Sponzorováno

Červené oči – jak na ně a co mohou znamenat? 4.69/5 (39)

Červené oči - jak na něVaše oči jsou často považovány za okno do duše, takže je pochopitelné, že nechcete, aby byly červené a bolestivé. Zarudnutí oka typicky nastává v případě, když se cévy na povrchu oka zvětší či rozšíří. Tato situace může nastat, pokud se cizí předmět nebo látka dostala do očí, nebo když se v oku udělá nějaký druh infekce.

Zarudnutí oka je obvykle dočasné a rychle zmizí. Zde jsou některé tipy, které můžete udělat pro to, aby byl proces rychlejší. Červené oči patří k nejčastějším očním obtížím, kdy pacienti hledají pomoc v lékárně. Projevují se zarudlýma očima v důsledku zvýšeného prokrvení, pálením očí, svěděním, otokem. Důvodem zarudlých očí může být jen běžné podráždění oka (větrem, prachem, čočkami, cizím tělesem, kouřem ..) nebo může jít o zánět či alergii.

Červené oko se projevuje různými doprovodnými symptomy. Např. pálení oka, řezání, štípání, pocit suchého oka nebo slzení. Pokud přijde pacient k lékaři do ambulance, důležitým krokem je zjistit příčinu červeného oka.

Krátkodobé řešení pro červené oči

Určení správného léku na červené oči závisí samozřejmě na konkrétní příčině. Obecně platí, že následující tipy umí zmírnit bolest a nepohodlí, které souvisí s příznaky červených očí.

1. Teplý obklad

Namočte ručník do teplé vody a neždímejte. Oblast kolem očí je citlivá, takže držte teplotu na rozumné úrovni (ne velmi horká voda). Nechte položený ručník na vašich očích cca po dobu asi 10 minut. Teplo pomůže zvýšit průtok krve do oblasti. To je pro oči příjemné. Tato metoda pomůže také se zvýšením produkci mazu na očních víčkách. To je pro oči také dobré.

2. Chladný obklad

Pokud teplý obklad nefunguje, můžete zkusit i opačný přístup. Ručník namočený ve studené vodě vyždímejte a přiložte na oblast očí. Tato metoda může také poskytnout krátkodobou úlevu u červených očí. Může zmírnit případné otoky a uleví od svědění. Ještě jednou zdůrazníme, že byste kolem očí měli dávat pozor na extrémní teploty. A to platí pro horkou i studenou metodu.

Na chladivý obklad se dají použít i vychlazené polévkové lžíce, které necháte v ledničce. I tato metoda se dá pro úlevu očí použít.

3. Umělé slzy

Slzy hydratují oči a pomáhají je udržet v dokonalé čistotě. Krátkodobé nebo dlouhodobé sucho oči nemají rády a reagují na to zčervenáním. Umělé slzy vaše oči pěkně zvlhčí.

Dlouhodobé řešení pro červené oči

Pokud máte pravidelně zarudlé, podrážděné oči, možná byste měli přemýšlet nad dlouhodobým řešením tohoto problému. Zde je několik tipů na změny životního stylu, které vám mohou s tímto problémem výrazně ulehčit. Také byste si měli promluvit se svým lékařem.

1. Pozor na kontaktní čočky

Pokud máte často problém se zarudnutím očí a nosíte kontaktní čočky, problém mohou být právě ony čočky. Některé kontaktní čočky toto mohou způsobovat, nebo to může způsobovat i váš styl nošení či špatná péče o ně. Každopádně se v tomto případě poraďte se svým očním lékařem. Může vám pomoci vyřešit tento problém.

2. Dbejte na vaši stravu

Hydratace těla je základ. A pro oči je správná hydratace a dodržování pitného režimu velmi důležité. Obecně platí, že člověk potřebuje asi 8 šálků vody denně pro udržení správné rovnováhy tekutin.

Také pokud jíte nadměrné množství zánětlivých potravin, může dojít k podráždění očí a k zarudnutí. Zpracované potraviny, mléčné výrobky, rychlá občerstvení – to vše může způsobit zánět, pokud jste jedli přebytek takových jídel. Můžete si ulehčit tím, že omezíte množství těchto jídel, nebo tím, že budete přidávat lepší potraviny do svého jídelníčku – ovoce, zeleninu a podobně.

Výzkum ukázal, že potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny pomáhají snížit zánět v oku. Tyto mastné kyseliny se běžně vyskytují v rybách, jako je losos, a semenech, hodně těchto mastných kyselin obsahují i ořechy, jako např. lněné semínko. Můžete si také vzít doplňky, které obsahují omega-3 mastné kyseliny.

Sponzorováno

3. Dávejte pozor na své okolí

Vaše prostředí může také ovlivnit vaše oči. Pokud jste neustále obklopeni alergeny, jako je pyl nebo kouř, může právě toto být kořen problému. Suchý vzduch, vlhkost a vítr mohou mít také svůj vliv. Takže na toto pozor.

Co vlastně způsobuje červené oči?

Přestože jistě existuje bezpočet důvodů, proč vaše oči mohou být červené, tyto jsou ty nejběžnější:

1. Zánět spojivek

Jak již název napovídá, zarudlé a bolavé oko může způsobit zánět v okolí očí. Vysoce nakažlivý stav se může objevit ve třech formách: bakteriální, virové, a alergické.

Bakteriální konjunktivitida (zánět spojivek) se typicky léčí antibiotiky. Virový zánět spojivek může být uklidňován chladným obkladem a umělými slzami. Alergická konjunktivitida se také řeší pomocí chladných obkladů a umělými slzami. Váš lékař vám může pomoci identifikovat konkrétní zdroj podráždění a poradí vám, jak podráždění snížit.

2. Alergeny

Mnoho lidí zažívá podráždění očí, pokud jsou vystaveni pylu. Chcete-li snížit podráždění očí pylem, držte se hlavně uvnitř budov v době, kdy je venku nejvyšší koncentrace pylu. Také používejte brýle.

Plíseň je dalším společným alergenem. Pokud je to váš případ, držte úroveň vlhkosti svého domova mezi 30 a 50 procenty. Pokud žijete ve vlhkém prostředí, můžete použít odvlhčovač.

Zvířecí alergeny jsou další příčinou, proč oči mohou být červené. Pokud je to možné, chovejte vaše mazlíčky venku (nepouštějte je dovnitř, zejména tam, kde spíte). Také byste je měli držet co nejdál od věcí, které se dotýkají vašich oči, jako jsou polštáře, apod. Vyvarujte se mnutí očí po dotyku vašeho domácího mazlíčka, a nezapomeňte si umýt ruce poté, co jste ho hladili.

TIP: Přečtěte si více o alergické rýmě

3. Blefaritida

Blefaritida je běžná zánětlivé onemocnění oka, které způsobuje zarudnutí v oblasti očí. Toto onemocnění se může projevovat zarudnutím, svěděním a podrážděním. Není žádný silný důkaz o tom, že jsou antibiotika účinná proti blefaritidě.

4. Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka je onemocnění, při kterém je poškozen slzný film oka, nejčastěji chybí dostatečná tvorby vody. Jedním z projevem suchého oka může být i červené oko.

5. Záněty rohovky

Zánět rohovky (keratitida) je závažný stav, při kterém je pacient ohrožen ztrátou zraku. Rohovka může být poškozena virovou, bakteriální nebo mykotickou infekcí.

Ze života – dotaz a odpověď

„V poslední době mám zejména ráno červené oči, přes den mám výrazné červené žilky a občas mě oči i bolí. Oční lékař mi zkontroloval oční tlak, byl v pořádku. Ani u alergologa se nic nezjistilo. Z čeho to může být?“
Jiří, 34 let

Odpovídá oční lékařka:
„Syndrom červeného oka může být vyvolán několika příčinami. Jednak to mohou být zánětlivé onemocnění oka – infekční, i neinfekční, alergické projevy, glaukom, nedostatečně korigované refrakční vady, dokonce i některá celková onemocnění, poruchy slzného filmu. Pokud bylo základní oční vyšetření v pořádku, bylo by vhodné doplnit kultivaci ze spojivkového vaku, zhodnocení kvality slzného filmu, popřípadě pátrat i po celkových příčinách. Někdy jedno vyšetření nestačí a problém je třeba sledovat v čase, zda nedochází k vývoji dalších příznaků. Také užívání některých léků může vést k podobným příznakům.“

Kdy navštívit lékaře?

Měli byste vidět lékaře, jestliže:

  • budete pociťovat značnou bolest
  • oči máte zarudlé již delší dobu a ne a ne se toho zbavit
  • máte poranění očí chemikálií
  • nedávno jste prodělali operaci očí

Sponzorováno

TIP: Další tipy jak na zarudlé oči

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva