Sponzorováno

Zázračné účinky cibule: Netušíte, jaká tajemství skrývá 4.73/5 (33)

cibule-zdraviJedna stará lidová moudrost říká, že člověk může spíše vařit bez ohně než bez cibule. Ta má pevné místo ve všech světových kuchyních. Dokáže dodat aroma a chuť neuvěřitelnému množství jídel. Za slzy přelité při její přípravě se nám královsky odmění, protože ji uctíváme i jako přírodní všelék. Tušili jste, jaké zázračné má účinky? Ne? Tak čtěte dál.

Cibule jako medicína

Cibule je nenahraditelná v kuchyni, ale po staletí zaujímá významné místo i mezi prostředky přírodní medicíny. Účinně působí na dýchací cesty, dezinfikuje ústní a nosní dutinu a zahání infekce dýchacích cest. Cibule je vynikající proti bolesti v krku, rozpouští hlen, usnadňuje odkašlávání, dokáže snižovat horečku, vypotit rýmu a chřipku a navíc posiluje imunitní systém.

Nadrobno pokrájená a s moučkovým cukrem zasypaná cibule již za několik hodin vytvoří sirup, který užíváme při kašli a nachlazení. Její mimořádně léčivá síla se dobře uplatňuje i při venkovním použití. Pomocí cibulové šťávy se můžeme zbavit bradavic. A to tak, že do vydlabané cibule nasypeme sůl a získanou tekutinou dvakrát denně potíráme bradavice.

Účinnou zbraní je i v boji s otokem po bodnutí komára nebo vosy. Stačí, když postižené místo potřeme kouskem cibule. A to ještě ani z daleka není všechno!

TIP: Cibulová šťáva je super na padání vlasů

Extra silný protirakovinný účinek

Množství výzkumů dokázalo silné protirakovinné účinky cibule a jejích příbuzných z čeledi česnekovitých (česnek, šalotka, pórek či pažitka). Chrání před rakovinou žaludku, podle studie publikované v Journal of the National Cancer Institute významně snižují riziko vzniku rakoviny prostaty. Stejné účinky prokázala cibule a její příbuzné druhy i při rakovině jícnu.

Ve městě Vidalia v americké Georgii, odkud pochází odrůda cibule vidalia a lidé ji konzumují ve velkých množstvích, je úmrtnost na rakovinu žaludku o 50 procent nižší než je meziamerická úroveň. Jedna z teorií vysvětlujících tento jev tvrdí, že cibule obsahuje dialylsulfid, který v těle zvyšuje tvorbu důležitého protinádorového enzymu.

Sponzorováno

Cibule prospívá i kostem

Četné studie potvrdily vliv cibule na zdravý vývoj kostí. Jedna z nich publikovaná v časopise Nature ukázala, že samci potkanů​, které krmili sušenou cibulí, měli v těle o 17 procent vyšší hladinu vápníku než jiní samci. Samičky, kterým odstranily vaječníky, což často způsobuje úbytek kostní hmoty a osteoporózu, měli po konzumaci cibule silnější kosti. Podle dalšího výzkumu složky cibule potlačují aktivitu buněk, které odbourávají kostní tkáň.

Čím je cibule silnější a čím více při jejím krájení pláčeme, tím je zdravější.

Jako prevence ischemické choroby srdeční

Zástupci čeledi česnekovitých obsahují velké množství zdraví prospěšných látek s velmi prospěšnými účinky, jako jsou tiosulfináty, sulfidy, sulfoxidy a další páchnoucí sloučeniny síry. Tyto zapáchající látky mají velkou nutriční sílu, za kterou platíme jen slzením. Podle studie publikované v European Journal of Clinical Nutrition patří cibule do jedné z vybraných skupin potravin, v kombinaci nichž bylo zjištěno snížení úmrtnosti na ischemickou chorobu srdeční až o 20 procent. Dalšími potravinami ve skupině jsou brokolice, čaj a jablka.

Cibule je super i pro alergiky a astmatiky

Cibule obsahuje silné antioxidanty a působí protizánětlivě, antibioticky a antivirově. I proto se cibulový čaj s medem doporučuje pít při kašli a chřipce. Je to dobrý zdroj kvercetinu, silné protizánětlivé látky a jedné ze sloučenin, které jsou spojeny s prospěšnými účinky při chronických onemocněních jako rakovina či nemoci srdce.

Skupina látek, do které patří kvercetin – flavonoidy – má i antialergické účinky. Odborníci na výživu ho proto často používají k léčbě alergií. Může však zmírnit i astma a sennou rýmu, protože blokuje zánětlivé reakce v dýchacích cestách.

A bonus navíc

Sponzorováno

Představitelé Environmental Working Group zařadili v roce 2003 cibuli do seznamu dvanácti nejméně kontaminovaných potravin pesticidy.

A co si o cibuli ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva