Sponzorováno

Křen a zdraví – super na chřipku, nachlazení i bolesti hlavy 4.86/5 (7)

  • Křen (Armoracia rusticana) je kořenová zelenina, která má několik zdravotních výhod, které ji činí zdravou potravinou. V článku najdete důvody, proč je křen hodně zdravý.
  • Nutriční hodnota: Křen je bohatý na živiny, jako jsou vláknina, vitamíny (zejména vitamín C a B6) a minerály (například vápník, hořčík a draslík). Tyto živiny jsou důležité pro zdravý metabolismus a správné fungování těla.
  • Antioxidanty: Křen obsahuje antioxidanty, jako je vitamín C, který pomáhá ochránit tělo před volnými radikály, které mohou způsobit poškození buněk a zvýšit riziko různých chorob, včetně rakoviny.
  • Antibakteriální vlastnosti: Křen obsahuje látky s antibakteriálním účinkem, což může pomoci bojovat proti bakteriálním infekcím v těle.
  • Podpora imunitního systému: Díky obsahu vitamínu C může křen podporovat imunitní systém a pomoci tělu odolávat infekcím.
  • Zažívání: Vláknina v křenu může pomoci regulovat trávení a podporovat zdravou střevní mikroflóru.
  • Možné protirakovinné účinky: Některé studie naznačují, že látky obsažené v křenu by mohly mít protirakovinné účinky, zejména v souvislosti s prevencí rakoviny prsu a tlustého střeva.
  • Je však třeba mít na paměti, že křen má silnou a pikantní chuť, která může být pro některé lidi příliš intenzivní. Je tedy konzumován v malých množstvích, často jako příloha nebo dochucovadlo k pokrmům, aby se jeho chuť lépe snášela. Jako s každým potravinovým produktem je důležité mít vyváženou stravu a konzumovat křen jako součást různorodého jídelníčku.

Křen se zároveň v magii používal na obranu a na očistu.

Křen se zároveň v magii používal na obranu a na očistu.

Kdo by ho neznal? Křen známý svou typickou chutí i aroma, je zakořeněn v našich myslích i zahradách už od nepaměti. Revma křenem léčili už staří Římané. Námořníci si ho brali na dlouhé plavby jako lék proti kurdějím – vitaminu C obsahuje stejné množství jako čerstvé citrusy. Působí antibioticky, posiluje a pročišťuje, optimalizuje trávení. A na víc, dokáže mnohým pokrmům přidat jedinečnou chuť.

Řecké afrodiziakum

Předpokládá se, že pochází ze střední Evropy. Egypťané znali účinky křenu už před 3500 lety. Ve starém Řecku se používal na mírnění bolesti křížů a jako čistě přírodní afrodiziakum. V židovské kultuře je po tisíciletí spojený se svátkem pesach, kde tvoří na prostřeného stolu jednu z hořkých bylin připomínající židům těžký odchod z Egypta. Legenda pojednává o delfské veštkyni, která řekla Apollónovi, že ředkvička má cenu olova, řepa cenu stříbra a křen cenu zlata.

Křen proti zlým duchům

Křen se zároveň v magii používal na obranu a na očistu. Kromě toho, že se křen přidával do kadidel očisty, nebo se vhazoval do ohniště a rituální spaloval, i křenová omáčka se má do jídelníčku přidávat pro ochranu a očistu. Doporučuje se, vykopávat křen za úplňku, údajně je tehdy nejostřejší. Věřilo se, že nastrouhaný křen rozházených kolem obydlí, nepřekročí zlí duchové.

Sponzorováno

Křen pro vaše zdraví

Moderní studie doložily, že v mnoha případech se naši předkové nemýlili. Křen opravdu obsahuje hodně látek účinných proti zmíněným neduhům. Kořen má vysoký obsah vitaminu C, podporuje trávení a metabolismus, působí na organismus regeneračně a má silné antiseptické účinky. Tepelnou úpravou však křen své dobré vlastnosti ztrácí, proto jej používáme čerstvý. Uvedené recepty nejsou návodem na plnohodnotnou léčbu, ale dokladem toho, jak se v minulosti používaly alternativní prostředky. Případné použití doplňkové léčby konzultujte s lékařem.

Křenové produkty pro naše 100% zdraví

Jak si udělat křenový ocet?

Pomáhá při bolestech hlavy, zánětech nervů a neuralgii.

Nastrouhaný křen zalijeme octem tak, aby hladina sahala 2 cm nad vrstvu křenu. Nádobu na osm dní ponecháme při pokojové teplotě. Pak obsah prolisujeme. Bolestivá místa potíráme několikrát denně.

Křenový med při nachlazení

Nastrouhaný křen smícháme s medem v poměru 1:1. Užíváme při nachlazení, proti kašli, rýmě, pomůže i při chřipce – stačí tři lžičky denně.

TIP: Jak přežít chřipkové období?

Křenová placka pro revmatiky

Nastrouhaný křen rozprostřeme na čisté plátno a překryjeme gázou. Vzniklou placku přikládáme na bolestivá, revmatismem postižená místa. Při kašli placku položíme na hrudník – nejlépe před spaním. Pozor na to, že křen může podráždit citlivou pokožku. Mírného zarudnutí, se však obávat netřeba.

Křenová šťáva

Křen nakrájíme na kolečka, které rozložíme na sítko a posypeme cukrem. Šťávu, kterou cukr z kořene vytáhne, shromažďujeme v hrníčku pod sítkem. Užíváme jednu lžičku třikrát denně.

Křenový macerát proti únavě

Tento lektvar je výborným prostředkem proti únavě. 75 g křenu nakrájíme na kolečka, zalijeme je 0,5l červeného vína a necháme dva až tři dny odstát. Obsah nádoby protřepeme alespoň dvakrát denně. Macerát slijeme a užíváme po lžičkách.

Křen na očistu pleti

Mléko ve kterém se maceroval křenový kořen, slouží k očistě pleti. Na pleť se také používala křenová šťáva smíchaná s octem, která by měla zesvětlit pihy.

Křen na bolesti páteře

Použít se dá nejen jako potravina, ale i jako obklad při bolestech páteře. Ze strouhaného křenu, masti a mouky se uhněte placka, a ta se přikládá na postižené místo – klouby nebo na záda. Lidé s citlivou pokožkou však mohou mít na křen při takovém použití alergii. Z křenu se dá vyrobit i sirup – lék na průdušky, případně jej lze i inhalovat. Stačí převařit lžičku strouhaného křenu a páry vdechovat po dobu asi 10 minut. S cibulí a medem je zase účinný proti kašli.

Zajímavost o křenu

Když nespotřebujeme v kuchyni veškerý oloupaný, resp. pokrájený křen, můžeme ho zabalit do sáčku z plastikové fólie nebo do hliníkové fólie, a nezkazí se.

A co vy? Milujete křen? Nebo moc ne? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Křen má velkou sílu, někdy až moc

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Armoracia rusticana 03 ies“ od Frank Vincentz – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva