Sponzorováno

Kořenová zelenina – jakou jíst pro vaše dokonalé zdraví? 4.8/5 (15)

Zařaďte určitě kořenovou zeleninu do svého jídelníčku. vaše tělo vám poděkuje.

Zařaďte určitě kořenovou zeleninu do svého jídelníčku. vaše tělo vám poděkuje.

Že je zelenina zdravá a že by měla být nedílnou součástí vašeho jídelníčku, to jistě víte. Ne každá zelenina má ale stejné účinky. Proto je dobré dobře vybírat a volit tu, která je tou nejlepší. Musíme říci, že hitem je dnes hlavně kořenová zelenina. I když je mnohými často opomíjená, my vás přesvědčíme o tom, že když bude ve vašem jídelníčku, tak budete nejenom zdraví, ale i krásní. A co vám k tomu pomůže?

Hned se na tuto zeleninu podíváme.

Mrkev

Asi není známější kořenové zeleniny, než je právě mrkev. Pěstuje se i v České republice a koupit ji lze doslova za pár korun v jakémkoliv obchodě. My doporučíme nakoupit jí velké množství, jelikož díky svému složení zajistí, že díky ní budete vypadat za všech okolností dokonale. Primárně totiž obsahuje takzvaný beta karoten, který jak jistě víte velmi dobře působí v oblasti kůže. Nejenom, že ji může chránit, ale také se pozitivně podepisuje na tom, že oddaluje projevy stárnutí. Pokud toužíte po tom, že budete vypadat dokonale mladě, je mrkev jasnou a osvědčenou volbou.

Nejde však o pozitiva jediná, jelikož v souvislosti s mrkví jich existuje ještě mnohem více. I proto je dobré konzumovat ji pravidelně, a to nejlépe v syrovém stavu, díky čemuž získáte prospěšných látek maximální množství. A jaká konkrétní další pozitiva mrkev přináší?

 • Rychleji hojí drobné ranky
 • Čistí plíce
 • Eliminuje vznik některých druhů nádorů

Petržel

Kořenová zelenina, kterou zná hned po mrkvi jistě také každý z nás. A to mimo jiné i proto, že právě petržel je mrkvi velmi podobná. Tedy hlavně svým tvarem, jelikož pokud jde o barvu, tak ta je bílá. Pokud jde o hlavní oblast působení, tak musíme říci, že petržel dokáže vaše tělo dokonale povzbudit. A to ve všech oblastech. Dokáže dobře stimulovat vaše svaly, a tedy i vaši fyzickou kondici a sílu jako takovou. Stejně tak dokáže stimulovat i v jiných oblastech. Proto se řadí také mezi přírodní afrodiziakum, které může mnoha párům zlepšit jejich sexuální život.

Dále je petržel považována za celkem zajímavý životabudič. I proto je doporučována v období, kdy se objevuje stav, který dokáže velmi zatížit vaše tělo po psychické, ale i fyzické stránce. Pokud ji budete konzumovat pravidelně, lze dosáhnout i toho, že můžete eliminovat zápach z úst, stejně jako eliminujete to, že by z vašich úst bylo cítit i aromatické jídlo, jako je třeba cibule, nebo česnek.

Celer

Třetí druh kořenové zeleniny je celer. Také známá volba, a to pro svou typickou světlou barvu a kulatý tvar. I když některým z vás může chuť celeru přijít až silná, rozhodně nedoporučujeme se této zelenině vyhýbat. Proč?

Pokud je jedno hlavní pozitivum, tak je to fakt, že dokáže velmi dobře posilovat organismus. Zde je doporučován jak pro muže, tak i pro ženy. Pokud se podíváme na pozitiva, která jsou spojena výhradně s vámi, tedy s ženami, tak rozhodně zaujme to, že celer má velmi dobrý obsah železa. To se výrazně pozitivně podepisuje na krevním oběhu, což znamená hned dvojici pozitiv. První je to, že se vám může ulevit při krvácení. Dále je celer vhodné konzumovat i během takzvaného šestinedělí.

Dále je dobré celer konzumovat i z řady jiných důvodů. Zde už se podívejme na výčet konkrétních vlastností, které nesmíme opomíjet. Celer je velmi dobrým afrodiziakem, které doporučujeme jak ženám, tak i mužům. Dále nelze zapomínat na další pozitiva, jako je třeba:

 • Posílení mozkové činnosti
 • Prohřátí těla
 • Snížení krevního tlaku

Ředkvičky

Dejte si i tuto výbornou a zdravou zeleninu. Ředkvičky vysoký obsah vitaminu C, který působí v těle na obnovu tkání, krevních cév a udržení kostí a zubů. Jedná se o antioxidační vitamin, o kterém se uvádí, že bojuje proti buněčnému poškození – to může vést k rakovině a dalším onemocněním. Vitamín C je ve vodě rozpustný, což znamená, že není v těle uložen a musíte ho denně do těla doplňovat.

Sponzorováno

Ředkvičky jsou dále ceněny pro obsah vlákniny. Trocha ředkviček obsahuje 1 g vlákniny, to nemusí vypadat jako hodně, ale je to vlastně 4% doporučeného denního příjmu. Přidáním vlákniny do vaší stravy snižujete riziko vzniku cukrovky, srdečních onemocnění, divertikulitidy a rakoviny tlustého střeva. A to se vyplatí ne?

Křen

Křen je hodně výrazná zelenina a mnoho lidí ho proto zatracuje. Ale dělají samozřejmě chybu. Křen je perfektní a zdravá zelenina. Křen je třeba mírné antibiotikum, které stimuluje produkci moči, takže se používá k úlevě od močových infekcí.

Kořeny křenu obsahují velké množství glukosinolátů, které snižují riziko některých typů rakoviny. Tato sloučenina zvyšuje schopnost jater detoxikovat karcinogeny, které mohou potenciálně způsobit nádory. Kromě zabránění tvorbě nových nádorů blokují glukosinoláty také růst nádorů, které mohou již v těle existovat. Glukosinoláty a deriváty poskytují ochranu před rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Křen je skvělý i pro zdraví úst. Žvýkání kořene křenu působí jako přírodní léčivý přípravek, který vyléčí bolest zubů, posiluje dásně. Vzhledem k tomu, že čerstvý nastrouhaný křen je příliš pikantní, můžete ho smíchat s nastrouhanou mrkví – tato zeleninová směs je pak chutnější.

A jakou další kořenovou zeleninu si můžete dát?

To byl základní výpis kořenové zeleniny, která je u nás nejdostupnější. Bylo by ale škoda, kdybyste u těchto kousků zůstali. Existuje mnoho druhů kořenové zeleniny, které se opravdu vyplatí zkusit. Jaké to jsou?

Jak kořenovou zeleninu konzumovat?

Je vidět, že pozitiv přináší více než dost. Pokud je ve vašem zájmu ji do jídelníčku zařadit, je rozhodně dobré vědět, jaké jsou možnosti konzumace. Ideální je syrový stav, což je však možnost, která přichází na řadu spíše u mrkve, kterou není problém jíst syrovou. Dále je vhodné kořenovou zeleninu, a to v syrovém stavu, přidávat do různých nápojů. I když nemá příliš vody, je vhodné tento postup realizovat a užívat ji v rámci různých smoothie a jiných nápojů. Nejlepší je kombinace s ovocem, které má vody dost. Třeba pomeranče, nebo meloun. Díky mnoha různým kombinacím uvidíte, jak chutné nápoje lze s přídavkem kořenové zeleniny připravit.

Dále nezapomínejte také na možnosti tepelné úpravy. Jistě víte, že kořenová zelenina a je nejlepším základem pro polévku. Když ji uvaříte, rozhodně zeleninu nevyhazujte, jelikož by měla zůstat její součástí. Nutno říci, že právě vaření je nejlepší možným druhem přípravy, a to hlavně s ohledem na to, aby se i nadále udržela jistota zdravé konzumace. Vhodné jsou ale i různé zeleninové polévky, které zelenina dobře zahustí a zároveň jí zkonzumujete dostatečné množství.

Nejlépe třikrát týdně

A jak je to s četností, kdy by měla být kořenová zelenina základem jídelníčku? Ideální je mít ji na talíři, nebo v nápojích alespoň třikrát to týdne. Jedině tak budete mít jistotu, že ji využijete opravdu na maximum. Výhodou kořenové zeleniny není jenom její velká dostupnost, ale i to, že má opravdu nízkou kalorickou hodnotu. Z toho důvodu je dobrým základem jídelníčku nejenom proto, že prospějete svému tělu, ale také proto, že vás zasytí a přitom se nebudete bát, že byste snad přibrali.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Skladování kořenové zeleniny

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva