Obsah článku
Pastiňák patří do stejné rostlinné rodiny jako celer, petržel a mrkev. V období od listopadu do dubna, pastiňáky připomínají mrkvi v chuti i struktuře a jsou především konzumovány vařené, ačkoli mohou být nakrájeny na tenké plátky a konzumovány syrové. Pokud si pastiňák dáte syrový, maximalizujete jeho přínosy pro vaše zdraví. Nebo si ho připravte pomocí metody s nízkým obsahem tuku, jako je pražení nebo příprava na páře.
Pastiňák je kořenová zelenina, která se dá sehnat v obchodě s potravinami v průběhu prakticky celého roku, ale nejvíce je dostupný mezi podzimem a jarem.
Benefity a účinky pastiňáku na naše zdraví
A proč se na pastiňák zaměřit? Proč si ho oblíbit? Důvodů je opravdu více, než dost.
1. Má opravdu super složení – obsahuje hodně dobrého pro naše zdraví
Ano, je to tak. Pastiňák je velmi zdravou zeleninou. Podívejme se spolu na několik dobrých látek, které pastiňák obsahuje.
Vláknina
1/2 šálku vařeného pastiňáku obsahuje 3 gramy vlákniny. To je asi 12 procent doporučené denní dávky vlákniny (pro zdravé dospělé muže a ženy, kteří mají jídelníček s obsahem 2 000 kalorií). Většina vlákniny v pastiňáku je rozpustná vláknina. A konzumace rozpustné vlákniny je spojena se sníženým rizikem diabetu a vysokého cholesterolu v krvi. Jídelníček, který zahrnuje množství vlákniny, vám také pomůže předcházet srdečním onemocněním, rakovině, hemoroidům, obezitě, mrtvici a divertikulitidě. A to je super ne?
Kyselina listová (folát)
Pastiňák poskytuje 45 mikrogramů folátu v každém 1/2 šálku vařené porce. Člen rodiny vitamínů B, kyselina listová pomáhá v energetickém metabolismu, podporuje funkci nervového systému a má důležitou úlohu při syntéze DNA, RNA a červených krvinek. Přiměřený příjem folátu snižuje riziko deprese, srdečních onemocnění, rakoviny a s vysokým věkem souvisejících onemocnění a problémů (ztrátou sluchu a podobně).
Kyselina listová je pak zvláště důležitá pro těhotné ženy, které vyžadují nejméně 600 mikrogramů folátu denně ve srovnání se 400 mikrogramy, které potřebují netěhotné ženy. Při konzumaci dostatečného množství kyseliny listové během těhotenství může snížit riziko vzniku vrozených vad u novorozenců. No a pastiňák je dobrým zdrojem kyseliny listové.
Draslík
1/2 šálku vařeného pastiňáku obsahuje 6% DDD draslíku. Draslík je nezbytný pro srdce, zdravé kosti a svaly. Pravidelná konzumace potravin bohatých na draslík, jako je pastiňák, může pomoci snížit riziko mrtvice a vysokého krevního tlaku. Starší lidé, stejně jako každý, komu byly předepsány nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, benazepril nebo enalapril, by měli být opatrní při konzumaci jídel s vysokým obsahem draslíku. Jedinci si za těchto okolností mohou vyvinout abnormálně vysoké hladiny draslíku v krvi nebo hyperkalemii. Pokud se s touto situací potýkáte, poraďte se se svým lékařem před začleněním pastiňáku do vašeho jídelníčku.
Vitamín C
Pastiňák obsahuje 13 procent doporučené denní dávky vitaminu C pro dospělé ženy a 11 procent DDD vitaminu C pro muže. Vitamin C, také známý jako kyselina askorbová, podporuje zvravé kosti, kůži, cévy, imunitní systém a zdraví zubů. Je to antioxidant, který může inhibovat schopnost sloučenin volných radikálů poškodit DNA a může pomoci zabránit vzniku osteoartrózy, hypertenze a srdečních chorob.
Obsah vitaminu C v pastiňáku rychle klesá, čím více je zelenina vystavena působení tepla, světla, vzduchu a vody. Vysokou koncentraci vitamínu C v pastiňáku udržíte vysokou:
- použitím čerstvého pastiňáku,
- jeho zpracování ve třech až čtyřech dnech po jeho nákupu
- jeho nakrájení těsně před vařením nebo jeho konzumací
Minimalizujte kontakt pastiňáku s vodou použitím jiných způsobů přípravy než varu – třeba krátkým oprančením na pánvičce na olivovém oleji. To je super.
Sponzorováno
Vitamín K a mangan
Pastiňák nabízí i další výhody pro zdraví – a to díky obsahu manganu a vitaminu K. Obě živiny hrají důležitou roli ve zdraví vašich kostí. Mangan vám pomáhá produkovat pohlavní hormony, zatímco vitamín K se ukazuje jako nezbytný pro srážení krve. 1 šálek pastiňáku zvyšuje příjem vitaminu K o 30 mikrogramů a poskytuje 24 procent doporučeného denního příjmu u mužů a 33 procent u žen. Pastiňák také obsahuje 0,75 miligramu manganu na pohár – 42 procent a 33 procent doporučeného denního příjmu žen a mužů.
2. Zlepšete zdraví srdce
Jak už jsme v tomto článku uvedli, pastiňák má vysoký obsah draslíku, který působí jako vazodilatační prostředek a snižuje krevní tlak. Vysoká hladina folátu v pastiňáku je dokonalým doplňkem, protože folát snižuje hladiny homocysteinu v krvi – ty jsou obecně spojené s vyšším rizikem srdečních onemocnění. Sečteno a podtrženo, pastiňák má hodně velký vliv na udržení zdravého kardiovaskulárního systému.
3. Pomáhá s hubnutím
Pastiňák je nízkokalorická zelenina s vysokým obsahem rozpustné vlákniny, takže vás krásně zasytí a zabrání uvolnění ghrelinu, což je hormon „hormon hladu“. To může výrazně snížit pravděpodobnost chutě na sladké mezi jídly – pomůže vám to s hubnutím.
4. Zlepšuje imunitní systém
Pastiňáky jsou také nabité antioxidačními vitamíny a organickými sloučeninami, které chrání tělo před cizími útočníky. Zmíněné vitamíny C a E působí jako antioxidanty v těle a eliminují nebo neutralizují volné radikály, které mohou způsobit chronické onemocnění, jako je rakovina. Vitamin C také stimuluje produkci bílých krvinek za účelem napadení cizích mikroorganismů v těle. Dále také funguje jako klíčový prvek při výrobě kolagenu, který je základním stavebním kamenem našeho těla.
5. Podporujte růst
Ačkoli obsah bílkovin v nich není výrazně vysoký, ale to, že jsou plné minerálů a vitamínů z nich činí ideální svačinu nebo dietní doplněk. Mohou napomoci rovnováze jídelníčku, který může trpět nedostatkem živin. Stejně jako mrkve, i pastiňáky jsou skvělé občerstvení na cestách, mohou být podobně zdravou svačinkou.
Zajímavost: U mnoha lidí, kteří konzumovali pastiňák se zlepšily i bolesti zubů.
A jak pastiňák konzumovat?
Zkuste ho kombinovat s jinou kořenovou zeleninou – včetně mrkve, řepy a sladkých brambor – ochucené čerstvým rozmarýnem a pečeme až do doby, než bude pěkně křehký. Případně použijte pastiňák do polévky.
Při výběru pastiňáku vždy pečlivě zkontrolujte, zda jsou pevné, suché a v ideálním případě bez jakýchkoliv skvrn. Pokud jsou měkké, tak jsou už docela vysušené a dřevnaté. Pokud jde o velikost, tak malé až střední pastiňáky mají nejlepší chuť.
Recepty z pastiňáku
Zkuste z pastiňáku tyto dobroty:
Pečený pastiňák s rozmarýnem
Připravte si:
- 1 kilo pastiňáku (nebo i mrkve), oloupaného, rozřezaného na malé hranolky
- 1 lžíci jemně nakrájeného čerstvého rozmarýnu a 5 větviček rozmarýnu
- 1 velký stroužek česneku, rozmělněný
- 3 lžíce olivového oleje
- Sůl a čerstvě mletý pepř
- 1/2 čajové lžičky (nebo více) mletého kmínu
A jak na to? Je to velmi jednoduché:
- Předehřejte troubu na 230 °C. Dejte pastiňák, nakrájený rozmarýn, česnek a olej na plech.
- Pečeme tak 20 minut, ale čas hlídejte. Každá trouba je jiná. Může to být dříve, nebo později.
- Pak dejte sůl a kmín. Dobrota je hotová.
Sponzorováno
A co vy? Jakou máte s pastiňákem zkušenost? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravá zelenina
Přečtěte si také naše další články