Sponzorováno

Vliv barev na vaši psychiku 4.8/5 (15)

Vliv barev na vaši psychikuNejste v dokonalé psychické kondici a hledáte možné příčiny? Určitě začínáte u těch běžných, jako je třeba stres ze zaměstnání, nebo nedostatek spánku, či mnoho starostí. Stejně tak může mít vliv na lidskou psychiku třeba i počasí, nebo prostředí, ve kterém se nachází. A s ním mohou souviset i barvy. Pokud se chcete například u vás doma cítit vždy v pohodě, náš přehled barev působící na vaši psychiku může být ideálním návodem, jak se vydat správnou cestou.

Bílá barva

Kdo nechce experimentovat, měl by zvolit právě tuto barvu. I když na první pohled může působit celkem nudně, je třeba říci, že je s ní spojena určitá neutrálnost. Nenavozuje ani pozitivní, ani negativní stavy vaší mysli. Je ideální volbou, jak si vytvořit v podstatě neutrální domov. A to je jedním z důvodů, proč lidé právě tuto barvu také celkem hojně volí. A to nejenom doba, ale i v kancelářích.

Černá barva

Ta dokáže vyvolávat hlavně pocity tajemna, stejně jako pocity, které mohou vyvolat určité touhy. Například po různých věcech, ale také touhy po riziku. Dnes se jedná o celkem elegantní barvu a tak pokud vám vyloženě nevadí, určitě není problémem, jelikož vaši psychiku výrazně negativně určitě neovlivní. Když, tak spíše pozitivně, jelikož budete chtít zkusit něco nového.

Oranžová barva

Jasná a pestrá barva, která se hodí každému, kdo má i větší psychické problémy. Její schopností je to, že dokáže výrazně povzbuzovat a podpořit člověka. Doslova mu dodává novou psychickou energii. Díky tomu není třeba připomínat, že se hodí hlavně těm lidem, kteří:

 • Se cítí unaveně
 • Jsou apatičtí
 • Život je doslova nebaví

Tato barva umí velmi dobře překonávat také lehčí deprese, stejně jako dokáže výrazně posílit vnitřní sílu člověka. Je ideální tam, kde je třeba najít novou naději.

Fialová barva

I tato barva dokáže člověka a jeho psychiku výrazným způsobem podporovat. Zde ale nejde o základní emoce, ale spíše o základní pudy. Fialová barva totiž dokáže velmi intenzivně podporovat lidské chutě. Pokud patříte mezi milovnici dobrého jídla, a rádi si ho také dopřejete, měli by v kuchyni najít své místo. Držíte-li dietu, fialovým místnostem se doporučujeme spíše vyhýbat.

Zelená barva

I tato barva dokáže naše tělo, tedy jeho psychiku výrazným způsobem oživit. A to hlavně v oblasti smyslových orgánů, jako jsou oči. Tato barva má však i několik dalších účinků, na které nesmíme zapomínat. Patří sem:

 • Tišící účinky
 • Blahodárný vliv na nervovou soustavu
 • Eliminace únavy

Je více než jasné, že tato barva se hodí tam, kde se nechceme nijak zvlášť rozčilovat, ale zároveň není naším cílem to, abychom se během chvíle dostali do utlumeného stavu.

Sponzorováno

Modrá barva

Oproti zelené je tato výrazně tlumící. Je vhodná tam, kde se potřebujeme skutečně uklidnit a dokonale uvolnit. Stejně tak je barvou, která dokáže navodit pocit důvěry a schopnosti se případnému problému jednoduchým způsobem přizpůsobit. Je oblíbená též u mnohých umělců, jelikož její vliv na psychiku je spojený i s tím, že dokáže být velmi inspirující. V reálném životě může podpořit i lidskou intuici.

Červená barva

Tato barva je odnepaměti dokonalým symbolem vášně. Je to dáno hlavně tím, jaké pocity v nás vlastně dokáže probouzet. Dá se říci, že je nejenom smyslná, ale je také barvou, která umí dodat potřebnou energii. Pokud jde o psychicky silného jedince, dokáže zajistit jeho ještě větší otevřenost. U některých lidí má však i negativní vlastnosti, jelikož ti se pod tíhou této barvy mohou stát poměrně impulsivní a potom svých činů mohou litovat.

Žlutá barva

Ideální volba tam, kde pracujeme. Dokáže působit nejenom povzbudivě, ale dokáže celý prostor doslova rozjasnit. Pokud se nacházíme ve žluté místnosti, může to mít pozitivní vliv na schopnost myslet, stejně jako to má pozitivní vliv jako na povzbuzení naší paměti. Na druhou stranu pamatujte, že lidé, kteří nejsou v dokonalé psychické pohodě, mohou danou barvu vnímat spíše negativně. V takovém případě na ně bude působit hlavně celkově chaotickým dojmem.

Růžová barva

Barva, která je jednou z těch, která patří do skupiny uklidňujících. I když pro někoho již působí příliš sladce a kýčovitě, pro ostatní se může jednat o barvu, která je symbolem lásky. Dokáže dokonale probouzet nejenom emoce, ale hlavně touhy, stejně jako například soucit. Pobyt v místě, které je plné růžové barvy může na člověka zapůsobit i tak, že bude působit velmi vřele a také přátelsky. Zároveň dojde k celkovému uklidnění emocí.

Hnědá barva

Jde o barvu, která je spojována se zemí. A tím je dáno i její působení na psychického člověka. Dává pocity jistoty, že je osoba pevně nohama na zemi. Je plně v bezpečí a dokáže dobře rozhodovat o každém svém kroku. Může být spojena s uklidněním, a to hlavně v situacích, kdy se člověk cítí ohrožen a není ve své kůži, jelikož mnohdy přesně neví, co konkrétně může přijít.

Co si také přečíst o vlivu barev na psychiku a zdraví člověka?

VIDEO: Kouzlo barev – psychologie barev života

VIDEO: Reportáž o vlivu barev na člověka

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva