Sponzorováno

Mák a jeho účinky – co obsahuje a mohou ho děti? 4.92/5 (38)

Mak si občas dejte. Je zdravý. I pro děti.

Mak si občas dejte. Je zdravý. I pro děti.

I když se to nezdá a je mnohými velmi opomíjený, tak musíme jasně říci, že mák je rozhodně něco, co byste do jídelníčku měli zařadit. Samozřejmě ne v podobě oblíbených makových buchet, nebo koláčů, ale v podobě zdravější. Jedině tak z něho do svého těla dostanete jenom to nejlepší. A v jakých všech směrech vám vlastně mák dokáže pomoci? Podívejte se s námi. Už teď musíme říci, že budete překvapeni.

Mák je kultivován už více než 3000 let pro jídlo a opium. Maková semena jsou nejen chutná, ale zdravá a bezpečná pro děti. Maková semínka jsou moc dobře známá starověkým Egypťanům, Řekům a Římanům, semena získaná z lusků sušených makových rostlin se přidávala do jídla jako koření a někdy byla podávána sportovcům pro zvýšení jejich vitality.

Mák a obsah vápníku

Také všude čtete, že nejlepším zdroje vápníku jsou hlavně mléčné výrobky? Faktem je to, že to nejsou ony, ale jde o mák. Pokud ho denně sníte okolo 60 gramů, tak si můžete být jisti tím, že jste tělu dali přesně tolik, co je stanoveno jako minimální doporučená denní dávka. Málokdy se právě tato informace zmiňuje a tak je dobré ji znát. A když se podíváme na to, k čemu je vápník prospěšný, je celkem jasné, že vám pomůže k pevnějším kostem, zubům i nehtům.

Obsah vlákniny

Když je doporučováno zvýšit její příjem, vezměte si k srdci nejenom ony běžné rady, které jsou spojeny s tím, že si máte dát třeba celozrnné pečivo, nebo také luštěniny. Zapomínat byste neměli ani na radu od nás, která je spojena s mákem. I ten ji obsahuje v poměrně velkém množství. Když porovnáte stejné množství máku s běžným celozrnným pečivem, je třeba říci, že je to právě mák, který ji má dvakrát až třikrát více. A kdy se vám hodí? Třeba ve chvíli, kdy máte problémy s trávením, stejně jako ve chvíli, kdy chcete hubnout a navodit tak tělu lepší pocit sytosti a dále zapracovat na eliminaci různých chutí.

Boj proti cholesterolu

Ten je velkým problémem u stále mladších generací. Je to i tím, že neustále tloustneme, což se negativně projevuje právě na tom, že množství cholesterolu v lidském těle stoupá. Z našeho vyjádření už je celkem pochopitelné že mluvíme jenom o cholesterolu, kterým je ten špatný. Nejenom, že je třeba omezit jeho přísun, ale je třeba zajistit, aby se z těla dostával pryč. A to nezajistí nic jiného, než právě mák. Jeho konzumací tak prospějete svým cévám a srdci.

Obsah bílkovin

Jdeme na další důležitou látku, kterou ve svém těle potřebujete. Je totiž základní látkou pro vaše svaly. Zvláště, pokud cvičíte a sportujete jsou bílkoviny neboli proteiny naprostou nezbytností. A kolik jich mák obsahuje? Když si odsypete do mističky 100 gramů máku, tak docílíte toho, že v ní najdete až 18 gramů bílkovin. Tedy hodnotu, která je velmi podobná třeba u kuřecího nebo o krůtího masa. Takže pokud chcete budovat svalovou hmotu i pokud chcete zacílit na redukci váhy, nemusí to být nutně jenom drůbež, jelikož vám stoprocentně pomůže i mák. A to je přeci super.

Zpomalte stárnutí

Nejenom vaše zdraví je důvodem, proč si dopřávat mák, nezapomínejte také na vaši krásu. Když budeme konkrétní, tak musíme říci, že je to právě mák, který pomáhá eliminovat známky celkového stárnutí. A to tak, že umí eliminovat takzvaný oxidační stres. Ten je poměrně rizikovým problémem právě pro ty ženy, které chtějí vypadat skvěle. S čí je spojený?

 • Vznik vrásek
 • Unavená pleť
 • Změny pigmentu

V některých případech může dokonce docházet i k tomu, že oxidační stres způsobuje nádorové bujení, nebo autoimunitní choroby. Co tedy pro jeho eliminaci dělat? Detoxikovat své tělo pomocí pravidelného přísunu máku. Detoxikace je spojena hlavně s obsahem důležitého vitamínu E, o které musíme také říci, že je to jeho koncentrace, kterou lze označit za opravdu velmi dobrou a prospěšnou.

Sponzorováno

Obsah zdravých tuků

Hrozíte se, když si přečtete, že některá potravina obsahuje tuk? Je třeba to uvést na pravou míru. Jsou tuky špatné, které najdete třeba v tučném mase, nebo v produktech připravených smažením. A potom tu jsou i tuky dobré, tedy tuky zdravé. A právě takové obsahuje mák. Když dodáme, že se jedná o takzvané nenasycené mastné kyseliny, již začínáte tušit, co máme na mysli a v čem jsou prospěšné. V první řadě dokážou dobře snižovat špatný cholesterol, o čemž jsme už psali výše. Proto se podíváme na pozitivum číslo dvě, které je spojeno s tím, že díky těmto tukům může tělo více využít a také více absorbovat různé vitamíny a další důležité látky.

Je zdravý

Když chcete potraviny rozdělit obecně do dvou hlavních skupin, tak se jedná a potraviny zdravé a potraviny nezdravé. A je to právě mák, který je možné zařadit do skupiny číslo jedna. Tedy do skupiny zdravých potravin. Když budeme konkrétní, tak se hodí jak do běžného zdravého jídelníčku, tak se hodí také do jídelníčku, který je založený na redukci vaší váhy.

Vitamíny a minerály

Semena jsou vynikajícími zdroji vitaminů typu B, jako je thiamin, pyridoxin, kyselina pantothenová, niacin, riboflavin a kyselina listová. Mají vysoký obsah kyseliny olejové, což pomáhá snížit LDL – „špatný“ cholesterol, zatímco pomáhá také zvýšit „dobrý“ cholesterol. Maková semena obsahují super množství minerálů, jako je měď, železo, hořčík, vápník, mangan a zinek.

A jak a kde se dá mák využít?

Možností je celá řada. Pokud si například připravujete své vlastní pečivo, určitě se nevyplácí na něho zapomínat a přidávat ho do rohlíků, housek a dalších produktů. Když ho lehce opražíte, může se skvěle hodit jako doplněk různých ovocných salátů. Jde také skvěle dohromady s ovesnými vločkami a tak ho přidejte do misky ve chvíli, kdy s budete chystat domácí musli. Dále se nebojte ani jeho přidávání jak do klasického jogurtu, tak i do neméně populárních jogurtových nápojů. Tak mák budete konzumovat a ani si toho nevšimnete.

Mák a děti. Je pro ně vhodný?

Jak jistě víte, mák se používá k výrobě opia. Což je droga. Existuje 70 až 100 různých typů máku a jen některé pocházejí ze stejného druhu, ze které produkuje ópium. Opiáty jsou přírodní léčiva (někdo říká drogy), která pocházejí z máku a obsahují kodein a morfin. Opioidy jsou chemicky pozměněné verze těchto látek: metadon, oxyktin a vicodin. Je tedy mák vhodný pro děti.

Sponzorováno

Ano, určitě ano. Maková semena jsou jedním z nejbezpečnějších a nejméně alergenních semen. Bezpečný pro těhotné ženy i děti, nemá sám o sobě negativní vedlejší účinky, může však reagovat s různými léky. Buďte opatrní při podávání semen máku dětem, kteří užívají depresory centrální nervové soustavy, léky proti bolesti, léky snižující hladinu cholesterolu nebo léky, které potlačují imunitní systém. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte pochybnosti o jakémkoli léku reagujícím s mákem.

A co si o máku ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva