Nejčastější civilizační choroby – které to jsou? 4.73/5 (11)

Sponzorováno

civilizacni-chorobyCivilizační choroby jsou velkým problémem současné doby. Vliv na jejich vznik má mnoho faktorů, se kterými přicházíme do styku každým dnem. Pokud se podíváme na několik hlavních, jedná se o:

  • Prostředí, kde žijeme
  • Neustálý stres a špatný nesprávný životní styl
  • Špatná strava s nulovou výživovou hodnotou

Toto a ještě mnohem více věcí má vliv na vznik několika onemocnění, které označujeme jako civilizační choroby. I když si to mnoho lidí nechce připustit, je jich více, než si myslí. Zde je jejich přehled. Zde jsou ty nejčastější civilizační choroby.

Parkinsonova choroba

Jde o problém s centrálním nervovým systémem, který postupně degeneruje. První příznaky se mohou objevit už okolo padesátého roku života. I když přesné příčiny vzniku této civilizační choroby nejsou lékařům a vědcům zcela známé, existují jasné spojitosti hlavně s prostředím, ve kterém žijeme. Obvykle je Parkinsonova choroba spojena s velmi častým působením různých virových infekcí, nebo s působením toxinů na lidské tělo. A to po celé období jeho života. Dokonalá léčba zatím neexistuje. Je pouze možné mírnit projevy nemoci.

Deprese

Zmínili jsme, že civilizační choroby jsou spojeny také s psychickým stavem dnešní společnosti. I z toho důvodu se jako velký problém jeví četné deprese. Projevy jsou vcelku klasické. Jedná se doslova o ztrátu zájmu o život jako takový. Pryč jsou pocity radosti a zájmu o jakoukoliv činnost. Naopak se mohou objevovat problémy spojené s poruchou spánku, nebo s příjmem potravy. V případě takových projevů může v první fázi pomoci okolí, v té druhé už jenom lékař – samozřejmě buď psycholog, nebo to může být také psychiatr.

Alergie

Každý zná ve svém okolí několik lidí, kteří mají alergie. Jedná se o přecitlivělost organismu na určitou látku. Nejběžnějšími alergeny dnes může být:

Projevy alergií mohou být různé. Ty nejmírnější jsou spojeny třeba s kýcháním, svěděním, nebo se zčervenáním očí. Ty nejhorší projevy jsou spojeny s výrazným opuchnutím, které může mít až fatální následky. Jedinou možnou léčbou je podávání antihistaminik, které dokážou konkrétní látky vyplavovat z těla. Zajímavostí je, že alergie se nemusí projevit hned po narození, jelikož se mohou objevit až v průběhu života.

Cukrovka

Ta je sice nemocí, která se objevovala již dávno před tím, než byl pojem civilizační choroby vůbec znám. Bylo to však poměrně ojedinělé a hlavním původcem této nemoci byly například dědičné předpoklady. Aktuálně je situace zcela jiná, jelikož se objevuje mnohem častěji. Vliv na to má hlavně životní styl a strava. Jenom v naší zemi je více než 800 000 lidí, které tento problém v různých stádiích trápí. Pokud jde o lehčí formy, obvykle stačí dodržovat správný jídelníček a hladina cukru bude v normě. U těch nejtěžších případů se však lidé neobejdou bez pravidelných dávek inzulinu, které jsou podávány nejčastěji prostřednictvím injekcí do těla.

Bulimie

Známá porucha příjmu potravy. Jedná se i o problém, který je spojený se snahou hubnout, ale přitom si dopřávat až enormní porce jídla. Jde o civilizační chorobu, která má primárně původ v lidské hlavě. Projevy bulimie jsou jednoduché. Dotyčná osoba se neváhá najíst jakéhokoliv jídla v jakémkoliv množství. Následně je vyvoláno zvracení a jídlo končí v toaletě. Jedná se o častou snahu především mladých lidí udržet si dokonalou váhu bez jakéhokoliv omezování. Reálně jde o velmi nebezpečnou chorobu.

Migrény

Klasické bolesti hlavy nejsou nic neobvyklého. Když máme shrnout všechny civilizační choroby, nesmíme opomíjet ani migrény. Zde se jedná o krátkodobé a velmi intenzivní bolesti, které trvají i několik desítek minut. Důvodem vzniku migrén je to, že se krátkodobě zúží některé cévy, které zásobují náš mozek živinami. V důsledku toho dojde k postižení dané oblasti mozku, které se projevuje právě až nesnesitelnou bolestí. Souvisejícím jevem u migrén může být také:

  • Hučení v uších
  • Slabost v rukou
  • Necitlivost končetin

Přidruženým jevem může být také nevolnost, stejně jako citlivost na světlo. Řešením migrény jsou uklidňující léky, které dokážou efektivním způsobem tlumit bolest.

Sponzorováno

Nádory

Typická civilizační choroba, která přímo souvisí s prostředím a se stravou. Nádorem rozumíme patologický útvar, který je tvořen nejčastěji různými druhy tkání. V našem těle roste zcela nezávisle. Obvyklou metodou léčby je jeho odstranění. Dnes se nádory mohou objevit doslova na jakékoliv části lidského těla. Dělit je můžeme do dvou skupin. Méně rizikové jsou nádory benigní, které jsou nezhoubné. Velkým zdravotním rizikem jsou nádory maligní – zhoubné. V mnohých případech je jejich existence nevyléčitelná.

Cirhóza jater

Tento typ civilizační choroby rozhodně není třeba nijak dlouze představovat. Mnoho lidí ví, že je spojený hlavně s enormní konzumací alkoholu. Rizikem této nemoci je především to, že se příznaky nemusí velmi dlouho projevovat a poté začnou působit doslova ze dne na den. Při cirhóze jater dochází k množení vaziva a uzlovité přestavbě jaterní tkáně. Hlavním problémem této nemoci není jenom to, že může přijít kdykoliv, ale i to, že moderní medicína ji neumí stoprocentně vyléčit. Jsou postupy, které ji dokážou zastavit, ale játra jako taková se z daného stavu již zregenerovat nedokážou.

Obezita

Málo pohybu a špatná strava. To jsou doslova ukázkové důvody spojené se vznikem civilizační choroby, kterým je obezita. Jedná se o stav, kdy tělo obsahuje až nadměrné množství tukové tkáně. V některých případech se může jednat o takzvanou morbidní obezitu, kde musí zasáhnout lékař, který nařídí nutnou léčbu spojenou se snahou snížit váhu svého pacienta. U běžných situací obvykle postačí změna životního stylu, kdy je třeba:

  • Mít pestrý jídelníček plný ovoce a zeleniny
  • Eliminovat jakákoliv tučná, mastná a nezdravá jídla
  • Mít dostatečné množství pohybu

Obezita je v současném světě problémem nejenom mnoha dospělých, ale je problémem stále častěji i u dětí. V některých zemích trpí obezitou až 15 procent celkové dětské populace.

Cévní příhody

Často je uváděno, že postihují hlavně dříve narozené – tedy starší osoby. Pravdou je, že ty sice patří do rizikových skupin, ale zároveň je třeba říci, že se cévní příhody mohou objevit u mladších generací. Jejich důsledkem může být celá řada faktorů, které začínají nezdravým životním stylem, pokračují přes nedostatek pohybu a končí třeba obezitou. Hlavním důvodem, proč cévní příhody vznikají, je zcela určitě vysoká hladina cholesterolu. Kromě klasické medikace je tedy cestou k vylepšení nutnost si danou hladinu hlídat, pomocí správné stravy.

Toxikomanie

Civilizační choroba spojená se závislostí jedinců na určitých látkách. Vzhledem k jejich téměř bezproblémové dostupnosti je toxikomanie stále častější u rizikových skupin, do kterých se řadí nejenom osoby mladší, ale také osoby z vyloučených lokalit. Nesmíme zapomínat na to, že toxikomanie nemusí být spojována jenom s klasickými drogami, ale může být spojena také se závislostmi na určitých lécích, což může být problém u jakékoliv populace.

Kardiovaskulární onemocnění

Toto onemocnění se týká nejenom cév, ale také srdce. Typickými příklady je hned několik konkrétních akutních problémů, mezi které můžeme zařadit:

To vše jsou problémy, které ročně postihnou statisíce lidí v naší zemi. Konkrétní čísla jsou poměrně alarmující, jelikož ročně právě na tuto civilizační chorobu zemře okolo 70 000 osob. A to samozřejmě jenom u nás, v České republice. Hlavním původcem dané nemoci není jenom vysoký věk, ale může se jednat i o vysokou hladinu cholesterolu.

Tímto naše druhá část spojená s představením jednotlivých civilizačních chorob definitivně končí. Jak sama vidíte, rizik současné doby je více než dost. Jak jsme uváděli v úvodu našeho prvního dílu, ideální cestou, jak minimalizovat problémy je snaha žít zdravě. S tím souvisí prostředí, strava i životní styl.

VIDEO: Tajemství civilizačních chorob – MUDr. Karel Erben

VIDEO: Civilizační choroby a jedy v potravinách

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva