Sponzorováno

Zánět spojivek (konjunktivitida, růžové oko) – příznaky, léčba a prevence 4.87/5 (15)

Zánět spojivekZánět spojivek (konjunktivitida) je zánětlivé onemocnění spojivky. Způsobuje zrudnutí oka, pálení či slzení.

Nepříjemný zánět spojivek

Spojivky slouží jako ochrana pro oko. Fungují ve spolupráci se žlázovými buňkami a slznými žlázkami. Hlen a slzy zvlhčují povrch spojivek a usnadňují plynulý pohyb Vašich očí a jejich mžikání bez nadměrného tření.

První anatomický popis součástí oka pochází ze druhého století po našem letopočtu od římského lékaře Galéna. Arabský lékař Avicena v 11. století ve svém spise zaznamenal myšlenku, že oko je jako zrcadlo a objekty, které vidíme se v něm odrážejí.
Zmínku o léčbě zánětu spojivek obsahuje egyptský papyrus z 15. století před naším letopočtem. Mezi ingredience starověkých mastí patřil med, sádlo a směs bylin. Ač se to zdá neuvěřitelné, svůj léčebný efekt měl i minerál malachit, který starověcí Egypťané používali na malování očních linek. Díky svým baktericidním účinkům ničil choroboplodné zárodky. Důvod příznivého působení malachitu proti infekcím oka zůstal jeho starověkým uživatelům skryt.

Jak vzniká zánět spojivek?

Zánět spojivek může mít celou řadu příčin. Nejčastěji jde o bakterie, viry nebo parazity. Do očí si je obvykle zanesete špinavými prsty, společným ručníkem, kapkami do očí nebo vodou v bazénu. Mezi časté původce bakteriálního zánětu spojivek patří stafylokoky, streptokoky nebo chlamydie. Virový zánět je jedním z příznaků nachlazení.

Zánět spojivek může být i projevem alergické reakce. Obtíže vznikají po kontaktu s alergenem. Většinou je vyvolají pyly, plísně, roztoči z prachu v domácnosti nebo zvířata. Stejně tak ale může jít o alergii na některé léky nebo kontaktní čočky. Nejznámější alergický zánět spojivek vzniká při senné rýmě.

Vaše oči dráždí i chemické nebo fyzikální vlivy. Spojivky se zanítí působením cizích těles v oku, průvanu, nebo kouře. Známou příčinou „červených očí“ je nedostatek spánku nebo dlouhá práce před monitorem počítače. Typickými problémy trpí svářeči. Zánět spojivek si snadno přivodíte i delším pobytem na prudkém slunci u vody nebo při pobytu na zasněžených horských svazích.

Něpříjemné projevy zánětu spojivek

Projevy zánětu spojivek jsou u všech druhů zánětu na první pohled podobné. K těm hlavním patří zarudnutí a bolest očí. Na Vašich bělmech jsou patrné rozšířené krevní cévy. Okraje víček mají tmavší barvu než obvykle. Při zánětu spojivek mohou Vaše oči pálit, svědit a slzet. Obvykle přitom máte intenzivní pocit přítomnosti cizího tělesa v oku.

Sponzorováno

Onemocnění provází výtok z oka. Podle vyvolávající příčiny je bílý, žlutý nebo bezbarvý. Výtok zasychá a vytváří charakteristické krusty. Po probuzení máte díky nim slepená víčka. Vaše oči mohou být citlivé na intenzivnější světlo. Proto budete raději vyhledávat stín nebo tmavé místnosti.

Postiženy bývají obvykle obě oči. Na jednom z nich však může zánět vzniknout dříve než na druhém. V některých případech (např. chlamydiové nebo virové infekce) je typicky postiženo jen jedno oko.

Jak se léčí zánět spojivek?

Základní léčbu zánětu spojivek zvládnete sami doma. Používají se k ní oplachy oka borovou vodou nebo speciálními očními vodami (Ophtalmoseptonex). Nejlépe pomocí speciálních očních vaniček nebo tampónů. Každé oko ošetřujte zvlášť. V případě postižení jen jednoho oka začněte tím zdravým. Pomocí namočeného tampónu jej vytřete směrem od vnějšího koutku k vnitřnímu.

Záněty mohou být velmi nakažlivé. Proto je důležité, abyste si pokaždé před ošetřením i po něm pečlivě umyli ruce.

V případě úpornějšího zánětu nebo bakteriální infekce Vám může lékař předepsat oční kapky nebo mast s antibiotiky. Mast se obvykle aplikuje na noc, aby Vám ve dne svojí přítomností v oku nerušila. Kapky slouží k pravidelnému ošetřování oka během dne. Na virové záněty antibiotika neúčinkují. Vaše tělo si s nimi bude muset poradit samo.

Alergické projevy se léčí speciálními očními kapkami s antihistaminiky. Od otoku víček Vám pomohou studené obklady. V těžších případech Vám lékař obvykle předepíše steroidní kapky potlačující zánět.

Prevence zánětu spojivek

Nejlepší prevencí infekční (bakteriální a virové) konjunktivitidy je důsledná hygiena. Používejte pouze vlastní ručník a před kontaktem s očima si vždy umyjte ruce. Zbytečně se svých očí nedotýkejte. I při svědění zapomeňte na jejich mnutí. Přejděte na jednorázové papírové kapesníky.

Alergickým zánětům předejdete tím, že se vyhnete alergenům, které Vám vadí. Omezte kontakt s prachem a pyly.

Chraňte svůj zrak před sluncem a nadměrným osvícením. Na všech místech s intenzivnějším slunečním svitem (zejména v blízkosti vodních ploch nebo v zimě na horách) používejte ochranné sluneční brýle. Při sváření používejte předepsané ochranné pomůcky.

Chraňte své oči a zbytečně je nepřetěžujte. Dlouhá práce u počítačového monitoru jim rozhodně neprospívá. Dopřejte si přestávku o občas na několik sekund zavřete oči nebo se dívejte na neutrální pozadí.

Sponzorováno

O dalších možnostech ochrany svého zraku se poraďte se svým lékařem nebo očním specialistou.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva