Sponzorováno

Oční jóga nejen pro unavené oči – jak na cviky? 4.9/5 (20)

Oční jóga prospívá našim očím...

Oční jóga prospívá našim očím…

Díky oční józe můžete snadno ulevit svým unaveným očím, zbavit se bodavé bolesti nebo si dokonce snížit dioptrie. Stačí znát jednoduché cviky a cvičit tak často, jak vám to vyhovuje.

„Jóga je obsáhlá věda a filozofie. Pokrývá všechny aspekty bytí, od návodu, jak žít spokojený a naplněný život, přes jógové pozice, až po odpovědi duchovního charakteru, které lidstvo zajímají od nepaměti,“ říká certifikovaný učitel jógy. Cvičení oční jógy se věnuje dvacet let a dvanáct let vyučuje její různé druhy. A i když se spojení jógy a očí zcela neshoduje s klasickou představou laika o hodině strávené na podložce v krkolomné póze, je překvapivě přirozené: „Jóga nám nabízí návody, jak udržet tělo, mysl a ducha v dobré kondici po celý život. K tomu patří i dobrý zrak. Oční jógou procvičíme i malé svaly kolem očí a uvnitř očí, aby nám fungovaly a abychom dobře viděli po celý život. Nebo alespoň co nejdéle.“

TIP: Podívejte se na 12 tipů, jak bojovat s únavou

Jóga v tramvaji

Oční jógu vymyslel na počátku 20. století oční lékař William Horatio Bates. Tvrdil, že všechny poruchy zraku a oka se dají odstranit pomocí série jednoduchých cvičení. Nedoporučoval vůbec nosit brýle. A i když mnoho lékařů nesouhlasí s některými jeho teoriemi, byl prvním vědcem, který poukázal na to, že oko je sval a pohyb mu prospívá stejně jako ostatním svalům v těle. Oční jóga je rozšířeným cvičením a jedinou metodou přirozeného zlepšení zraku.

Oční jóga je výjimečná tím, že procvičením všech svalů kolem očí a uvnitř očí dokáže uvolnit napětí, které vzniká čtením a pohledem na displeje a monitory. Tímto cvičením oční svaly posilujeme, uvolňujeme a prokrvuje, stávají se pružnějšími a silnějšími. Vlastně do nich vracíme život, tak jako u všech jógových cvicích a technikách. Je to soubor jednoduchých cvičení, které zahrnují pohyby očí a svalů očního okolí. Pomocí nich můžete odbourat únavu očí nebo se dokonce zbavit dioptrií. Oční lékařka to tvrdí také: „Mám pacienty, kteří pravidelně (pár minut denně) cvičí oční jógu. Těm, kteří mají nízký stupeň krátkozrakosti, tedy tak do -1 dioptrie, může dokonce úplně pomoci zbavit se brýlí. U pacientů s vyššími dioptriemi může stav stabilizovat.“ Cvičit můžete kdykoliv a kdekoliv. I v práci, při obědě či v tramvaji!

Sponzorováno

Zacvičte si oční jógu

1. Palming

Chvilku si třete ruce o sebe, dokud nebudou zahřáté. Zakryjte si jimi oči tak, že se budete konečky prstů dotýkat čela, dlaněmi si zakrývejte oči a okraje dlaní vám budou spočívat na tvářích. Zavřete oči a dlaněmi si vytvořte úplnou tmu tak, abyste se nedotýkali očních koulí. Relaxujte a dýchejte zhluboka. Nechte oči odpočinout ve tmě několik sekund nebo maximálně pět minut.

2. Koulení očima

Sedněte si a vyrovnejte páteř. Zhluboka dýchejte, relaxujte a „zjemněte“ svůj pohled, aby byly vaše oční svaly uvolněné. Upřete zrak na strop, ale nehýbejte hlavou. Poté pohledem opisujte co největší kružnici ve směru hodinových ručiček. Při tom se snažte zaostřit na předměty ve vašem periferním vidění. Vše zopakujte třikrát a pak zavřete oči a relaxujte. Když budete opět připraveni, cvičení můžete zopakovat.

3. Přesouvání zaostřování

Uvolněte se a dýchejte zhluboka. Narovnejte před sebe jednu ruku. Prsty mějte sevřené v pěst kromě palce, který směřuje vzhůru. Fixujte svůj pohled na palec. Pak ho začněte pomalu přibližovat směrem k vašemu nosu až do bodu, ve kterém ho ještě vidíte docela ostře. Několikrát se zhluboka nadechněte a začněte palec opět pomalu vzdalovat a stále se na něj dívejte. Opakujte desetkrát.

4. Pohled do dálky

Upřete pohled na nějaký vzdálený objekt. Pokud jste v uzavřené místnosti, zkuste se dívat z okna, pokud je to možné. Snažte se fixovat svůj pohled na objekt a vidět ho co nejjasnější, přičemž svaly na vaší tváři a svaly oka mějte uvolněné. Zhluboka se nadechněte a pomalu přesuňte svůj pohled na jiný vzdálený objekt. Představujte si, že vaše oči „vpíjejí“ obraz, který vidíte. Pokračujte v přesouvání pohledu na vzdálené objekty a občas zastavte zrak na různé vzdálených objektech. Pokud uvidíte něco milé, usmějte se, užijte si pohled av duchu poděkujte za své zdravé oči.

Co si ještě přečíst o očních problémech?

VIDEO: Oční strečink

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva