Sponzorováno

Dalekozrakost (hyperopie) – příznaky, příčiny a léčba 4.74/5 (19)

Takto nějak můžete vidět při dalekozrakosti.

Takto nějak můžete vidět při dalekozrakosti.

Dalekozrakost znamená, že jasně vidíte věci, které jsou daleko, ale věci, které jsou blízko, nevidíte moc dobře, jsou rozmazané. Odborným termínem pro dalekozrakost je hyperopie. Podle médií dalekozrakost postihuje cca 10 až 15 procent Evropanů (někdy se uvádí i o něco více).

Chcete-li pochopit dalekozrakost, musíte vědět, jak funguje normální oko. Dvě části oka jsou vlatně zodpovědné za zaostření: rohovka a čočka. Rohovka je ta průhledná kopulovitě zakřivená vrstva pokrývající přední část oka. Je naprosto čirá a má lesklý povrch. Čočka je potom struktura uvnitř oka, která mění tvar, když se zaměřujete na objekty. Rohovka a čočka spolupracují při ohýbání nebo přeměně příchozího světla. Pak zaměří toto světlo na sítnici. Sítnice je na zadní straně vaší oční bulvy. Obdrží vizuální informace a pošle je do vašeho optického nervu, který tyto informace přenáší do vašeho mozku. Takto to velmi v jednoduchosti funguje.

Perfektně tvarovaná, zakřivená čočka a rohovka umožňují vidět dokonale zaměřený obraz. Ale pokud má rohovka jiný tvar, vaše oko nemůže správně zaostřit.

V závislosti na schopnosti očí zaměřit se na blízké objekty existují různé stupně dalekozrakosti. Pokud můžete jasně vidět pouze objekty, které jsou velmi daleko, jste silně dalekozrací. Obecně platí, že dalekozrakost může být korigována pomocí brýlí nebo kontaktních čoček na předpis. Některým lidem může pomoci refrakční chirurgie. Náplní refrakční chirurgie je právě odstraňování refrakčních poruch jako krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie a aberace vyšších řad.

Jaké jsou příčiny dalekozrakosti?

Plochá rohovka je jednou z příčin dalekozrakosti. Můžete také být dalekozrací, pokud je vaše oční bulva kratší než je obvyklé. To způsobí, že světlo se zaostří za vaši sítnici místo přímo na ní.

Máte větší pravděpodobnost, že budete dalekozrací, pokud jsou dalekozrací vaši rodiče.

Příznaky dalekozrakosti

Pokud jste dalekozrací, vaše oči se hodně nadřou, abyste na blízko něco viděli. To způsobuje velkou únavu očí. Takže jaké jsou nejčastější příznaky dalekozrakosti?

 • rozmazané vidění u blízkých objektů
 • mžouráte, abyste viděli lépe
 • bolest nebo pocit pálení kolem vašich očí
 • bolesti hlavy po čtení po jiných úkolech, které vyžadují, abyste se soustředili na něco blíže k vám (tj. čtení, psaní, práci s počítačem nebo kreslení)

U dětí může vzniknout strabismus (šilhání), pokud u nich nebyla diagnostikována a korigována vážná dalekozrakost. Dalekozrakost bývá často u dětí spojena se šilháním, bolestmi hlavy, únavou, roztěkaností, zhoršením prospěchu ve škole (časté chyby v písemném projevu, špatné čtení). Často jsou děti rychle unavené a mohou si stěžovat na bolesti hlavy.

Diagnostika dalekozrakosti

Oční lékař může během základní oční prohlídky diagnostikovat dalekozrakost.

 • Nejdříve si oční lékař zkontroluje zrak pomocí vizuálního testu (to je ta tabulka s písmeny) v různých vzdálenostech.
 • V závislosti na výsledcích může následně doporučit další oční zkoušku.

Léčba dalekozrakosti

A jak se při dalekozrakosti koriguje zrak?

1. Kontaktní čočky a brýle

Nejjednodušší způsob, jak korigovat dalekozrakost, je pomocí brýlí nebo kontaktních čoček na předpis. Tyto pomůcky vlastně mění způsob, jak do vašeho oka vniká světlo, což vám pomůže lépe zaostřit.

Zajímavost: Určitý stupeň dalekozrakosti se vyskytuje u všech novorozenců narozených v termínu, ale postupem věku většinou vymizí. U dětí v předškolním věku korigujeme jen vyšší dalekozrakost, pokud však dítě šilhá, korigujeme plně i malou vadu. Oční lékař může předepsat brýle i pro dítě.

Takže jak bylo zmíněno, pro korekci vidění u dalekozrakosti se používají:

Sponzorováno

 1. Brýle. Rozmanitost brýlí je široká a zahrnuje bifokály, trifokály, progresivní čočky a čtecí čočky.
 2. Kontaktní čočky. K dispozici je také široká škála kontaktních čoček – tvrdé, měkké, jednorázové, bifokální. Zeptejte se svého očního lékaře na výhody a nevýhody kontaktních čoček a na to, co by mohlo být nejlepší právě pro vás a pro váš případ dalekozrakosti.

2. Refrakční chirurgie

Refrakční chirurgie může také léčit dalekozrakost. Chirurgie zahrnuje postupy jako:

 • LASIK. Tento postup je běžněji používán k léčbě krátkozrakosti, může také léčit dalekozrakost. LASIK používá laser pro změnu zakřivení rohovky tak, aby se světlo správně odráželo a projevoval se zaměřený obraz na vaši sítnici.
 • LASEK
 • Fotorefraktivní keratektomie (PRK).
 • Keratoplastika

Co se komu obecně doporučuje v souvislosti s dalekozrakostí?

Dospělí

Pokud nenosíte brýle nebo kontaktní čočky a současně nemáte žádné příznaky očních problémů a máte v rodině malé riziko vývoje očních onemocnění, měli byste podstoupit oční testy na dalekozrakost ve věku kolem 40 let. Pak podstupujte oční testy v následujících intervalech:

 • Každé dva až čtyři roky mezi 40 a 54 lety
 • Každé jeden až tři roky mezi 55 a 64 lety
 • Každé jeden až dva roky začíná ve věku 65 let

Pokud máte (z hlediska rodinné anamnézy) vysoké riziko některých očních onemocnění, jako je glaukom, je třeba zvýšit počet návštěv na:

 • Každé dva až čtyři roky do věku 40 let
 • Každé jeden až tři roky mezi 40 a 54 lety
 • Každé jeden až dva roky od věku 55 let

Pokud budete nosit brýle nebo kontaktní čočky, budete pravděpodobně muset každý rok u lékaře kontrolovat své oči. Zeptejte se přímo svého očního lékaře, jak často potřebujete chodit na testy, to je nejlepší. Pokud zjistíte nějaké problémy s vaším viděním, naplánujte si schůzku se svým očním lékařem co nejdříve, a to i v případě, že jste nedávno absolvovali oční vyšetření. Rozmazané vidění může například naznačovat, že potřebujete změnu předpisu, nebo by to mohlo znamenat jiný problém.

Děti a dospívající

Děti musí být vyšetřeny na různá oční onemocnění a jejich vidění testováno pediatrem, oftalmologem nebo jiným vyškoleným specialistou již během novorozeneckého období a poté při každé rutinní zdravotní prohlídce v raném dětství.

Navíc se doporučuje, aby děti ve školním věku byly ve školách nebo prostřednictvím komunitních programů prohlíženy přibližně každé dva roky, aby se zkontrolovaly jejich problémy s viděním.

Prevence dalekozrakosti

Nemůžete prakticky nijak zabránit dalekozrakosti, ale můžete chránit vaše oči a váš zrak. Dbejte těchto doporučení:

 • Navštěvujte očního lékaře pravidelně. Choďte na pravidelné prohlídky.
 • Nutná je i kontrola chronických zdravotních stavů. Některé problémy, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak, mohou ovlivnit váš zrak, pokud se vám nedostane řádné léčby. Na to pamatujte.
 • Rozpoznávejte příznaky včas. Náhlé ztráty zraku v jednom oku, náhlé zamlžené nebo rozmazané vidění, záblesky světla, černé skvrny mohou znamenat vážný zdravotní problém. Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, vyhledejte okamžitou lékařskou péči.
 • Chraňte své oči před sluncem. Používejte sluneční brýle, které blokují ultrafialové (UV) záření. To je zvláště důležité, pokud strávíte dlouhé hodiny na slunci nebo užíváte léky na předpis, které zvyšují citlivost na UV záření.
 • Jezte zdravé potraviny a potraviny dobré pro oči. Udržujte zdravou výživu, která obsahuje dostatek ovoce a zeleniny. Dieta obsahující tyto potraviny je nezbytná k udržení zdravé sítnice a pravděpodobně zpomaluje vývoj makulární degenerace. Jezte tmavou listovou zeleninu a jasně zbarvené ovoce a zeleninu, jako je špenát, kadeřávek, mrkev a podobně.
 • Nekuřte. Kouření může negativně ovlivnit vaše zdraví očí. Kouření je jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů, které lze předcházet vzniku makulární degenerace.
 • Použijte správné brýle. Správné brýle správně optimalizují váš zrak. Pravidelné vyšetření zajistí, že budete mít předepsány ty správné brýle.
 • Používejte dobré osvětlení při práci a čtení. Zapnutí světla může zlepšit kontrast a tak ve finále uvidíte lépe.

VIDEO: Refrakční poruchy zraku – krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva