5 důvodů proč jíst mrkev – co vše tato zelenina umí? 4.86/5 (14)

Sponzorováno

Mrkev je úžasná zelenina. Pustíte ji k sobě do kuchyně?

Mrkev je úžasná zelenina. Pustíte ji k sobě do kuchyně?

Máte mrkev stále spojenou se školní jídelnou a s nevábně vypadajícím pokrmem který zahrnoval nevábně vypadající hmotu spolu se špatně udušený hovězím masem? Pokud ano, zkuste si daný pokrm připravit v kvalitnější formě u vás doma, nebo zkuste i jiné úpravy této zeleniny. Mnoho lidí se jí vyhýbá, což je nejenom chyba, ale je to také škoda. Z jakého důvodu? Na to se podívejte společně s námi. Tato na první pohled levná a obyčejná zelenina toho umí opravdu více než dost. Není nic jednoduššího, než se o tom přesvědčit.

Mrkev je ideálním pokrmem pro vaše oči

Vzpomínáte si na to, že když jste byli malí, tak vám rodiče říkali, že byste měli jíst hodně mrkve, jelikož dokáže prospět vašemu zraku? Tak vám opravdu nelhali, jelikož právě toto mrkev dokáže. Sice nedokáže eliminovat případné oční vady, ale když se podíváme na to, zda oč prospěje, tak je odpovědí, že opravdu ano. Je to hlavně tím, že obsahuje trojici velmi důležitých látek, které jsou ceněné. O jaké konkrétně se tedy jedná?

Hlavním jejich účinkem je to, že v souvislosti s vaším zrakem dokážou dobře eliminovat různorodé degenerace. To se podepíše hlavně na tom, že vaše oči mohou zůstat po celý život dokonale zdravé. Jsou dokonce i studie, které upozorňují na to, že pravidelná konzumace mrkve dokáže dokonce i snížit riziko takzvaného šedého zákalu.

Mrkví posílíte svou imunitu

Zapomeňte na vše, co jste doposud znali o potravinách, které posílí imunitu. Tedy o tom, že se musí nutně jednat hlavně o ovoce, které má vysoký obsah vitamínu C. Dobrým pomocníkem v době daných problémů se totiž stává také mrkev. A to jak z důvodu, že obsahuje tolik potřebné „céčko“, tak je tou také z toho důvodu, že obsahuje i zmíněný betakaroten a hlavně selen. Toto je kombinace, která je známá jak proto, že jde o trojici nezbytných látek pro lidský organismus, tak hlavně proto, že se jedná o kombinaci významných antioxidantů. Vlivem toho můžeme říci, že se to podepíše na lepším fungování lidského těla a tedy logicky i na tom, že budete zdraví, jelikož cokoliv nežádoucího nebude mít ve vašem těle šanci na udržení.

Budete krásně opálení

Teď v létě rozhodně jeden z velmi dobrých důvodů, proč byste se neměli mrkve bát a proč byste měli zvýšit její příjem. Zde je totiž tím hlavním pomocníkem již zmíněný betakaroten. Ten mnohdy obsahují i různé doplňky stravy, které slouží k udržení vašeho opálení. Proč však do sebe dávkovat každý den i kousek chemie, když můžete využít jeho dokonale čistou formu. A co konkrétně umí? Když zůstaneme u vlivu na vaši krásu, tak je to přeměna klasického pigmentu na hnědší odstíny. To znamená, že vaše kůže bude:

Sponzorováno

 • Déle opálená
 • Přirozenější barvy
 • Krásně hnědá

Dále má však mrkev také funkci ochrannou. Při opalování nezapomínejte na to, že sluneční paprsky přinášejí i rizika v podobě UV záření. Před ním je možné chránit se nejenom klasicky pomocí krému, ale také tím, že vaše tělo bude samo využívat toho, co obsahuje tato nenápadná zelenina.

Mrkev lze využít i při hubnutí

Nejste spokojeni se svou postavou a chcete s tím něco udělat? O důvod více, proč se rozhodnout právě pro mrkev. Jedná se totiž o osvědčeného pomocníka při hubnutí. V první řadě v tom, že její kalorická hodnota je opravdu minimální. I když jí sníte velké množství, není se čeho obávat. To hraje do karet i v tom, že se může stát celkem dobrou náhražkou různých nezdravých jídel. Pokud vás honí mlsná, nakrájejte si mrkev na malé kousky a jezte je místo klasických chipsů. Také je můžete nakrájet na tvar podobný hranolkům které dáte upéci do trouby. Uvidíte, jak si pochutnáte bez výčitek.

Dalším kladem mrkve je rozhodně také to, že obsahuje zajímavé množství vlákniny. Ta je při hubnutí dobrým pomocníkem nejenom díky tomu, že dokáže podpořit trávicí činnost lidského těla. Umí také navodit pocity sytosti, stejně jako eliminovat chutě jídlu. Vařit při dietě jídla z mrkve má jenom klady.

Díky mrkvi také vyčistíte své tělo

Už v souvislosti s imunitou jsme mluvili o tom, že mrkev má mnoho prospěšných látek, které jsou označené jako antioxidanty. A právě to může být jejich výhoda ve chvíli kdy je vaším cíle dokonalá očista založená a tom, že z těla odstraníte vše, co v něm nemá co dělat. Může se jednat třeba o různé parazity, stejně jako se může jednat třeba o těžké kovy, ale i takzvané volné radikály. Navíc, oproti jiným druhům ovoce a zeleniny má mrkev mnoho možností z hlediska přípravy. Má lehce nasládlou chuť, což je její plus. Můžete ji konzumovat syrovou, skvěle chutná také pečená, stejně jak ji můžete uvařit, nebo vyzkoušet chutnou dušenou úpravu. Je to jenom na vás.

Pozor na velké množství

Sponzorováno

Na závěr jedno malé varování. Mrkve je sice prospěšná, ale je třeba ji konzumovat skutečně střídmě. To z důvodu, že nadměrná konzumace může vést vzhledem k její barvě dokonce k tomu, že se vaše kůže zbarví podobným oranžovým odstínem. Jde však o situace, kdy to už opravdu přeháníte.

A co si o mrkvi ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva