velký kus měl rozměr 50 cm na 25 cm a pak po rozřezání to bylo 17 cm na 10 cm. Vaše kusy mohou být ve finále větší nebo menší, v závislosti na tom, kam je plánujete umístit.
 2. Vlnu v ricinovém oleji důkladně namočte (ale ne zcela promočte). Nejjednodušší způsob, jak se mi toto namáčení nejlépe dělalo, bylo pečlivě poskládat hadřík a umístit do zavařovací sklenice. Poté jsem přidávala ricinový olej (asi jednu lžíci každých 20 minut), aby měla látka čas na nasáknutí. Také jsem jemně potřásla sklenicí mezi přidáním více oleje, aby tak olej mohl dosáhnout všech částí hadříku. V ideálním případě by měl být hadřík rovnoměrně namočen.
  Hadřík můžete rovnoměrně namočit také takto.

  Hadřík můžete rovnoměrně namočit také takto.

 3. Opatrně vezměte nebo vyklopte hadřík namočený v ricinovém oleji.
 4. Když ležíte na starém ručníku nebo na kusu igelitu, položte tuto látku na požadovanou část těla.
 5. Zakryjte látku obalem a nahoru umístěte topný článek. Lze také použít plastový sáček na potraviny, který zabraňuje tomu, aby se na ohřívací podložku dostal jakýkoli olej (ale to je spíše méně vhodné). Lze použít láhev s teplou vodou, elektrickou vyhřívací podložku nebo podobně, ale počítejte s tím, že láhev s horkou vodou musí být několikrát ohřáta.
  Takto to může vypadat s ohřívací lahví.

  Takto to může vypadat s ohřívací lahví.

 6. Lehněte si na záda s nohama vyvýšenýma (typicky stačí ležet na podlaze a položte si nohy na gauč) a uvolněte se po dobu 30-60 minut. Fakt relaxujte.
 7. Využijte tuto chvíli ke cvičení hlubokého dýchání, ke čtení knihy, meditaci (nebo cokoli, co je pro vás relaxační).
 8. Po uplynutí času oddělejte z těla hadru a vraťte ji do skleněné nádoby. Uchovávejte v chladničce.
 9. Použijte přírodní mýdlo nebo směs sody a vody, abyste odstranili ricinový olej na kůži.
 10. Nyní ještě relaxujte a odpočiňte si. Pijte také dostatek vody a zůstaňte hydratovaní, abyste podpořili detoxikaci.

Jiné způsoby použití ricinového oleje

Jak už bylo ve článku zmíněno, ricinový olej je vhodný i pro jiné typy použití. Dá se použít externě takto:

 • Aplikujte ho na suchou kůži, vyrážky, vředy, stařecké skvrny, bradavice a jakékoli nežádoucí kožní defekty
 • Dá se použít pro léčbu problémů nehtů (plíseň a podobně)
 • Zklidněte s ním podvrtnutí, zranění nebo bolesti kloubů
 • Aplikujte na oblasti bolesti zad
 • Vyčistí a uklidní břicho při potížích s trávením
 • Je prý super i jako podpora plodnosti ženy (respektive při neplodnosti)

Nejlepších výsledků dosáhnete, když si definujete potíže, a použijte sérii balíčků ricinového oleje po dobu 60 až 90 minut asi 3 krát týdně po dobu 3 týdnů. Poraďte se však s lékařem, abyste vyloučili nějaké nežádoucí účinky.

Sponzorováno

A co vy? Už jste někdy použili ricinový olej? Budeme rádi za vaše zkušenosti a tipy.

Co si dále o ricinovém oleji přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva