Sponzorováno

Jak na dobrý zrak a zdravé oči? 4.71/5 (31)

Jak na dobrý zrak a zdravé oči?Věkem se zrak každého z nás přímo úměrně zhoršuje. Společně s křížky, však nepřibývají jen dioptrie, ale i různé oční onemocnění. Jde přitom o přirozenou součást stárnutí, kterou však umíme korigovat a předcházet jí díky správným informacím. Jak si svůj zrak chránit, a co všechno udělat proto, aby nám nejdůležitější ze smyslů sloužil v co nejlepší formě až do vysokého věku? Čtěte dál…

Dbejte na pravidelné kontroly

Primář oční kliniky zdůrazňuje potřebu pravidelných očních prohlídek. „Nejdůležitější prevencí většiny očních onemocnění jsou pravidelné oční prohlídky – počínaje dětstvím, pokračujíc do vysokého věku. Lidé si většinou myslí, že jediným onemocněním oka je nutnost nošení brýlí. Oko však postihuje řadu jiných onemocnění, která v počáteční fázi nedoprovází žádné příznaky – zarudnutí, bolest, zhoršování vidění. Pacient si je nemá šanci všimnout, spatří je až v pokročilejším stádiu, kdy je již léčba složitá,“ vysvětluje specialista.

Oční prohlídka dokáže odhalit i nádor na mozku, či leukémii

Oční preventivní prohlídka odhalí podle odborníka nejčastější dioptrické vady oka (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus), keratokonus – degenerativní onemocnění rohovky a ve věku po čtyřicítce – padesátce už i šedý a zelený zákal, věkem podmíněnou degeneraci žluté skvrny či jiné, ojedinělejší oční diagnózy.

„Navíc, oční prohlídka dokáže diagnostikovat i jiné skryté onemocnění, které se jako první projeví na oku – například nádory mozku (např. nádor hypofýzy), nitrooční nádory, některé druhy leukémie, infekční onemocnění typu borelióza, toxoplazmóza, či pásový opar. Také autoimunitní onemocnění, které postihují jako první oko, později ledviny, srdce, kůži, či pohlavní orgány. Oční prohlídku byste proto měli podstoupit každý rok, případně jednou za dva roky,“ radí oční lékař.

Vitamíny udělají hodně

Účinnou, přirozenou a zároveň účinnou prevencí před výskytem očních chorob v pozdějším věku, je i přijímání vhodné výživy. „Pro výživu očí je důležitá strava bohatá na výživné látky – zejména na vitaminy A, C a E, selen, zinek, karotenoidy – lutein a zeaxantin,“ říká specialista. Výživu očí netřeba podceňovat a je dobré dopřát si co nejvíce doporučených vitamínů v přírodní podobě. Vhodné je začít již v mladém věku, z preventivních důvodů klidně už po 30-tce. Po 40-tce se na výživu očí už rozhodně třeba zaměřit a brát ji zodpovědně.

Pravidelně si dopřejte zejména listovou zeleninu, mastné ryby (losos, sardinky, tuňák nebo makrela), slunečnicová semínka, pomeranče, banány, mrkev, či luštěniny.

Sponzorováno

Procvičte si oči

Každý, kdo denně pracuje s počítačem, měl by si dělat tzv. „Oční přestávky“. Podle oftamologa na to existuje jednoduchý a účinný způsob: „Každou hodinu se na pár minut vzdalte od pracovního stolu a přeostřujte pohledem do dálky. Zadívejte se ven oknem, nebo si vyzkoušejte některé z následujících jednoduchých očních cvičení: promasírujte si víčka prstem nebo očima kreslete imaginární obdélník či ležatou osmičku očima nejprve do jedné a následně do druhé strany. Případně kroužete očima do krajních poloh, nahoru, šikmo, dolů, šikmo,“ radí zkušený specialista.

ČTĚTE: Jak na unavené oči?

Ignorováním brýlí k problémům

Zapomeňte na mýtus, že nízké dioptrie není potřeba řešit a z pravidelného používání brýlí vám zleniví zrak. Pokud očím nezabezpečíte dostatečnou korekci, centra zraku budou nadměrně namáhat a to může v těle nadělat problémy. „Z nesprávně nastavených dioptrií mohou dokonce vypadávat vlasy, protože oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděna velké množství nervových vláken. Navíc podceňovat korekci zraku může mít zejména u starších lidí fatální následky. Mnozí mohou mít až o 50% zhoršené vidění a stále si myslí, že vidí výborně. Člověk se snadno adaptuje na zhoršené vidění a slábnoucí zrak si uvědomí, až když je pozdě,“ varuje oční specialista.

Starší řidiči – nepřeceňujte se!

Specialisté z Velké Británie v rámci bezpečnosti silničního provozu testovali reflexy vodičů s nedostatečně opravena dioptriemi. Přišli na to, že řidiči s nedostatečně opraveným viděním vybočují z jízdního pruhu o 62% častěji než řidiči s bezchybným viděním. Některým dělá problém identifikování SPZ jiných vozidel. Stačí, když při rychlosti 50 km / hod zafixují zrak na značku auta před sebou o vteřinu déle a při neočekávané situaci na cestě projdou kvůli tomu bez povšimnutí o třináct metrů víc.

„Navíc, s přibývajícím věkem ztrácíme schopnost soustředit se, vnímat pohybující se objekty, rozlišovat detaily za šera, snížené viditelnosti i jasného světla. Hůře snášíme osvětlení z reflektorů protijedoucích vozidel. Starší řidiči trpí častěji diagnózou šedého a zeleného zákalu, či věkem podmíněnou makulární degenerací, což negativně ovlivňuje jejich řídící schopnosti. K oslabeným reflexům se připojí problémy se sluchem a to už je nebezpečný stav,“ objasňuje oftamolog.

S věkem přichází šedý zákal

Bohužel, věkem se problémy s očima zhoršují a to zákonitě u drtivé většiny z nás. Je také hlavním rizikovým faktorem zejména při nejčastější oční diagnóze v seniorském věku – šedém zákalu. Postihuje zejména lidí po 50. – 60. roku života. Po 70. ho má již téměř polovina lidí a po 80. skoro každý. „Na vznik onemocnění mají vliv i vnější faktory. Například překonána těžká infekce oka. Existuje i šedý zákal, který vzniká z dlouhodobého užívání léků (např. kortikosteroidy, hormonální léčba). Známe komplikovaný šedý zákal, který vzniká na podkladě jiných změn v oku (např. opakované záněty).

Samostatnou skupinu tvoří šedý zákal u diabetiků, či po těžkém úrazu oka,“ uzavírá oční specialista, který zároveň dodává, že možnou příčinou mohou být i infekce matky během těhotenství. Rizikové podle něj bývají i některé profese, při kterých člověk přichází do styku s infračerveným zářením – např. skláři (tzv. sklářská katarakta) a dělníci při vysokých pecích. Na poškození čočky se však mohou podílet i různé druhy záření, ať už slunečního, nebo záření z monitoru obrazovky. Existuje však i skupina zákalů, u kterých příčina vzniku není známa.

Oči máme jen jedny, proto je musíme chránit!

Sponzorováno

TIP: Jak na opuchlé oči a víčka?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva