Brukvovitá (košťálová) zelenina a zdraví – jaké na nás má účinky? 4.59/5 (17)

Sponzorováno

Jaké účinky na zdraví má košťálová zelenina?

Jaké účinky na zdraví má košťálová zelenina?

Že nevíte co je brukvovitá zelenina? Tento druh zeleniny v sobě zahrnuje brokolici, ředkvičky, hlávkové zelí, růžičkovou kapustu, květák a kapustu. Jasně, jsme si vědomi toho, že tato zelenina svojí chutí nikoho moc neláká. Ovšem když ji umíte připravit, smlsnete si na ni. Hlavně je ale tato zelenina plná antioxidantů, které mohou pomoci snížit riziko různých stavů, jako je rakovina a srdeční choroby. Košťálová zelenina je také bohatá na vitamíny, jako je vitamin C a kyselina listová, a minerály, jako je draslík, železo a selen.

Brukvovitá zelenina (kam tedy patří brokolice, kapusta, hlávkové zelí, květák, růžičková kapusta, listová zelenina) obsahuje sulforafan – to je antioxidační fytochemikálie, která se podílí na detoxikaci karcinogenních látek v těle, jež do těla vstupují okolním prostředím a ve stravě, snižuje riziko cévních onemocnění, mrtvice a šedého zákalu.

Jaké účinky na zdraví tedy může mít brukvovitá (a košťálová) zelenina?

1. Může být prevencí proti rakovině

Většina druhů košťálové rostliny obsahuje karotenoidy, jako je lutein, zeaxantin a beta-karoten. Studie publikovaná v roce 2002 v magazínu Cancer Metastasis Reviews poukazuje na to, že karotenoidy mají protirakovinovou aktivitu.

Brukvovitá zelenina také obsahuje sloučeniny bohaté na síru známé jako glukosinoláty, což vysvětluje jejich charakteristickou hořkou chuť a štiplavou vůni. Při krájení nebo žvýkání uvolňuje košťálová zelenina enzym známý jako myrosináza. Tento enzym rozkládá glukosinoláty na sloučeniny, jako jsou isothiokyanáty a indoly. Studie vědců z Johns Hopkins University School of Medicine publikovaná v roce 1998 v magazínu Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention naznačuje, že indoly a isothiokyanáty mají chemopreventivní vlastnosti.

Takže bylo provedeno několik studií, které spojují vysoký příjem košťálové zeleniny s nižším výskytem rakoviny a také s vyšší mírou přežití při rakovině. Tato zelenina třeba vykazovala super účinky při rakovině plic, vaječníků, prsu a prostaty. Košťálová zelenina může být účinnější při ochraně před rakovinou u některých lidí ve srovnání s jinými, a to kvůli genetickým faktorům.

2. Je zdravá pro oči

Jak je uvedeno výše, košťálová zelenina obsahuje karotenoidy, jako je zeaxantin a lutein. A jak zeaxanthin, tak lutein jsou důležitými strukturálními složkami oblasti makuly lutea – části sítnice, kde čočka zaostřuje světlo vstupující do oka. Tyto karotenoidy mohou chránit před škodlivým ultrafialovým zářením. Studie publikovaná v roce 2009 uvádí, že mohou také chránit oči před škodlivými účinky volných radikálů. Tím vlastně brání rozvoji makulárních chorob souvisejících s věkem u seniorů.

3. Může být prevencí mrtvice

Studie zveřejněná v magazínu Journal of American Medical Association v říjnu 1999 ukazuje, že konzumace ovoce a košťálové zelené zeleniny snižuje riziko ischemické mrtvice. Zdá se však, že jiné studie nenašly významný vztah mezi konzumací košťálové zeleniny a tímto kardiovaskulárním onemocněním. K prokázání ochranných účinků košťálové zeleniny proti ischemické mozkové příhodě jsou nutné další studie.

Nová studie starších žen žijících v Austrálii také zjistila, že konzumace většího množství zeleniny – zejména košťálové zeleniny, jako je brokolice, zelí, růžičková kapusta a květák – může pomoci zabránit ucpáváním tepen neboli ateroskleróze, což je hlavní příčina infarktu a mrtvice.

4. Vysoký obsah živin

Košťálová zelenina je bohatým zdrojem

  • vlákniny,
  • vitamínů C, E a K,
  • několika karotenoidů,
  • folátu – kyseliny listové,
  • mnoha minerálů.

Košťálová zelenina obsahuje také sloučeniny síry známé jako glukosinoláty, které odpovídají za její poněkud hořkou chuť a štiplavou vůni. A právě glukosinoláty jsou považovány za důležité pro dosažení zmíněných zdravotních přínosů této zeleniny.

Sponzorováno

Košťálová zelenina tedy obsahuje několik živin, které mají celou řadu příznivých účinků v těle, včetně protizánětlivých, antioxidačních, antibakteriálních, antimykotických, neuroprotektivních, hypoglykemických a lipidů snižujících účinků.

5. Pomáhá bojovat proti depresi

Košťálová zelenina a sulforafan mohou mít také významný přínos při depresi. Studie na zvířatech publikovaná v roce 2015 zjistila, že sulforafan „má antidepresivní a anxiolytické aktivity [snižování úzkosti] u modelu deprese u stresovaných myší, k němuž pravděpodobně dochází inhibicí hypotalamu.“

Zánět byl také spojen s depresí a studie z roku 2016 zjistila, že klíčky brokolice jsou účinné pro prevenci nebo minimalizaci relapsu zánětu.

6. Silný zdroj antioxidantů

Je dobře známo, že košťálová zelenina, zejména brokolice, jsou vynikajícím zdrojem antioxidantů. Existuje snad 300 studií o zelenině a antioxidantech.

Jedna zvláště zajímavá studie byla provedena na mladých kuřácích, kteří jedli 250 g / den brokolice po dobu deseti dnů. Na konci léčby byly zaznamenány snížené koncentrace cirkulujícího CRP (C-reaktivní protein). To je významné, protože míra CRP ukazuje úroveň zánětu v těle a nepřímo stav oxidačního stresu, přičemž vysoké hladiny obou jsou spojeny s dlouhodobými nemocemi.

Při studii v roce 2015 byl extrakt z brokolicových klíčků opět vysoce účinný při snižování oxidačního stresu, v tomto případě bylo pozorováno, že napomáhá zdravé funkci jater.

7. Ochrana před toxiny a jejich eliminace

V průběhu života se setkáváme s velkým množstvím toxických látek. A ani o tom nevíme. Jen když se nadechneme u rušné cesty vzduchu, tak jsme vystaveni toxinům z výfukových plynů aut. Košťálová zelenina bohatá na sulforaphan nám může pomoci, jak potvrdili některé studie.

V roce 2014 si jedna studie vzala na paškál 291 účastníků z venkovské oblasti Číny, což je oblast známá vysokou úrovní znečištění ovzduší. Skupina bez placeba konzumovala nápoj získaný z klíčků z brokolice poskytující denní dávku asi 600 umol glucorafaninu a 40 umol sulforafanu po dobu 12 týdnů. Takže v podstatě jim byl podáván koncentrovaný extrakt z košťálové zeleniny po dobu tří měsíců. Testováním moči bylo zjištěno „rychlé a trvalé, statisticky významné“ zvýšení eliminace toxických látek u osob, které pily nápoj, oproti skupině s placebem.

Studie rovněž prokázaly, že sulforafan pomáhá při ochraně a eliminaci arsenu a pesticidů. Má se za to, že detoxikační vlastnosti košťálové zeleniny jsou přímo spojeny s úlohou sulforafanu při aktivaci Nrf2, o kterém je známo, že má rozhodující roli v metabolismu a vylučování toxických látek.

8. Pomoc v boji s Helicobacter pylori

Bakterie Helicobacter pylori je nejvíce spojována s žaludečními vředy a v mnoha případech i s rakovinou žaludku. Naši sulforaphanem naložení přátelé z košťálové zeleniny nabízejí podporu při odstraňování kolonizace tímto organismem v našem těle. To je nejjasněji prokázáno ve studii z roku 2009, která cituje:

„Čtyřicet osm pacientů infikovaných H. pylori bylo náhodně přiděleno pro příjem brokolicových klíčků (70 g / d; obsahujících 420 mikromolů prekurzoru SF) po dobu 8 týdnů nebo ke spotřebě stejné hmotnosti klíčků vojtěšky (neobsahujících SF) jako placebo. Intervence s výhonky brokolice, ale nikoli s placebem, snížily hladiny ureázy měřené dechovým testem na močovinu a antigenem stolice H. pylori – jak biomarkery kolonizace H. pylori, tak sérové ​​pepsinogeny I a II (biomarkery zánětu žaludku).“

Jaký je doporučený příjem této zeleniny?

Vědci doporučují jíst alespoň pět porcí těchto chutných superpotravin za týden. Nejvýživnější části této zeleniny mají tendenci být květy (jako kvetoucí hlava brokolice), i když listy a stonky jsou také zdravé. Čím tmavší a pestřejší zelenina je, tím vyšší je také antioxidační kapacita. Vyzkoušejte proto třeba fialové zelí nebo kapustu, abyste ze svých porcí vytěžili maximum.

A co vy? Máte rádi košťálovou zeleninu? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

A co si ještě o zelenině můžete přečíst?

VIDEO: Vím, co jím II – Ovoce a zelenina

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva