Přírodní antidepresiva – které známe a jak fungují? 4.39/5 (33)

Sponzorováno

Jak na stres a deprese bez léků?

Jak na stres a deprese bez léků?

Stále více saháme po tabletkách na uklidnění a proti depresi. To není náš výmysl, to je reálný statistický údaj. Lékárníci v současnosti prodávají více přípravků proti depresi, na které nepotřebujeme recept. Důvody jsou různé: stres, každodenní nejistota, krize, ale i špatné počasí. I když jsou bez receptu, nepřežeňte to s nimi! Nevyplácí se to.

Lidé po antidepresivech sahají častěji

„Lidé kupují více uklidňujících léků,“ potvrdila nám lékárnice z jedné pardubické lékárny. Podobné zkušenosti mají i další lékárny. „Prodej stoupl, ale to je možná spojeno i s reklamou, které není zrovna málo,“ řekli nám v jiné lékárně. Příčiny, pro které si lidé ve velkém kupují různé tablety a čaje proti depresi, jsou podle lékárnice různé. Patří mezi ně nespavost, ztráta práce nebo právě stres v ní. „Mám takovou zkušenost, že pokud je v práci čeká nervózní šéf, dají si pilulku i před setkáním s ním,“ dodala. Jak prozradila, „uklidňováky“ si začíná většina lidí kupovat tehdy, pokud mají problém s nespavostí. Ta však většinou pramení právě z problémů, které člověk má v práci či každodenním životě. „Koupí si čaj na spaní, a když zabírá, chtějí se cítit klidní i během dne a tehdy přijdou na řadu léky, které nezaberou tolik času s přípravou,“ prozradila nám, jak to funguje. „Většinou na úkor léků doporučuji přírodní přípravky proti stresu. Jsou na čistě přírodní bázi, takže by určitě neměly uškodit, pokud je člověk bere opravdu jen tehdy, pokud cítí úzkost, nervozitu, stres,“ dodala.

Mohu koupit, kolik chci?

Protože tyto přípravky nejsou na recept, můžete koupit tolik balení, kolik chcete. Ale pozor, aby vám spíše nezpůsobily zdravotní problémy! „Ano, mohou uškodit, pokud to výrazně přeženete. Lidé si nechtějí přiznat, že pokud mají větší problém, je třeba jít k odborníkovi,“ pokračovala lékárnice. „Pokud někdo kupuje 4 – 5 balení, upozorníme, že je to hodně, ale prodat musíme,“ dodala.

Naše upozornění: pokud užíváte jakékoliv léky a chcete si koupit uklidňující přípravek, ptejte se lékárnice, jestli ho můžete s nimi kombinovat. Některé byliny obsažené v těchto preparátech totiž mohou mít vliv na účinek léku, který užíváte!

Lékařka varuje – přípravky mohou být návykové

„Dlouhodobé užívání těchto léků a čajů, i když jsou volně prodejné, může být návykové,“ varuje psychiatr. „Jde spíše o závislost psychickou, když si člověk musí tu pilulku dát, aby se cítil klidný,“ dodala. Podle ní bychom tyto přípravky měli užívat opravdu pouze jednorázově, nejdéle týden. „Je bezpečnější a také účinnější navštívit odborníka. Pokud se totiž u vás skrývá nějaké onemocnění, je lepší ho léčit pod dohledem, jak ho jen potlačovat,“ radí odbornice. Nakonec i tak propukne a léčba pak může být zbytečně zdlouhavá a komplikovanější.

Klidní i bez léků – přírodní antidepresiva

Každý z nás má svůj způsob, jak uklidnit vlastní nervozitu či stres. Někdo sáhne po léku, někdo po čaji, jiný se raději dobře vyspí. I takto můžete uklidnit svou mysl bez léků:

1. Hudba

Dokáže zapůsobit velmi intenzivně. Vhodnou hudbu zvolte podle vašeho momentálního citového rozpoložení. Nejlepší jsou pomalejší a jemné tóny.

2. Teplá či horká koupel

Vyzkoušet můžete horkou koupel. Má vynikající uvolňující účinky nejen na tělo, ale i psychiku. Pokud si do koupele přidáte pár kapek éterického oleje, účinek se může ještě prohloubit.

3. Kvalitní čokoláda

Osvědčeným prostředkem na uklidnění je čokoláda. Přednost dejte raději hořké, s vyšším obsahem kakaa. Ta vám kromě uvolnění dodá i užitečné látky pro organismus jako draslík či hořčík. Raději to však ani s ní nepřežeňte, protože čokoláda je i výborným zdrojem energie a ta by se po čase mohla na vás projevit ve formě tukových polštářků.

4. Masáž

Pokud si chcete dopřát příjemný relax a chcete dopřát pohodu svým napjatým nervům, vydejte se na masáž. Po ní se budete cítit jako znovuzrození.

5. Aromaterapie

Pomoci si umíme aromaterapií. Je to ten druh alternativní medicíny, který využívá léčivé účinky esenciálních olejů a dalších aromatických rostlinných složek, které jsou zaměřeny na zlepšení zdraví člověka. Několik studií potvrdily, že aromaterapie skutečně léčí. Navíc zlepšuje náladu, odstraňuje deprese a budete po ní příjemně zrelaxovaní. Při aromaterapii se používají esenciální oleje, které se buď vmasírují do pokožky nebo se inhalují, kdy mají velký léčivý účinek na dýchací cesty. Pro tyto účely jsou vhodné oleje z levandule, eukalyptu, čajovníkový olej, tymián, máta a borovice. Vhodné je přidat tyto oleje i do koupele, tímto způsobem si kromě uklidnění mysli i zregenerujete a očistíte tělo.

6. Avokádo

Toto ovoce s krémovou konzistencí je mimořádně bohaté na glutathion – látku, která představuje nejdůležitější ochranu buněk proti volným radikálům. Obsahuje lutein, betakaroten, vitamin E a je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů kyseliny listové. Ta je zvláště důležitá nejen pro těhotné ženy, ale pro každého, kdo chce udržet svou psychiku zdravou.

7. Drobné ovoce

Největší antidepresivní účinky z drobného bobulovitého ovoce mají borůvky. Disponují vysokou hladinou antioxidantu antokyanínu, který má protirakovinné účinky a protizánětlivé účinky. Jedním z jeho benefitů je i ostřejší vnímání. Ale i jiné drobné ovoce, jako jsou jahody, maliny nebo ostružiny, obsahuje důležité látky, především vitamín C, který je účinný proti stresu.

8. Kešu ořechy

Kešu ořechy jsou sice kalorické a tučné, ale obsahují velké množství zinku, který je pro naši psychiku esenciální. A protože lidský organismus nedokáže ukládat zinek, je třeba dostávat ho do těla každý den.

9. Čočka

Ano, „obyčejná čočka“. Obsahuje nejvíce kyseliny listové ze všech luštěnin. Je vědecky dokázáno, že až 38% žen trpí depresí právě pro její nedostatek. Tento vitamin, známý jako i B9, totiž umožňuje metabolismu využívat serotonin, dopamin a noradrenalin – neurotransmitery, které jsou odpovědné za dobrou náladu. Šálek uvařené čočky dodá vašemu tělu 90% doporučené denní dávky kyseliny listové.

Sponzorováno

10. Česnek

V česneku je nejen množství antioxidantů, ale i látka známá jako alicin, která je prevencí proti srdečně-cévním onemocněním, rakovině, ale i běžné rýmě. Protože stres a deprese oslabují váš imunitní systém, je česnek velmi důležitým ochucovadlem. Používejte ho tak často, jak jen můžete.

11. Ovesné vločky

Složité cukry obsažené v ovesných vločkách vám zajistí energii na dlouhé hodiny a působí uklidňujícím. Podporují produkování serotoninu. Výzkumy prokázaly že děti, které pravidelně jedli ovesné vločky k snídani, byly ráno mnohem bystřejší a čilejší než jejich vrstevníci.

12. Pomeranče

Jsou nejen chutné a osvěžující, ale jejich nejlepší benefit je vysoký obsah vitaminu C.
 

13. Ústřice

Mysleli jste si, že ústřice jsou dobré jen jako afrodiziakum? Omyl! Díky zinku, jehož mají v sobě více než kteréhokoli jiné mušle, vás dostanou do pohody už po pár kouscích. Pokud si dáte jednu porci (6 kusů) ústřic na oběd a jednu na večeři, pokryjete celodenní doporučenou dávku zinku potřebnou pro váš organismus. Nejlépe chutnají uvařené ve slané vodě, podávané na ledě s nakrájeným citronem.
 

14. Vlašské ořechy

Vlašské ořechy snižují hladinu cholesterolu, zabraňují kornatění cév a jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, tak velmi potřebných pro psychiku. Kromě toho obsahují železo, zinek, selen, vitamin E, skupinu vitaminů B či kyselinu listovou. Jsou vynikající na paměť a udržení soustředění. Ořechy dozrávají na podzim, takže právě teď si je můžete dopřát, kolik jen chcete.
 

15. Zelený čaj

Věci po celém světě se shodují, že kromě protinádorových účinků a podpory při hubnutí je zelený čaj výborný i na posílení mentální činnosti. Denně vám postačí dva šálky tohoto drahocenného nápoje a budete sypat nápady jako z rukávu.

16. Bazalka

Bazalka je jedno z nejúčinnějších přírodních antidepresiv. Možná proto jsou Italové pořád v pohodě. Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na naši nervovou soustavu. Éterický olej významně pomáhá odstranit bolesti hlavy, snižuje stres, únavu a tlumí pocity úzkosti. Jde o silné antidepresivum, které umí zlepšit náladu a zažene tak přírodní cestou naše zimní „depky“.

Bylinky jako antidepresiva – které zkusit?

1. Čaj z třezalky

Cítíte se často stresovaní, přepadají vás pocity strachu, úzkosti a smutku? Možná tomu nebudete věřit, ale stačí vám obyčejný čaj z této bylinky. Klidně si ho naordinujte i každý večer. Nejlepší je na sezónní rozladění, které přichází zejména na podzim. Doporučujeme odvar z vysušené, vlastnoručně natrhané třezalky, ale pokud nepatříte k sběratelům bylinek, pomůže vám i obyčejný, v sáčcích, který najdete v každé lékárně. Jeho uvolňující účinky pocítíte již po několika šálcích.

Pozor však také na její vedlejší účinky. Třezalka tečkovaná patří mezi byliny s vůbec nejsilnějším antidepresivními účinky. Může však vést k vyšší citlivosti kůže na slunce či vyvolat vyrážky, nechutenství, poruchy zažívání, zvýšení krevního tlaku nebo závratě. Také snižuje účinnost hormonální antikoncepce a neměla by se užívat ani s léky na srdeční obtíže nebo léky na potlačení imunity. Takže to s ní nepřehánějte.

2. Šafrán

O mnoho méně nežádoucích vedlejších účinků má šafrán setý, jehož schopnost zahnat smutek, špatnou náladu i problémy se spánkem znali už ve starověké Persii. Je to díky látce safranal, která se získává z blizen rostliny. V mozku umí zvýšit hladinu hormonu serotoninu, který je často příčinou dlouhodobého splínu.

3. Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je odedávna používaná při poruchách nervové soustavy. Její sedativní účinek používaný při různých formách nespavosti dnes zná už téměř každý. Večerní čaj připravený z meduňky usnadní usínání a zlepší kvalitu spánku – jak dětem tak i dospělým. Odvar z meduňky si můžete přidat dokonce i do koupele. Taková jemně citrónově vonící koupel vás krásné uvolní a pokud si ji dopřejete večer, příjemně vás naladí na spánek.

4. Chmel

Chmel se v praxi využívá zejména pro sedativní účinek drogy při nervové podrážděnosti, neklidu, nespavosti, migréně, stavech napětí a vyčerpání. Hořčiny napomáhají i vylučování žaludeční šťávy. Má i bakteriostatické účinky. Je vhodné si před spaním udělat chmelový čaj.

5. Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je bylina s uklidňujícími účinky na nervový systém a je používána při nespavosti. Pomáhá překonávat chronické poruchy spánku, deprese a hysterické stavy, uvolňuje svalové napětí, uklidňuje bušení srdce, bolesti hlavy, působí proti žaludeční neuróze, střevním potížím, proti nadýmání a křečím.

6. Magnolie

Velmi dobrou volbou jsou i přípravky s kůrou magnólie. I tenhle jinak hlavně okrasný strom má schopnost ovlivňovat hladinu hormonu serotoninu, a to bez závažných vedlejších účinků.

Cvičení jako antidepresivum

Obecně je velmi dobře známo, že cvičení, sport a pohyb vůbec je to nejlepší antidepresivum, co existuje. Opravdu je nejlepší bojovat proti stresu pohybem.

1. Jóga

Zkuste relaxovat s jógou – bude na vás působit jako přírodní antidepresivum. Vyhýbat se stresu je v dnešní době velmi náročné, proto byste se měli naučit, jak ho zvládat a nepodléhat zbytečné panice. Stres mnohé z vás odbourávají právě sportováním a to je správný přístup. Jóga vaše tělo a mysl dostane do pohody.

2. Běh

Pokud budete běhat ve volné přírodě, bude to mít pozitivní efekt na vaši náladu a sebevědomí. Vědci totiž zjistili, že běh působí antidepresivně a lze jej považovat dokonce za léčbu deprese.

A co si na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Jaká jsou nejlepší antidepresiva

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

2 Komentářů u článku “Přírodní antidepresiva – které známe a jak fungují?”

  1. Adina napsal:

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jaké bylinky jsou dobré pro léčení uzkosti příp. napr tohle drkh.cz/produkt/tranqil/
    myslíte, že by to mohlo zabrat i po vysazeny antidepresiv
    dekuju

Zanechat komentář ke článku

Zpráva