Sponzorováno

Ibiškový čaj a jeho účinky na zdraví 4.83/5 (59)

 • Ibiškový čaj je oblíbený nápoj, který může mít několik potenciálních benefitů pro zdraví. V tomto článku najdete některé z možných výhod ibiškového čaje.
 • Snížení krevního tlaku: Studie naznačují, že pravidelná konzumace ibiškového čaje může přispět ke snížení krevního tlaku, což je důležité pro kardiovaskulární zdraví.
 • Obsah antioxidantů: Ibišek obsahuje antioxidanty, jako jsou flavonoidy a polyfenoly, které mohou chránit tělo před poškozením volnými radikály a přispívat k celkovému zdraví.
 • Podpora imunitního systému: Vitamín C, který je přítomen v ibišku, může podporovat imunitní systém a pomáhat v boji proti infekcím.
 • Ovlivnění hladiny cholesterolu: Některé studie naznačují, že ibiškový čaj může přispět ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.
 • Ovlivnění hladiny cukru v krvi: Některé výzkumy ukazují, že ibiškový čaj může mít pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi, což může být prospěšné pro lidi s diabetem nebo na prevenci diabetu 2. typu.
 • Podpora trávení: Ibišek byl tradičně používán pro podporu trávicího systému a snižování zažívacích potíží.
 • I přes tyto potenciální výhody by měl každý, kdo má zájem o pravidelnou konzumaci ibiškového čaje, konzultovat s lékařem, zejména pokud má nějaké zdravotní problémy nebo užívá léky, protože ibišek může interagovat s některými léky.

Dejte si ibiškový čaj. Nebudete litovat.

Dejte si ibiškový čaj. Nebudete litovat.

Květy ibišku jsou krásné a voňavé – dodávají kouzlo do každé zahrady. Kromě toho, že jsou krásné, květy ibišku jsou také používány k výrobě čaje, který je také známý pod pojmem „kyselý čaj“. Tento čaj se obvykle vyrábí z květů, listů a kalichů ibišku a má tmavě červenou barvu.

Ibiškový čaj je bohatý na antioxidanty ve formě vitamínů A a C, stejně jako antokyany a kyselinu jablečnou. Jelikož je hodně bohatý na antioxidanty, tento čaj bojuje proti poškození volnými radikály v celém těle a snižuje zánět. Dalšími živinami v ibiškovém čaji jsou vitamíny B, měď, zinek, železo, proteiny a omega-3 esenciální mastné kyseliny. Navíc tento čaj je přirozeně nízkokalorický a bez kofeinu.

Vzhledem k tomuto zajímavému výživovému profilu, nabízí ibiškový čaj široké spektrum zdravotních přínosů. I odborníci na zdraví a výživu doporučují pít tento bylinný čaj.

Jak si udělat ibiškový čaj? Zde máte recept.

 1. Dejte 2 sušené ibiškové květy do 2 šálků vody.
 2. Přiveďte vodu k varu a nechte ji vařit 5 minut.
 3. Pak zceďte. Přidejte kvalitní med a trochu citrónové šťávy.
 4. Pijte tento čaj jednou nebo dvakrát denně, pro vaše zdraví je fakt super.
 5. Čaj je velmi osvěžující a chutný. Můžete jej pít buď jako horký nebo i jako ledový čaj. Chcete-li ještě zlepšit jeho chuť, můžete přidat také nějaké koření jako je skořice, hřebíček, muškátový oříšek a nebo zázvor.

Tak, to jak udělat výborný ibiškový čaj už teď víte. Ale co jeho přínosy a účinky na zdraví? I na ty si posvítíme. Tak co tento čaj umí?

1. Snižuje krevní tlak

Jedním z nejzajímavějších přínosů čaje z ibišku je jeho schopnost snižovat krevní tlak. Má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, ibišek tak pomáhá výrazně snížit hladiny krevního tlaku.

Také působí jako diuretikum, pití tohoto čaje tak navozuje pocit na močení, což pomáhá ledvinám odstranit přebytečný sodík z těla, čímž se moc pěkně snižuje krevní tlak.

Studie z roku 2010 publikovaná v časopise Journal of Nutrition naznačuje, že denní konzumace čaje z ibišku pomáhá snížit krevní tlak u dospělých, kteří jsou před hypertenzí nebo i mírně hypertenzní. Proto se tento čaj může ukázat jako účinná součást dietních změn doporučených pro lidi s těmito stavy.

Analýza dále ukázala, že pití čaje z ibišku významně snížilo jak systolický i diastolický krevní tlak.

Sponzorováno

2. Zlepšuje náladu

Ibiškový čaj je také prospěšný pro vaše duševní zdraví. Flavonoidy v ibišku pomáhají zmírnit depresi a zlepšují náladu.

Ve studii z roku 2012 vědci zkoumali účinky ibiškových flavonoidů na fungování centrálního nervového systému u myší. Zjistili, že antokyaniny a anthokyanidiny mají potenciální antidepresivní aktivitu a mají tak velký terapeutický potenciál při léčbě poruch centrální nervové soustavy.

Kdykoli se cítíte sklesle, jednoduše popíjejte šálek teplého čaje z ibišku a brzy se budete cítit lépe.

3. Upravuje hladinu cholesterolu

Kromě snížení krevního tlaku je čaj z ibišku také účinný při snižování hladin lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL neboli „špatného“ cholesterolu). Obsahuje anti-aterosklerózové, stejně jako antioxidační sloučeniny, které pomáhají předcházet oxidaci LDL.

Zabraňuje také tvorbě plaku v tepnách, čímž se snižuje riziko aterosklerózy a srdečních onemocnění. Studie z roku 2009 uvádí, že pacienti s diabetem, kteří pili čaj z ibišku dvakrát denně cca měsíc, měli po skončení vyšší hladiny HDL a nižší hladiny LDL. A to je dobrá zpráva!

Některé studie však také ukázaly smíšené výsledky o účinnosti ibišku při snižování hladin cholesterolu v těle. Proto je zapotřebí dalších výzkumů.

4. Pomáhá také při hubnutí

Pití tohoto výborného bylinného čaje také podporuje hubnutí. Ve skutečnosti je ibišek běžnou složkou mnoha produktů na hubnutí. A proč? V ibišku je několik živin, které pomáhají snížit vstřebávání tuků a sacharidů tělem. Také zabraňuje tvorbě amylázy, která pomáhá vstřebávat sacharidy a škroby, což vám opět pomůže hubnout.

Také urychluje metabolismus, což je další důležitý faktor, který podporuje postupnou ztrátu hmotnosti.

5. Zlepšuje imunitu

Pokud pijete čaj z ibišku denně, může to zlepšit vaši imunitu. Silné antioxidanty v tomto bylinném čaji pomáhají bojovat s poškozením volnými radikály a podporují produkci bílých krvinek, které jsou velmi důležité pro boj s infekcemi.

Také protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti ibišku pomáhají předcházet chřipce a nachlazení – pomáhá tělu odrazit různé infekce. Až bude chřipková sezóna, nezapomeňte pít tento bylinný čaj pravidelně na podporu zdravého imunitního systému. Je to super.

TIP: A znáte modrý čaj?

6. Uvolňuje menstruační křeče

Jedním z tradičních použití ibiškového čaje je na úlevu od menstruačních křečí a také na nadýmání. Když pijete teplý čaj, má uklidňující účinek na celé tělo a pomáhá snížit bolesti. A také pomáhá také obnovit hormonální rovnováhu, což může snížit symptomy, jako jsou změny nálady, deprese a přejídání.

Pokud trpíte menstruačními bolestmi a nadýmáním, vypijte šálek čaje z ibišku, zmírníte tím problémy.

Ibiškový čaj a na co byste měli myslet

Chcete-li těžit z příznivých vlastností ibiškového čaje, pijte ho s mírou. Doporučuje se jeden až dva šálky denně. Dodržujte také následující:

 • Pokud jste diabetik, sledujte hladinu cukru v krvi při pití tohoto bylinného čaje. Neslaďte ho.
 • Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak, sledujte hladiny krevního tlaku při konzumaci ibiškového čaje.
 • Nepijte čaj ibišek, pokud užíváte chlorochin, lék na malárii, či pokud jste těhotná nebo kojíte. Pokud po vypití čaje máte alergickou reakci, přestaňte ho samozřejmě ihned pít.

Sponzorováno

Dáte si ibiškový čaj? Napište nám do komentářů.

A co si o ibišku ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Ibiškový čaj a jeho účinky na zdraví”

 1. Martina napsal:

  Dobrý den,
  ve vašem článku nedoporučujete čaj z ibišku při současném užívání chlorochinu. Ráda bych věděla více podrobností proč – co spojení může způsobit. (jím Plaquenil = hydroxychlorochin).

  S pozdravem Martina

  • Čaj z ibišku může snížit množství chlorochinu, které může tělo absorbovat a použít. Užívání ibiškového čaje spolu s chlorochinem může snížit účinnost chlorochinu. Lidé, kteří užívají chlorochin k léčbě nebo prevenci malárie, by se měli vyhýbat ibiškovým výrobkům.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva