Obsah článku
Samice klade až 12 000 oplozených vajíček kolem řitního otvoru člověka. Většina lidí nakažených roupy nemá žádné příznaky, někteří lidé mají nepříjemné svědění v oblasti análního otvoru a neklidný spánek.
Roupy se nejčastěji vyskytují u dětí ve školním věku. Mikroskopická vejce se pak snadno šíří z dítěte na dítě. Léčba zahrnuje orální užívání léků, které zabijí červy a důkladné umytí pyžam, ložního prádla a spodního prádla. Pro dosažení nejlepších výsledků je třeba prohlédnout celou rodinu a případně celou rodinu také podrobit léčbě.
Příznaky (symptomy) roupů
Příznaky toho, že máte vy nebo vaše díte roupy, mohou být následující:
- Svědění v anální nebo vaginální oblasti
- Nespavost, podrážděnost a nepokoj – zejména tedy v noci
- Občasná bolest břicha a nevolnost
I když máte roupy, tak často nevykazují žádné příznaky. Je to individuální.
Příčiny roupů
Náhodné spolknutí nebo vdechnutí vejce červa způsobuje nakažení. Mikroskopická vejce mohou být přenesena do úst kontaminovaným jídlem, nápojem nebo prsty. Po požití se vejce vylíhnou ve střevech a dospějí do dospělých červů během několika týdnů.
Samičky roupů se přestěhují do anální oblasti a položí zde své vejce, což často vede k análnímu svědění. Když si škrábáte takto svědící oblast, vajíčka se přichytávají na prsty a dostanou se i pod nehty. Vejce se pak přenesou na jiné povrchy, jako jsou hračky, ložní prádlo nebo toaletní sedátka. Vejce mohou být také přenášena z kontaminovaných prstů na potraviny, tekutiny, oblečení nebo na jiné osoby.
Vejce roupů mohou přežít po dobu dvou až tří týdnů na povrchu čehokoliv v domácnosti (nebo ve školce a podobně).
Roupy a rizikové faktory
Rizikové faktory pro roupy jsou zejména:
- Dětský věk. Nejčastěji se roupy vyskytují u dětí ve věku 5 až 10 let. Mikroskopická vejce se snadno rozšiřují i na rodinné příslušníky, pečovatele nebo jiné děti ve školách nebo centrech péče o děti. Roupy jsou méně časté u dětí mladších 2 let.
- Bydlení v přeplněných prostorech. Rodiny a lidé, kteří žijí v institucích a různých velkých centrech, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku infekce.
Komplikace, které mohou roupy způsobit
Typicky roupy nezpůsobují žádné vážné problémy. Za výjimečných okolností může těžké napadení způsobit infekci ženských genitálií.
Parazit může cestovat z anální oblasti přes pochvu až po dělohu dále do pánvových orgánů. To může způsobit problémy, jako je zánět pochvy (vaginitida) a zánět vnitřní výstelky dělohy (endometritida).
Ačkoli je to spíše vzácné, další komplikace mohou být i infekce močového ústrojí
Prevence roupů
Vejce roupu mohou přilnout k různým povrchům, včetně hraček, kohoutkům v koupelně, ložnímu prádlu a toaletě. Mohou přežít po dobu dvou týdnů. Takže kromě pravidelného čištění povrchů, které pomáhá předcházet šíření červů, můžete dále jako prevenci dělat následující:
- Umyjte se ráno. Vzhledem k tomu, že samičky pokládají vejce hlavně v noci, umývání anální oblasti ráno může pomoci snížit počet červů na vašem těle. Sprchování může pomoci zabránit případné rekontaminaci vody v koupeli.
- Měňte spodní prádlo a ložní prádlo denně. To pomáhá odstranit vajíčka.
- Opláchněte v horké vodě předměty. Umyjte prostěradla, noční prádlo, spodní prádlo, žínky a ručníky (v horké vodě), to pomůže zabít vejce červa. Vysušte při vysoké teplotě.
- Neškrábejte se. Vyhněte se škrábání anální oblasti.
- Myjte si často ruce. Chcete-li snížit riziko vzniku nebo šíření infekce, důkladně si myjte ruce (po toaletě, před jídlem a podobně).
Diagnostika roupů
Váš lékař může potvrdit přítomnost červů při identifikaci nalezených červů nebo vajec.
Sponzorováno
Chcete-li pomoci lékaři provést diagnózu, můžete si provést test. Jakmile osoba, o které máte podezření, se probudí a předtím, než použije toaletu, umyje se nebo se obleče, přitiskněte přilnavou stranou kousek průhledné pásky na kůži kolem konečníku. Vajíčka se udrží pásky.
Nejlepších výsledků dosáhnete tím, že provedete test na pásku tři dny po sobě, a pak odneste kousky pásky k svému lékaři (předtím se s ním poraďte). Lékař se pak může podívat na pásku pod mikroskopem, aby zjistil, zda jsou na ní nějaká vejce červů.
Léčba roupů
K léčbě roupů může lékař doporučit léky na bázi pyrantel pamoátu. Může také předepsat léky všem členům vaší domácnosti, aby se zabránilo infekci a reinfekci.
Nejčastější léky proti parazitům na předpis jsou:
- Mebendazol
- Albendazol (Albenza)
Během léčby můžete mít mírné gastrointestinální nežádoucí účinky a často musíte užít nejméně dvě dávky, abyste se úplně zbavili roupů.
Existují nějaké domácí metody léčby na roupy?
Ačkoli existují domácí léky na léčbu roupů, nejsou to doporučené léčby první linie. Je to spíše léčba podpůrná.
Co může fungovat u někoho jiného, nemusí pro vás fungovat. Pokud máte alergie, měli byste být opatrní při pokusu o domácí léčbu.
Zde jsou tři domácí metody, které mohou pomoci:
Česnek
Říká se, že česnek zabíjí všechny existující vejce a zabraňuje samičkám, aby položily více vajec. Můžete jej užívat v malých dávkách nebo ho aplikovat místně. Jezte česnek jen tak nebo v jídle (nakrájený do těstovin, na chleba a podobně).
Můžete také vytvořit pastu, nakrájejte několik stroužků česneku a rozemelte je do pasty. Česnekovou pastu smíchejte s malým množstvím nějakého základního oleje. Naneste směsi na čistý bavlněného tamponu a aplikujte na konečník. Nepoužívejte, pokud máte citlivou pokožku, pokud máte v oblasti pocit pálení, nebo pokud v oblasti došlo k poškození kůže, hemeroidům nebo zánětu.
Kokosový olej
Kokosový olej má antibakteriální a antivirové vlastnosti, které mohou pomoci odstranit infekci. Toto ošetření vyžaduje dvoustupňový přístup. Každé ráno polkněte čajovou lžičku čistého kokosového oleje. Předtím, než půjdete do postele, naneste do postižené oblasti malé množství kokosového oleje.
Surová mrkev
Konzumace šálku surové, drcené mrkve dvakrát denně může pomoci vaše tělo protlačit červy přes vaše střeva. Je to proto, že mrkev bohatá na vlákninu může zlepšit trávení a podpořit pohyb střev. Ale je to spíše babská rada.
Jablečný ocet
Ano, i jablečný ocet se dá na roupy použít. Připravte si:
- 2 lžičky jablečného octa
- 1 sklenici vody
- Med (volitelně)
Přidejte jablečný ocet do sklenice vody a dobře promíchejte. Přidejte med pro chuť a vypijte tento nápoj. Pijte alespoň dvakrát denně.
Jablečný ocet obsahuje asi 6% kyseliny octové, což může snížit pH vašeho těla. To vytváří neobyvatelné prostředí pro červy, čímž je jejich přežití ve vašem těle obtížnější.
Čajovníkový olej
Můžete vyzkoušet i tea tree oil (neboli čajovníkový olej). Budete potřebovat:
- 1 až 2 kapky čajovníkového oleje
- 1 až 2 čajové lžičky kokosového oleje (volitelné)
Smíchejte olej z čajovníku s kokosovým olejem a naneste tuto směs do postižené oblasti každou noc. Můžete také použít olej z čajovníku přímo, ale může způsobit podráždění u osob s citlivou kůží. Musíte to dělat každý den. Antibakteriální a antifungální vlastnosti oleje z čajovníku jsou schopny bojovat proti všem parazitickým infekcím.
A co vy? Jaké máte zkušenosti s roupy? Budeme rádi za tipy i komentáře.
A co si dále přečíst na toto téma?
- Žerou vás roupy? O parazitech často ani nevíte
- Jak na detoxikaci proti parazitům?
- Jak na roupy? Přírodně, s domácími metodami nebo jinak?
VIDEO: TOP 5 Parazitů, žijících i ve vašem těle
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidští parazité
Přečtěte si také naše další články