Kyselina eikosapentaenová (EPA) – její účinky a vliv na zdraví 4.67/5 (21)

Sponzorováno

EPA má také pozitivní vliv na mentální vývoj u dětí.

EPA má také pozitivní vliv na mentální vývoj u dětí.

Kyselina eikosapentaenová (EPA) je mastná omega-3 kyselina, která je také známá jako kyselina timnodonová. Tuto zajímavou látku s blahodárnými účinky na lidský organismus nalezneme přirozeně v rybím oleji.

Nejvýznamnějším zdrojem potravy EPA jsou mastné ryby, jako jsou sleď, makrela, menhaden, losos a sardinky. Tyto ryby biosyntetizují EPA, které ve skutečnosti produkuje plankton, kterým se ryby živí. EPA se pak stává více koncentrovanou v rybách, čím vyšší je daná ryba v potravinovém řetězeci. Tyto „mikro řasy“ jsou primárním zdrojem EPA u lidí a jsou také nejdůležitějším komerčním zdrojem EPA. Lidské tělo může biosyntetizovat EPA z alfa-linolenové kyseliny (ALA), ačkoli tento proces je mnohem méně účinný než prostá absorpce z potravin.

EPA je prekurzorem (tj. výchozí látka, částice, z níž vzniká chemickou přeměnou výsledný produkt) několika látek důležitých pro lidskou výživu, zejména mastné kyseliny kyseliny docosahexaenové (DHA). Další látky, které vyžadují EPA, zahrnují leukotrien-5, thromboxan-3 a prostaglandin-3, které ovlivňují agregaci krevních destiček.

Použití a zdravotní výhody EPA

Mnoho lidí užívá EPA a jiné doplňky mastných kyselin například k podpoře dobrého zdraví srdce. Ale tyto látky mohou mít přínosy i na jiných místech našeho těla. Podívejme se na použití EPA trochu konkrétněji.

Pro zdraví srdce

Pravidelný příjem EPA (ať už z doplňků stravy nebo z jídla), má pozitivní vliv z hlediska kardiovaskulárního zdraví, to říkají výzkumy. Je to tedy dobrá látka pro naše srdce.

Sponzorováno

Pro zdraví kloubů

EPA má pozitivní vliv na naše klouby.

Pro zdraví mozku

EPA má také pozitivní vliv na mentální vývoj u dětí. Mozek tuto látku totiž potřebuje. EPA je totiž hlavní látkou v mozkových buňkách.

Pozitivní vliv na hubnutí

Omega-3 mastné kyseliny mohou mít dobrý vliv na hubnutí.

Známky toho, že potřebujete pravidelně doplňovat EPA

Nedostatek EPA může způsobit mnoho specifických příznaků. To hlavně kvůli velkému počtu funkcí, na kterých se tato látka v těle podílí. Mezi nejběžnější obecné příznaky nedostatku EPA, které se mohou objevit, patří chronická bolest, nepohodlí a únava kloubů, zvláště pokud neexistuje žádná zjevná příčina. Zhoršený imunitní systém je také známkou toho, že možná budete muset doplnit EPA (či podobné látky). Konkrétní příznaky nedostatku EPA často také zahrnují vypadávání vlasů, suchou kůži, ekzémy, špatný pohyb a horší nálady.

Zdroje EPA

Sponzorováno

Zdroji jsou rybí olej a rybí maso (mastné ryby jako losos či makrela).

Další informace a fakta o EPA

  • Omega-3 s dlouhým řetězcem PUFA, včetně EPA a DHA, jsou dietní tuky s řadou zdravotních přínosů. Jsou přirozeně včleněny do mnoha částí těla včetně buněčných membrán.
  • Tyto druhy tuků hrají roli při protizánětlivých procesech a viskozitě buněčných membrán.
  • EPA a DHA jsou nezbytné pro správný vývoj plodu a zdravé stárnutí.
  • EPA a DHA jsou také prekurzory několika metabolitů, které jsou silnými mediátory lipidů, které mnozí výzkumníci považují za užitečné při prevenci nebo léčbě některých onemocnění.
  • V našich končinách může být náročné dosáhnout vhodného příjmu EPA a DHA pouze prostřednictvím stravy, přestože jsou EPA a DHA vyráběny vodními rostlinami, jako jsou řasy, a převažují hodně u mořských živočichů.
  • Ačkoli je pro tělo možné převést ALA na EPA a DHA, výzkum naznačuje, že z tohoto procesu lze v těle syntetizovat jen malé množství těchto látek.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva