Sponzorováno

Rajčata – jsou zdravá a mají chránit před rakovinou prsu 4.83/5 (12)

Rajčata a jejich účinky na zdravíRajčatová šťáva prý může pomoci udržet rakovinu prsu na uzdě. Vědci tvrdí, že pozitivně ovlivňuje hladinu hormonu, který nemoc odvrátí. Ale je to opravdu tak? Konzumace rajčat a rajčatové šťávy pomáhá podle vědců již za krátkou dobu. Například, pohár rajčatové šťávy denně by měl obsahovat správné množství lykopenu, rostlinné látky, která může za pozitivní účinky. Lykopen dodává rajčatům jejich sytě červenou šťávu.

Rajče – malý kulatý zázrak. Stačí jen pohlédnout na výčet jeho zásluh o naše zdraví a je jasné, že rajské jablko je obdivu a především časté konzumace hodná plodina.
Nenápadné rajče je hotovou studnicí prospěšných látek. Obsahuje vitamin C a E, provitamin A, vitaminy skupiny B, draslík a železo, v menším množství také vápník a fosfor, je zdrojem vlákniny, nechybí ani důležité antioxidanty, které tělo chrání před škodlivými volnými radikály. Pojídání rajčat podporuje krvetvorbu, prospívá pokožce, vlasům i nehtům, posiluje buněčnou strukturu a imunitu, prospěšné jsou i antibakteriální účinky. Rajče je zkrátka jednou z nejzdravějších zelenin, kterou si navíc můžeme sami vypěstovat!

Obzvláště často by po něm měli sáhnout především muži po padesátce, kteří už znají, nebo záhy poznají, strasti života se zvětšenou prostatou, především časté močení. Ano, „zázračné“ rajče opravdu pomáhá i v tomto případě – zásluhou vysokého obsahu karotenu, přesněji karotenoidu lykopenu, což je účinný antioxidant, který pomáhá chránit buňky těla, přispívá k ochraně cév před zužováním a tvrdnutím. Odborníci si jej považují především pro jeho blahodárné účinky na prostatu…. Jenže pokud by pánové chtěli dostat do organizmu 6 mg lykopenu denně, což je množství, které pomáhá udržet prostatu zdravou, museli by zkonzumovat až 12 středních rajčat. A to je vskutku věc jen stěží realizovatelná.

Červená rajčata jsou zdravé

Vědci z Rutgers University v New Jersey měřili hladiny hormonů u sedmdesáti žen ve věku 55 a navíc před a po zvýšené příjmu rajčatové šťávy během deseti týdnů. Všechny měly nadváhu nebo rakovinu prsu v rodině, což zvyšuje riziko vzniku tohoto druhu rakoviny. Denní dávka lykopenu zvýší hladinu hormonu adinopektinu o 9 %.

Adiponektin reguluje hladiny tuků a obezitu, což souvisí s rozvojem rakoviny prsu. Hladina hormonu nejvíce vzrostla u štíhlejších žen. Výzkumnice Adana Llanos řekla: „Výsledky ukazují důležitost prevence obezity. Strava bohatá na rajčata má významný vliv na hladiny potřebných hormonů u žen se zdravou váhou.“

Sponzorováno

Ne tak rychle

Předchozí výzkumy naznačují, že lykopen bojuje proti rakovině prsu i tím, že zastaví rozvoj rakovinných buněk v těle. Rajčata jsou nejlepším zdrojem sloučenin, jaké jsou v malém množství i v tropickém ovoci, melounech, meruňkách, papáji a v růžovém grepu.

Sponzorováno

Yinka Ebová z Cancer Research UK pro dailymail.co.uk řekla: „Naše strava se skládá z různých potravin a živin, přičemž mnoho z nich ovlivňuje riziko vzniku rakoviny v kombinaci s jinými. Jíst jedno konkrétní jídlo má jen velmi nepravděpodobně významný vliv na prevenci rakoviny. Není nutné podávat si velké zásoby rajčat. Snažte se raději udržet si zdravou váhu, pít méně alkoholu a být fyzicky aktivní.“

Proč jsou rajčata zdravá?

 • Červený šťavnatý plod je bohatý na draslík působící na vylučování vody a moči z těla, zinek důležitý pro tvorbu hormonů a vazivové tkáně, na vlákninu aktivující trávení.
 • Dále se v nich nachází tyramin – látka, která zvyšuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak, působí dráždivě na hladké svalstvo a vyvolává zlepšení nálady.
 • Účinkují lehce močopudně, projímavě, antitoxicky, jsou zásadotvorné.
 • Ve 100g rajčat je pouze 113kJ (27kcal), jsou neocenitelné při odtučňovacích kúrách.
 • Doporučují se diabetikům, dále při ledvinových a srdečních chorobách a také při zácpě.
 • V kosmetice se traduje, že rajčata mají příznivý vliv na pokožku a omlazují.
 • Zvláště, když jich hodně konzumujeme, ale také když rajčatové plátky používáme například jako pleťovou masku na obličej a dekolt.
 • Psychiatři doporučují rajčata nervově nemocným, poněvadž tento „plod ze zlata“ obsahuje bróm, a má tedy zklidňující účinky.
 • Američani tvrdí, že jedna sklenice rajčatové šťávy denně chrání takřka před všemi nemocemi, a v zimě před nachlazením.
 • Rajčata rovněž povzbuzují činnost žlázek v žaludeční sliznici, což je pro většinu osob velmi prospěšné, ale ne zrovna vhodné pro ty, jejichž organismus má přebytek žaludečních šťáv.

Co si dále na toto téma přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Rajčata – jsou zdravá a mají chránit před rakovinou prsu”

  1. […] Všechny druhy zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vody urychlují průchod potravy střevy a zmírňují či odstraňují nadýmání. Jedná se hlavně o exotické ovoce jako kiwi, melouny, třešně, švestky a rajčata. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva