Toto často předchází psychickým problémům – pozor na to 4.75/5 (20)

Sponzorováno

Pozor na tyto věci, ty vás přibližují různým psychickým problémům.

Pozor na tyto věci, ty vás přibližují různým psychickým problémům.

Problémy se zdravím nemusí být nutně jenom fyzického rázu. Dnes není nic neobvyklého, že se mnohé problémy týkají i vaší psychiky. Pokud je problém, který dnes můžeme označit za ten, který je nejčastější, jde stoprocentně o deprese. Pokud vy máte obavy z toho, aby nedostihla také vás, je celkem vhodné všímat si v rámci svého života několika věcí. O jaké se jedná? Na jaké věci si dávat pozor? Co často předchází depresím? Připravili jsme pro vás malý přehled.

Nedostatek kvalitního spánku

Ten je pro lidské tělo zcela pochopitelně velmi důležitý. Problém však nastává, pokud ho máte skutečný nedostatek. V takovém případě se mohou objevit problémy, jako je:

 • Nedostatek energie
 • Apatie
 • Nepříjemná nálada

Dále nelze zapomínat ani na to, že když nedostatečně spíte, může to jasně ukazovat na prvotní stavy takzvané úzkosti. A ta když se objeví není to zase až tak daleko od problému, kterým je deprese. Proto si všímejte toho, jak spíte. Tedy zda je tomu přesně tak, jak vyžaduje vaše tělo.

Problémy se stravováním

Zajímavostí psychických problémů je mnohdy to, že mají vliv na vaše stravovací návyky. Jak konkrétně? Většinou dochází k tomu, že nejíte správně. Pokud máte problémy psychického rázu může docházet k tomu, že často delší dobu nejíte, stejně jako může docházet i k tou že se výrazně přecpáváte. Pokud se v toto jasně poznáváte, zamyslete se nad svým životem a ujasněte si, co je v něm špatně. Myslete i na to že dané stravovací návyky jsou problémem nejenom spojeným s vaší psychikou, ale jsou spojeny i s fyzickou stránkou vašeho těla. Takže na to pozor.

Přemýšlení a neustálé řešení

Přijde vám, že stále nad něčím řešíte? Tedy že přemýšlíte nad tím co jste udělali, co máte udělat, nebo že jste měli něco udělat jinak? Pamatujte, že dané věci stejně neovlivníte, a tak je vlastně zbytečné nad nimi přemýšlet. Mimo jiné i proto, že takový dlouhodobý stav už může být spojený dokonce i s pocity úzkosti, což pro vás rozhodně není nic příjemného. Už jenom proto, že se vše může výrazným způsobem prohlubovat.

Medikamenty a léky

Pokud se po psychické stránce necítíte nejlépe, existují různé léky a produkty, které mohou pomoci. Lze o nich říci, že mají určitý tlumicí účinek a v rámci svého působení dokážou pomoci. Rozdělit je ze hned do tří kategorií, a to jsou:

 • Léky bez předpisu
 • Léky na předpis
 • Přírodní doplňky stravy

Jedno užití určitě nebudou žádným problémem. Pravidelné užívání ale už komplikací být může. To proto, že se vám může výrazně narušit pohled na realitu. V mnoha případech se může dokonce objevit i závislost na daném léku a problémy s hlavou jsou mnohem horší, než jste si mysleli. Na to tedy pozor.

Únava

Nemusí být spojena jenom s tím, že se objeví problémy se spánkem. Nezapomínejte na to, že i když budete spát 8 hodin denně, tak se můžete stále cítit unavení. A to je jasná ukázka právě toho, že s vaším těle není něco v pořádku po psychické stránce. Čím více budete dané stavy přecházet a čím více bude docházet k tomu, že je nebudete řešit, tím více se mohou zcela pochopitelně prohlubovat. Není to nic výjimečného.

Paměť a problémy s ní

To, že už vám nefunguje tak, jako dříve, může být spojeno třeba i stářím. To je docela přirozená věc, se kterou je nutné zcela pochopitelně počítat. Horší to ale je, pokud jste mladí a přesto zjišťujete, že se u vás problémy s pamětí objevují stále častěji. Tedy že si nepamatujete tolik věcí, jako tou bylo dříve. Znamená to, že si buď nemůžete vzpomenout, nebo i to, že lidem říkáte věci, které od vás už slyšeli. I toto může být známka toho, že se něco děje právě se vaší psychikou.

Sponzorováno

Samota

Stává se z vás pomalu ale jistě ten typ člověka, který by se dal charakterizovat jako samotář? Tedy ten typ člověka, kdy už tolik nechodíte ven s kamarády, ale raději zůstáváte sami doma? Pokud ano, může být právě toto předzvěst že se u vás objevují různorodé psychické problémy. Vše může dokonce přerůst i v situace, když už s lidi nechcete třeba ani komunikovat pomocí telefonu a chcete být stále jenom zavření doma.

Výčitky

Je to problém lehce spojený i s tím, že nad věcmi stále přemýšlíte a že je stále řešíte. V takovém případě se velmi často objevují i různé výčitky. Dokonce může vše dospět až do takového stavu, že si budete vyčítat úplně všechno, co jenom uděláte. Když k tomu přidáme i výše zmíněnou samotu, je celkem jasné, že i v tomto případě mluvíme o takových stavech které rozhodně nejsou nic příjemného a jsou spojeny s tím, že se vaše depresivní potíže začínají prohlubovat.

Nuda

Přijde vám, že se z vašeho života stává něco, co je nudné? Tedy život, ve kterém nemáte žádné koníčky, ani vás během života nic netěší? V takovém případě je i toto jasná ukázka té situace, kdy u vás pomalu ale jistě nastupují právě problémy psychického rázu. Jakmile přestanete mít zájem o okolí, ale také přestanete mít i zájem o své koníčky, je dobré být na pozoru, jelikož i toto jsou jasné znaky stavu, že po psychické stránce na tom dobře rozhodně nejste. A v budoucnu dost možný ani nebudete.

Stres

Když je někdo dlouhodobě pod chronickým stresem, začne značně negativně ovlivňovat jeho tělesné a duševní zdraví. Mnoho lidí se setkává se stresem z mnoha zdrojů, mohou za něj práce, peníze, zdraví i vztahy. Dochází k přetížení. S tolika zdroji stresu je obtížné najít čas na odpočinek a uvolnění. Stres jedním z největších zdravotních problémů, kterým dnes lidé čelí.

Chronický stres zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů, včetně obezity, diabetu, srdečních chorob, rakoviny a oslabeného imunitního systému. Chronický stres také ovlivňuje duševní zdraví člověka. Mnoho studií ukazuje korelaci mezi stresem a vývojem poruch nálady, jako jsou úzkostné poruchy a deprese. Na stres si proto dejte pozor.

Přestože mnoho studií ukázalo vazbu mezi stresem a problémy duševního zdraví, důvod tohoto spojení zůstal nejasný. Nedávný výzkum z University of California, objevil nový pohled na to, proč stres může být tak škodlivý pro psychiku člověka. Předchozí výzkum zjistil fyzické rozdíly v mozku lidí se stresovými poruchami, jako je například posttraumatické stresové poruchy (PTSD) a bez nich. Jedním z hlavních rozdílů je to, že poměr bílé hmoty mozku k šedé hmotě je vyšší u těch, kteří mají duševní poruchy související se stresem ve srovnání s těmi, kteří je nemají.

Lidé, kteří mají chronický stres, mají v některých oblastech mozku více bílé hmoty. Studie UC Berkeley chtěla zjistit základní příčinu této změny v kompozici mozku.

Šedá hmota v mozku je složena převážně ze dvou typů buněk: neuronů, které zpracovávají a ukládají informace a glia, buňky, které podporují neurony. Bílá hmota se většinou skládá z axonů, které tvoří síť vláken pro propojení neuronů. To se nazývá bílá hmota kvůli bílému, tučnému „plášti“ myelinového povlaku, který izoluje nervy a zrychluje přenos signálů mezi buňkami.

Chronický stres způsobuje více buněk produkujících myelin a méně neuronů. To narušuje rovnováhu v mozku, což způsobuje, že komunikace v mozkových buňkách ztratila své normální načasování, což by mohlo vést k problémům.

Sponzorováno

Na tyto věci tedy dejte pozor. Nikdo z nás nechce trpět psychickou poruchou. Pokud se vyhnete věcem výše, bude dále i od psychických problémů.

A dále si přečtěte jiné zajímavé články

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva