Sponzorováno

Jak osvěžit unavené oči? 4.54/5 (24)

 • Unavené oči jsou běžným problémem, který může být způsoben dlouhodobým čtením, práci na počítači, nedostatečným spánkem nebo dalšími faktory. Existuje několik způsobů, jak si ulevit od unavených očí.
 • Pauzy během práce na počítači: Pravidelně dělejte krátké přestávky během práce na počítači. Každých 20-30 minut se podívejte na vzdálený objekt, abyste odpočinuli oční svaly.
 • Správné osvětlení: Ujistěte se, že pracujete nebo čtete za dobrých světelných podmínek. Zbytečně tmavá nebo příliš jasná místnost může způsobit únavu očí.
 • Oční cvičení: Pravidelně provádějte jednoduchá oční cvičení, jako je pohyb očí nahoru a dolů, do stran nebo kruhový pohyb. To může pomoci uvolnit oční svaly.
 • Kapky do oč9: Pokud máte suché oči, můžete zkusit umělé slzy, které pomohou udržovat oči hydratované.
 • Masáž očních víček: Jemná masáž očních víček může pomoci uvolnit napětí v okolí očí.
 • Dostatek spánku: Nedostatek spánku může způsobit unavené oči. Snažte se spát alespoň 7-8 hodin denně.
 • Studené obklady na oči: Chladné obklady, například studený utěrka nebo obklad s ledovou vodou, můžou pomoci snížit otok a unavenost očí.
 • Ochranné brýle: Pokud pracujete dlouho na počítači, zvažte použití ochranných brýlí s antireflexním povlakem, které mohou chránit oči před zářením z obrazovky.
 • Zajistěte si vyváženou stravu: Strava bohatá na vitamíny a minerály, zejména vitamín A, C a E, může přispět k zachování zdraví očí.
 • Pokud se unavenost očí stává chronickým problémem nebo pokud máte vážné oční potíže, měli byste vše konzultovat u očního lékaře. Unavenost očí může být známkou jiného očního onemocnění, které vyžaduje lékařskou péči.

Jak na unavené oči?Probouzíte se s vzezřením jako po těžkém večírku a přes den byste si mezi víčka nejraději strčili zápalky? V tom případě na vás doléhá syndrom unavených očí, který dokáže značně ovlivnit výsledky vaší práce nejen v zaměstnání. Otok, zarudnutí, pálení, nadměrné slzení a mnohé další symptomy totiž nepatří jen do balíku estetických problémů. Jejich zanedbáváním si můžete přivodit i závažná onemocnění. Poradíme vám, po jaké první pomoci sáhnout.

Jak unavené oči vlastně vznikají?

Ačkoliv se nepříjemné pocity v souvislosti s očima dnes nejčastěji spojují s hodinami strávenými u počítače, na jejich únavě se ve skutečnosti podílí kvantum dalších faktorů. Pořádně jim totiž dá zabrat i obyčejná klimatizace, průvan, či pootevřené okno při řízení. Citlivé jsou však také na suchý vzduch, ostré sluneční paprsky, příliš dlouhé sledování televizní obrazovky nebo umělé osvětlení. Pokud navíc celé hodiny čtete v romantickém přítmí nebo nemáte čas se pořádně vyspat, jste na nejlepší cestě k červeným a uslzeným očím.

Sponzorováno

Přidružené problémy

Ti, kteří jimi trpí pravidelně, vědí, že zarudlé a oteklé oči nejsou jen záležitostí estetiky. Související bolest a další projevy jejich vyčerpání totiž výrazným způsobem zasahují do našeho každodenního fungování. Snižují produktivitu tím, že neustále odvádějí naši pozornost a zabraňují nám v plné koncentraci. Neléčené příznaky navíc mohou vést k zánětům spojivek a jiných částí oka. V nejhorším případě však zpočátku nevinné projevy prorůstají i do bolestí hlavy a přetrvávajících migrén.

První pomoc při unavených očích

V závislosti na příznacích, které vaše oči trápí, vyzkoušejte některé z následujících rad. Jde přece o nejcitlivější orgán v těle, který bychom si měli dostatečně chránit. Navíc se říká, že oči jsou oknem do duše a při kontaktu s novými lidmi jsou nejednou tím, čím oslovíme nejvíce.

Oční kapky

Jsou neocenitelným pomocníkem pro lidi pracující u počítače. Zatímco běžně mrkneme okem kolem 20-krát za minutu, před monitorem je to jen poloviční číslo. Své oči proto zvlhčete vždy, když pocítíte pálení, řezání nebo začnete slzet. Jako prevence vám postačí tzv. „umělé slzy“, které dostanete v lékárně.

Studený obklad

Je ideální na oteklé oči po těžké noci s minimálním množstvím potřebného spánku. Použít můžete kostky ledu či nerezovou lžičku vytaženou z chladničky. Pokud míváte potíže s očima pravidelně, můžete ci v lékárně koupit gelový obklad, který budete mít v mrazničce vždy připraven k použití.

Masáž očí

Jako relaxační pauzičku zejména během práce. Bříšky prstů si po zavřených očích nejdříve poklepkávajte a později krouživými pohyby jemně promasírujte oční koule. Postupuje od vnitřního koutku směrem k vnějšímu.

Blahodárná okurka

Tento ověřený trik zná většina z nás. Nakrájejte čerstvou studenou okurku na kolečka, přiložte na oči a relaxujte. Tato zelenina totiž obsahuje enzymy, které snižují zánět a díky chladu potlačují otok.

Bylinkové obklady

Namočte nálevový sáček heřmánkového čaje do horké vody a nechte vychladnout. Pak přiložte na oko a nechte působit 5-10 minut. Mnozí si tuto metodu pochvalují, je však třeba opakovat ji i několikrát za den a použít vždy nové sáčky. Ke zklidnění také pomáhají vyluhované sáčky zeleného čaje, které dáte před použitím na nějaký čas do mrazničky.

A dále si přečtěte

VIDEO: Co na unavené oči

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

4 Komentářů u článku “Jak osvěžit unavené oči?”

 1. radim napsal:

  Pěkně zpracovaný článek, další užitečné tipy jsou například i zde: http://eshop.fokusoptik.cz/clanky/jak-na-unavene-oci

 2. Eva9 napsal:

  Vždycky jsem si myslela, že mě bolí oči z dlouhého nošení kontaktních čoček, nakonec jsem ale úplnou náhodou zjistila, že mi jen nevyhovuje roztok, který používám. Přešla jsem na jiný a problémy přestaly.. pokud s tím začínáte, počítejte s tím, že vám možná chvilku potrvá, než najdete to, co vám vyhovuje.

 3. Terezka Marková napsal:

  Unavene oci me pronasledujou snad denne, bylo to hrozne, jak me porad palely a slzely. Kamoska mi poradila Ocutein Sensitive, tak jsem si rekla, ze ho zkusim. no a po jedne kapce do kazdeho oka jsem pocitila takovou ulevu, az se mi chtelo brecet :)

 4. Mirus napsal:

  Me zabiraji jen kapky Ocutein Sensitive, po kapce mam klid a je mi fajn :)oci prestanou palit a svet je hned hezci :)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva