Heterochromie očí (každé oko jiné) – centrální, částečná, kompletní – nemoc nebo krása? A je dědičná? 3.15/5 (26)

Sponzorováno

Heterochromie očí - centrální, částečná, kompletní - nemoc nebo krása? A je dědičná?Heterochromie je stav, kdy se někdo narodí nebo se u něj v průběhu života vyvinou dvě různé barevné duhovky. Heterochromie je tedy stav, kdy má člověk různě zbarvené oči (nebo jeho oči mají více než jednu barvu) – to záleží na typu heterochromie.

Většinou heterochromie nezpůsobuje žádné problémy. Je to často jen takový vtípek přírody způsobený geny předanými vašimi rodiči nebo něčím, co se stalo, když se vám jako plodu tvořily oči. Ve vzácných případech to může být příznak nějakého zdravotního stavu (nějakého syndromu a podobně, o tom budeme psát více níže).

Heterochromie je běžná u některých zvířat, ale u lidí je celkem vzácná.

Klasifikace a typy heterochromie

Existuje několik různých variant tohoto stavu.

 • Kompletní heterochromie (heterochromia iridis) je to, když má jedna duhovka úplně jinou barvu než druhá. Například duhovka v jednom oku může být hnědá, zatímco druhá je zelená.
 • Částečná nebo segmentovaná heterochromie je stav, kdy se část jedné duhovky liší barvou od zbytku té stejné duhovky
 • Centrální heterochromie je stav, když máte různobarevnou oční duhovku kolem zornice, ve středu oka.

Heterochromie se také klasifikuje podle rozdílu v barvě duhovek.

 • Hypochromní heterochromie je, když má abnormální duhovka světlejší barvu než normální,
 • hyperchromní heterochromie je, když má abnormální duhovka tmavší barvu než normální.

Slovo heterochromie se v řečtině doslovně překládá jako do „různých barev“. Heterochromie je u lidí velmi vzácná, ale je často pozorována u zvířat, jako jsou kočky, koně a psi. Pokud jste se s ní narodili nebo se projeví brzy po vašem narození, říká se tomu vrozená heterochromie.

Příznaky heterochromie

Většina případů heterochromie je náhodná a jako takové nepřicházejí s žádným jiným příznakem než s různě zbarvenými duhovkami. To je obecně jediný znak.

Příčiny heterochromie

Většina lidí narozených s heterochromií nemá žádné další zdravotní problémy nebo příznaky

Ve vzácných případech je heterochromie příznak jiného vrozeného onemocnění (přítomného od narození). Některé z těchto onemocnění jsou:

 • Hornerův syndrom: Vzácný stav způsobený poškozením nervů spojujících mozek a oko. Obvykle postihuje pouze jednu stranu obličeje a je charakterizován pokleslými víčky a trvale malými zorničkami na této postižené straně.
 • Waardenburgův syndrom: Skupina genetických onemocnění, která vedou ke změnám barvy očí, kůže a vlasů. Někdy také vede ke ztrátě sluchu.
 • Piebaldismus: Relativně neškodný stav, který se vyznačuje nedostatkem pigmentu v pokožce, očích a vlasech. Lidé s tímto onemocněním mají obvykle části vlasů, kůže a očí světlejší než obvykle.
 • Sturge-Weberův syndrom: Stav, kdy dochází k abnormalitám mozku, kůže a očí v důsledku abnormálního vývoje určitých krevních cév.
 • Parry-Rombergův syndrom: V tomto stavu kůže, měkká tkáň, svaly a někdy i kosti na jedné straně obličeje pomalu oslabují a atrofují. Je to velmi vzácné onemocnění a lidé s ním také často trpí záchvaty.
 • Hirschsprungova choroba: Stav, který postihuje tlusté střevo. Tento stav mají hlavně novorozenci a batolata, která jim neumožňuje snadno a správně vyloučit stolici.
 • Tuberózní skleróza, známá také jako Bournevilleův syndrom: Vzácné onemocnění, které zahrnuje tvorbu nerakovinných nádorů v mnoha různých tělesných orgánech, jako je mozek, srdce, kůže, ledviny, oči a plíce.
 • Duaneův syndrom: Také známý jako Duaneův retrakční syndrom, lidé s tímto stavem mají potíže s pohybem jednoho nebo obou očí.

Když se u člověka vyvine heterochromie později v životě (té se říká získaná heterochromie), může být příčinou kterýkoliv z těchto problémů:

Sponzorováno

 • Neuroblastom: Forma rakoviny, která začíná v nervových buňkách sympatického nervového systému. Postihuje hlavně kojence a mladší děti.
 • Fuchsův syndrom, známý také jako syndrom heterochromní cyklitidy: Fuchsova heterochromní iridocyklitida je neobvyklá forma chronické přední uveitidy nízkého stupně s různým klinickým vzhledem. Světle zbarvené oko je obvykle postižené oko v důsledku atrofie nebo ztráty tkáně duhovky. Mezi příznaky může patřit rozmazání vize a bolest.
 • Glaukom: Jedná se o progresivní onemocnění, kdy se tekutina hromadí v přední části oka (očí) a způsobuje poškození tamního optického nervu.
 • Melanom oka: Také se nazývá rakovina oka, jedná se o rakovinu, která se vyvíjí v očních buňkách, které produkují melanin.
 • Poranění očí nebo trauma
 • Některé typy očních kapek
 • Operace oka
 • Některé léky používané k léčbě glaukomu
 • Cukrovka

S heterochromií obecně nejsou spojeny žádné rizikové faktory a nejedná se ani o dědičné onemocnění. Je však možné mít heterochromii kvůli zmíněným dědičným onemocněním, jako je Waardenburgův syndrom a piebaldismus.

Diagnóza heterochromie

Heterochromie je diagnostikována oftalmologem. Ten vyšetří vaše oči, aby potvrdil přítomnost heterochromie. Budou také sledovány příznaky základních nebo příčinných onemocnění.

Pokud má oční lékař podezření, že heterochromie je skutečně způsobena nebo je příznakem jiného onemocnění, budete odkázáni na konkrétního lékaře, který je vyškolen k léčbě této nemoci, k další diagnostice. Mohlo by to být buď pomocí krevních testů nebo genetických testů. Ve většině případů tomu tak však není a různobarevné duhovky nejsou doprovázeny žádnými dalšími zdravotními problémy.

Léčba heterochromie

Obvykle není nutné léčit heterochromii, pokud není způsobena jiným stavem. Pokud však cíleně chcete, aby obě vaše oči měly stejnou barvu, můžete nosit kontaktní čočky.

Pokud je vaše heterochromie důsledkem jakéhokoli základního onemocnění nebo poranění, bude léčba zaměřena na uvedený stav nebo zranění.

I mnoho celebrit má heterochromii

Třeba tito herci a herečky:

 • Christopher Walken
 • Robert Downey Jr. (ten co hraje Iron Mana)
 • Dominic Sherwood
 • Mila Kunis
 • Kate Bosworth
Kate Bosworth a heterochromie

Kate Bosworth a heterochromie

A pár slov o heterochromii na závěr

Pokud máte benigní heterochromii, to znamená, že nemáte žádné další příznaky nebo zdravotní stav, který by ji způsoboval, není třeba se toho obávat. Můžete dál žít normálně. A pokud se vám nelíbí, jak vypadá, kontaktní čočky jsou k dispozici. Kontaktní čočky na míru lze vytvořit tak, aby vyhovovaly konkrétnímu druhu heterochromie, kterou máte.

Na druhou stranu, pokud si všimnete, že vy nebo vaše oči náhle změnily barvu, měli byste co nejdříve navštívit oftalmologa, protože by to mohlo být známkou poškození očí nebo jiného zdravotního stavu.

VIDEO: Celebrity s heterochromií

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o hetrochromii

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva