Sponzorováno

Přírodní antibiotika – která to jsou? 4.83/5 (170)

Křen rozpouští hleny v těle a dokáže si výborně poradit s počínající infekcí.

Křen rozpouští hleny v těle a dokáže si výborně poradit s počínající infekcí.

Určitě jste zkusili na vlastní kůži, že antibiotika lékaři předepisují častěji, než byste chtěli nebo jak by bylo vhodné. Když je přijímáme ve velkém, tak poškozují trávicí systém a snižují přirozenou imunitu. Samozřejmě, ne vždy se jim dá vyhnout. Co tak se však nejdříve obrátit na přírodu a vyzkoušet zdravá a přirozená antibiotika, které mají mnohdy podobné účinky jako ty chemicky vyrobená? Mrkněte se na přehled přírodních antibiotik.

Česnek

Mnohé kultury po celém světě již dlouhé věky využívají účinnou sílu česneku na léčení různých nemocí. Česnek se pyšní silnými antivirovými a antibakteriálními vlastnostmi a bojuje proti infekci a mykózám, díky čemuž zajišťuje a usnadňuje zbavení se nežádoucích bakterií. Patří k přírodním antioxidantům, které snižují počet volných radikálů a navíc podporují imunitu. Alicin je aktivním prvkem česneku, který je především odpovědný za ničení škodlivých bakterií a jejich prevenci. Abyste aktivovali jeho účinky, pravidelně užívejte česnek ať už rozmixovaný v teplém čaji, ve vařených jídlech, s medem nebo jen tak samotný.

Oregánový olej

Olej z oregana účinně zabíjí patogenní bakterie, aniž by zničil ty prospěšné. Vyznačuje se také antifungálních a antivirových schopnostmi. Díky takovéto silné trojkombinací dokáže soutěžit s léky, přičemž nehrozí vytvoření si rezistence na antibiotika. Hlavní antibakteriální sloučeninou v oregánový oleji je karvakrol. Aby byl tedy olej účinný, musíte se ujistit, že obsahuje nejméně 70% karvakrolu. Obvykle doporučené dávkování je půl kávové lžičky ráno a večer. Můžete ho však použít i v rámci aromaterapie.

Med z manuky (+ další medy)

Snad nejpříjemnějším i nejchutnějším z přírodních antibiotik je med z manuky. Manuka je stálezelený keř pocházející z Nového Zélandu. U nás je Manuku možné vidět jako pokojovou rostlinu často upravovanou jako bonsaj. Má jedinečné antibakteriální účinky a likviduje významné patogenní bakterie, viry, plísně a kvasinky. Navíc výborně hojí rány, podporuje regeneraci a léčí kožní vyrážky či ekzémy. Manuka med se vyrábí z nektaru květů a díky jmenovaným zdraví prospěšným schopnostem je známý po celém světě. Jelikož Manukový med se nedá vždy jednoduše sehnat a je i poměrně finančně náročný, klidně můžete použít i běžný včelí med. Má totiž podobné účinky. Navíc brání růstu potravinových patogenů, jako je Ecoli či salmonela. Určitě jste si všimli, že některý druh medu je tmavší, jiný zase světlejší. Obecně lze říci, že čím tmavší barvu med má, tím má lepší antibakteriální účinky.

Zázvor

Zázvor úspěšně bojuje proti infekcím horních cest dýchacích, harmonizuje činnost trávicí soustavy a ničí choroboplodné zárodky. Užívání zázvoru je velmi jednoduché. Uděláte si z něj čaj, přidáváte do mixovaných šťáv a díky jedinečné chuti ho klidně přidávejte do různých jídel.

Tedy i zázvor spadá do té kategorie, kterou jsou přírodní antibiotika. Na rozdíl od výše zmíněných potravin není vždy nezbytné konzumovat zázvor syrový. Je ideální si z něho například uvařit čaj, který zaujme jak svou chutí, tak i obsahem prospěšných látek, které nabídne. A z jakého důvodu na zázvor nezapomínat a kdy vám konkrétně pomůže? Primárně umí:

  • Uvolnit dýchací cesty
  • Eliminovat bolesti v krku
  • Pomoci při kašli a rýmě

Opomíjet nelze také do že zázvor má jak antibakteriální, tak má také protizánětlivé účinky. Navíc je unikátní i tím, že ho lze užívat nejenom v době problémů, ale i preventivně. Stačí jenom pít zmíněný zázvorový čaj.

Echinacea

Echinacea již léta používáme k léčbě různých infekcí. V minulosti to bylo zejména na léčbu záškrtu, otevřených ran, otravu krve a mnoha dalších. V současnosti je to především při zbavování se chřipky či nachlazení. Oslavovat ji můžeme i za schopnost ničit nejnebezpečnější formy bakterií, jako je například MRSA, která je zodpovědná za obtížně léčitelné infekce u lidí i zvířat. Prostě, je to tzv. superbacil, ale díky echinacei ho víte zničit i vy. Jako prevenci je vhodné užívat jednou denně nalačno 1 lžičku tinktury z ní. V případě onemocnění 1 čajovou lžičku čtyřikrát denně.

Křen

Rozpouští hleny v těle a dokáže si výborně poradit s počínající infekcí. Obsahuje vitamíny, podporuje trávení i metabolismus. Uvolňuje nosní dutiny a horní cesty dýchací.

Jak křen užívat?
● Nejlepší je čerstvý nastrouhaný. Dejte si ho k chutnému kousku masa s chlebem nebo nastrouhejte do salátu či pomazánky. Sterilizovaný má mnohem nižší účinek.
● Zředěnou křenovou šťávu můžete použít jako kloktadlo.
● Pokud to zvládnete, tak nastrouhaný křen smíchejte s citronovou šťávou a kašičku snězte.

Sponzorováno

Cibule

Stejně jako česnek ani cibule nám velmi nevoní, její účinky jsou však téměř zázračné. Snižuje hladinu cukru v krvi, působí antisepticky a antibakteriálně. Cibulová šťáva dezinfikuje trávicí soustavu, ničí parazity a kvasinky a podporuje krevní oběh. Skvěle pomáhá při odstraňování hlenu a při nachlazení.

Jak cibuli užívat?
● Denně snězte několik nakrájených kostek – výborně chutná v salátech nebo na namazaném chlebu.
● Velkou cibuli nakrájejte na plátky, nasypte mezi ně krystalový cukr a cibuli poskládejte do původního tvaru. Uložte do skleněné misky a počkejte několik hodin, dokud z cibule nevyteče sladká šťáva. Tu užívejte po lžičkách.
● Cibuli můžete takto použít i s medem, javorovým nebo rýžovým sirupem.
● Svou sílu má i inhalace aromatických látek z cibule. Pokud je někdo v domácnosti nemocný, nakrájejte ji a rozložte po bytě.

TIP: Přečtěte si nejčastější mýty o klasických antibioticích

Tymián

Nejenže nádherně voní, ale má i výrazné antibiotické vlastnosti. Staří Egypťané používali jeho silici na balzamování mumií. V arabských zemích se z něj dodnes připravuje odvar smíchaný s olivovým olejem, který se používá k čištění ran. se považuje za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, působí výrazně dezinfekčně a antisepticky. Ničí plísně, bakterie a také střevní parazity, podle některých výzkumníků zabírá i při léčbě Helicobakter pylori.

Jak tymián používat
● Do 200 ml vroucí vody přidáme 2 lžičky sušeného tymiánu a necháme 5 minut vyluhovat. Pijeme dvakrát denně co nejteplejší.
Čaj používáme i ke kloktání při zánětu horních cest dýchacích.
● Na nečistou pleť a zanícené ranky si přikládáme obklady z tymiánu extraktu nebo čaje. POZOR! Tymián se nesmí předávkovat.

Grapefruitová jadérka

Extrakt z grapefruitu zabraňuje množení bakterií, virů a plísní. Obsahuje vysoké množství bioflavonoidů, které ulehčují trávení, očišťují organismus, zlepšují krevní oběh, zvyšují odolnost sliznic a působí proti volným radikálům. Použití: Deset kapek denně ve sklenici s vodou.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice bývá u odborníků označována jako rostlinný penicilin se širokospektrálním účinkem. Má významné antibiotické, dezinfekční a antibakteriální účinky, zejména při nachlazení, zánětu močových a dýchacích cest a středního ucha.

Čajovníkový olej

Ten na rozdíl od výše uvedených potravin nemá doma každý. Na druhou stranu dostupnost je dnes zcela bezproblémová a koupit si čajovníkový olej lze celkem jednoduše. Mnohdy pro něho užíván originální název, a to Tea tree olej. Jeho použití se hodí hlavně v případě, kdy chcete léčit drobné ranky a urychlit tak dobu hojení. Tedy ve chvíli, kdy jste se škrábli, kdy se objevují plísně, kdy máte opar, nebo ve chvíli, kdy se objevuje vyrážka či popálenina. To vše dokáže vyřešit čajovníkový olej. Díky svým antibiotickým účinkům je unikátní v tom, že pomůže likvidovat nežádoucí baterie.

Med

Milujete ho pro jeho příjemnou a sladkou chuť? Vyžití může být různorodé. Málokterá z vás ale ví že i med je přírodní antibiotikum. Dokáže nabídnout antibiotické a dále antimykotické účinky. Ničí tak bakterie, stejně jako viry, ale i plísně nebo různé houby. Roli zde hraje určitě i kvalita medu. Samozřejmé je to, že musí být zachován postup správné výroby. Dále je dobré vědět, že ne každý druh medu je stejně účinný. Pokud jde o ten nejlepší, tak nese označení manukový med. Dále hraje roli i teplota medu. Měl by být vždy konzumován při pokojové teplotě. Pokud je použitý do horkého čaje jsou jeho účinky výrazně sníženy. Na to je třeba dát velmi dobrý pozor.

Rakytník

O něm se v letech mluví stále více. Někteří ho považují za super potravinu a také za silný antioxidant. My ho zařadíme do skupiny těch potravin která jsou přírodními antibiotiky. Unikátem je to, že se užívá hlavně vnitřně. A to znamená, že umí pomáhat třeba při žaludečních problémech, stejně jako může být dobrou podpůrnou léčbou, pokud se objeví zápal plic. Dále je dobrým pomocníkem právě žen, jelikož pomáhá eliminovat různé gynekologické problémy. Opomíjet však nelze ani to, že pomáhá k tomu, aby byla zajištěna bezproblémová funkce střev.

Grapefruit

Že dokáže velmi dobře a velmi výrazně pomáhat ve chvíli, kdy je člověk nachlazený, to je celkem známá věc. Může za to primárně obsah vitamínu C, který umí grapefruit nabídnout. Dále je však i zajímavé přírodní antibiotikum. Stačí se jenom podívat na to, jaké konkrétní účinky má. Když budeme konkrétní, tak dokáže eliminovat nejenom různé viry. Dokáže eliminovat také písně stejně jako si poradí s řadou parazitů. A pokud se vám nutně nechce konzumovat celé grepy, tak nemusíte., můžete pořídit i olej který je vyráběný z jadérek tohoto ovoce. Právě ten je tím nejlepším a v rámci pomoci i nejsilnějším pomocníkem.

Toto je tedy přehled přírodních antibiotik.

TIP: Jak správně užívat klasická antibiotika?

VIDEO: 3 důvody proč je česnek lepší antibiotikum

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Přírodní antibiotika – která to jsou?”

    1. Mirka napsal:

      Pěkný seznam, který obsahuje většinu hlavně těch snadno dostupných a rozšířených přírodních variant. Ještě bych doplnila ostropestřec, dobromysl, mateřídoušku a do lékárničky zařadit i Phytoxan, přírodní antibiotikum.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva