Sponzorováno

Potraviny, látky a živiny pro krásné nehty – jsou to tyto 4.5/5 (42)

Na co se ve stravě zaměřit, aby vaše nehty byly krásné a zdravé?

Na co se ve stravě zaměřit, aby vaše nehty byly krásné a zdravé?

Manikúra je dnes něco zcela přirozeného. Kdo z nás chce mít krásné a dokonalé nehty, ta zcela pochopitelně salony pravidelně navštěvuje. Úprava nehtů však nemusí být nutně spojena jenom s tím, že se použijí nehty umělé, nebo gelové. Je to spojeno také s tím, že mohou být jenom upraveny nehty přírodní. Zde může pomoci:

 • Lak na nehty
 • Správné vyleštění
 • Úprava pilníkem

Prostě správná péče o nehty.

Pokud i vy dáváte přednost spíše přirozené kráse a s tím související úpravě, měli byste vědět, že krásu nehtů lze podpořit také vhodnými potravinami.

Co by měl váš jídelníček obsahovat? Jaké potraviny vhodně podpoří zdraví a krásu nehtů? Podívejte se s námi na malý přehled potravin, živin a látek, za které se vám nehty odvděčí svojí krásou.

Vitamin C

Ten bezesporu znáte z důvodů, kterými je podpora obranyschopnosti a pomoc v boji proti nachlazení. My ale musíme říci, že je vhodným vitamínem i pokud chcete mít krásné a zdravé nehty. Dostatek tohoto vitamínu přispívá hlavně k tomu, že se nebudou tvořit bolestivé a také nevzhledné záděry. Navíc tento vitamín je také silným antioxidantem, což zajistí, že vaše tělo bude fungovat jak má, což se pozitivně podepíše i na kráse nehtů jako takových.

Vitamin C je navíc nezbytný pro produkci kolagenu, který udržuje naše nehty odolné proti různým vnějším vlivům.

Vitamin H

Tento typ vitamínu není zase až tak známý. A někdy se pro jeho označení používá i slovo biotin. Rozhodně jeho množství v těle nepodceňujte, jelikož i když nemá zase až tak úplně přímý vliv na lidskému zdraví, je zde jasný vliv především na krásu. Pokud potřebujete mít nehty, které budou velmi silné a odolné, a také vám dobře a rychle porostou, je tento minerál krásy, jak je vitamin H také označován, naprosto nezbytný pomocník.

Podle jedné studie na Oregonské státní univerzitě účastníci, kteří konzumovali 2,5 miligramu biotinu ve své stravě denně, zaznamenali značné zlepšení tloušťky nehtů a hlásili méně jejich rozštěpení.

Vitamin B12

Ten je ve spojení s krásou nehtů nejčastěji zmiňován. Dá se říci, že pokud ho nebudete přijímat dostatečné množství, tak ať se budete snažit sebevíc, tak nikdy nedocílíte toho, že vaše nehty budou dokonale krásné. Je totiž hodně důležitý. Na co konkrétně má tento vitamín hlavní vliv? Je to celkem jednoduché. Jedná se o:

 • Eliminaci deformací a tmavého zabarvení nehtů
 • Podporu růstu nehtů ve správném tvaru
 • Eliminaci suchosti nehtů

Vitamin A

I ten je při podpoře krásy nehtů velmi důležitým vitamínem. I zde se můžeme podívat na to, jak vám pomůže. A jsou to možnosti celkem zajímavé, jelikož mluvíme o tom, že umí nehet nejenom posílit, ale zároveň umí i podpořit jeho lesk. Na první pohled bude dokonale výrazný a krásný, a když s ním někde o něco zavadíte, zaujme vás svou pevností.

Vitamin E

Vzhledem k tomu, že vitamín E je sám o sobě antioxidant, má schopnost chránit nehty před stárnutím a před změnou na nažloutlou barvu. V podstatě stačí použít vitamín na nehty s malým štětcem dvakrát denně a vaše nehty budou silné, šťastné a zdravé! A také se zaměřte na příjem tohoto vitamínu krásy. Dělá také vaše nehty silnější a pevnější.

Železo

To jistě pravidelně konzumujete. Hlavně ženy ho obecně mají nedostatek. Doporučujeme jeho konzumaci i proto, že má v souvislosti s vaší krásou celou řadu různorodých pozitiv. Umí nejenom dát vaší kůži správnou barvu. Díky tomu, že velmi dobře transportuje kyslík, se pozitivně podepisuje i na tom, že ten se dostává i do vašeho nehtového lůžka a do vašich nehtů. To podpoří jak zdravý a přirozený vzhled, tak to podpoří i jejich sílu. Trápí vás třepení a lámavost? Potom zvyšte dávky železa a uvidíte, že problémy budou minulostí.

Vápník

Jsou to hlavně kosti a tedy celkově i pohybový aparát, který je na vápníku závislý. A to proto, že tato látka má vliv hlavně na kvalitu a pevnost. Nikoliv ale jenom vaší kostry, jelikož stejný vliv má i na vaše nehty. Potřebujete podpořit hlavně jejich sílu a také jejich celkovou pevnost? Pokud ano, jezte dostatek vápníku. Ten se navíc stará i o to, že vaše nehty budou mnohem lépe a rychleji růst. To se hodí, pokud z nějakého důvodu dojde k jejich zlomení.

Sponzorováno

Zinek

I tato látka je velmi důležitá proto, aby vaše nehty mohly výrazně růst. A to hlavně v tom ohledu, že je to právě zinek, který se primárně stará o to, aby se tvořily nové a nové buňky. A ty mají nejenom vliv na to, nakolik roste samotný nehet, ale mají vliv i na to, nakolik je váš nehet krásný a tedy i zdravě vypadající.

Měď

Mnohými bohužel dost často opomíjený prvek, což ale musíme označit za velkou chybu. Důvod je poměrně jasný, jelikož právě díky dostatku mědi v lidském organismu je možné docílit toho, že nehty budou krásné i bez laku. A to jak na pohled, tak i na dotek. Tato látka se totiž velmi vysokou měrou podílí hlavně na tom, že vaše nehty budou nejenom dokonale hladké, ale i na tom, že budou krásně lesklé.

Omega-3 mastné kyseliny

Užíváte je hlavně kvůli svému zdraví? Potom je nezapomínejte užívat také kvůli své kráse. Nejenom, že mají blahodárný vliv na vaši pleť, ale mají také blahodárný vliv na krásu nehtu. Podporují jeho celkově krásný vzhled ve všech ohledech, stejně jako mají vliv na růst ve správném tempu.

Jenom z jídla? Ano i ne

Jak je vidět, vitamínů a dalších látek, které mohou ovlivnit vaši krásu ve spojení s nehty, je celá řada. Pokud by vám přišlo komplikované jejich užívání ve spojené s klasickým výběrem potravin, je možné zkusit doplňky stravy. Nejlépe potom ty komplexní, kde je třeba hledat podle toho, by v nich nechyběl ani jeden vitamín z daného výčtu. A to ideálně v takovém množství, aby bylo zajištěno i to, že bude dodržena minimální doporučená denní dávka.

A na jaké potraviny vsadit?

Určitě, co se zdraví a krásy nehtů týče, vsaďte na následující potraviny:

 • Jahody – víte, že asi jen osm jahod nám poskytne více vitamínu C než pomeranč?
 • Luštěniny – chraňte své křehké nehty čočkou, silnou luštěninou, která je nabitá devíti základními vitamíny a minerály, včetně vitamínů B a biotinu. Biotin je nejúčinnější, když se jí vidličkou a nožem – třeba v případě čočkové polévky
 • Červená paprika – ta je něco jako svatým grálem pro slabé nehty, 190 procent denního doporučeného příjmu vitamínu C (základní živiny pro výrobu kolagenu) pouze v jedné paprice. Kromě toho, že jsou tyto krásné papriky považovány za jednu z nejkrásnějších a nejuniverzálnějších potravin s vysokým obsahem vlákniny na světě, jsou nabité antioxidanty, které brání vzniku volných radikálů – ty poškozují naše nehtové buňky.
 • Mandle – vitamín E, antioxidant rozpustný v tucích, který je odpovědný za zdravé vlasy, kůži a nehty, je v mandlích obsažen. Živina pomáhá chránit před poškozením buněk. Mandle jsou zdravé, vsaďte na ně.
 • Libové hovězí – je plné živin, jako je železo a zinek, které zabraňují nehtům před odlupováním. Kvalitní svíčková je také skvělým zdrojem bílkovin, což je další živina, která dokáže udržet vaše nehty velmi silné. Naše nehty jsou vyrobeny z keratinu – typ bílkoviny! Při výběru červeného masa nezapomeňte vybrat co nejkvalitnější, jelikož to má nižší obsah tuku a je bohatší na živiny podporující zdraví, jako jsou zmíněné omega -3.
 • Losos (ideálně chycený ve volné přírodě, ne z chovu) – tato tučná ryba je bohatá na zdravé omega-3, které pomáhají vytvářet dlouhé, lesklé a zdravé nehty. Losos z moře také obsahuje omega-6. Spolu s pěknou dávkou zdravých tuků, vám dodá losos bílkoviny, stejně jako vitamíny B6 a B12, které všechny společně pomáhají předcházet otravným záděrům.

A co vy? Co jíte pro zdravé nehty vy? Poraďte našim čtenářům v komentářích.

A co si o nehtech ještě přečíst?

VIDEO: Blogerka radí, jak docílit krásných nehtů

VIDEO: Cvik pro zdravé a krásné nehty

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva