Ibiškový čaj a jeho účinky na zdraví 4.79/5 (48)

Dejte si ibiškový čaj. Nebudete litovat.

Dejte si ibiškový čaj. Nebudete litovat.

Květy ibišku jsou krásné a voňavé – dodávají kouzlo do každé zahrady. Kromě toho, že jsou krásné, květy ibišku jsou také používány k výrobě čaje, který je také známý pod pojmem „kyselý čaj“. Tento čaj se obvykle vyrábí z květů, listů a kalichů ibišku a má tmavě červenou barvu.

Ibiškový čaj je bohatý na antioxidanty ve formě vitamínů A a C, stejně jako antokyany a kyselinu jablečnou. Jelikož je hodně bohatý na antioxidanty, tento čaj bojuje proti poškození volnými radikály v celém těle a snižuje zánět. Dalšími živinami v ibiškovém čaji jsou vitamíny B, měď, zinek, železo, proteiny a omega-3 esenciální mastné kyseliny. Navíc tento čaj je přirozeně nízkokalorický a bez kofeinu.

Vzhledem k tomuto zajímavému výživovému profilu, nabízí ibiškový čaj široké spektrum zdravotních přínosů. I odborníci na zdraví a výživu doporučují pít tento bylinný čaj.

Jak si udělat ibiškový čaj? Zde máte recept.

 1. Dejte 2 sušené ibiškové květy do 2 šálků vody.
 2. Přiveďte vodu k varu a nechte ji vařit 5 minut.
 3. Pak zceďte. Přidejte kvalitní med a trochu citrónové šťávy.
 4. Pijte tento čaj jednou nebo dvakrát denně, pro vaše zdraví je fakt super.
 5. Čaj je velmi osvěžující a chutný. Můžete jej pít buď jako horký nebo i jako ledový čaj. Chcete-li ještě zlepšit jeho chuť, můžete přidat také nějaké koření jako je skořice, hřebíček, muškátový oříšek a nebo zázvor.

Tak, to jak udělat výborný ibiškový čaj už teď víte. Ale co jeho přínosy a účinky na zdraví? I na ty si posvítíme. Tak co tento čaj umí?

1. Snižuje krevní tlak

Jedním z nejzajímavějších přínosů čaje z ibišku je jeho schopnost snižovat krevní tlak. Má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, ibišek tak pomáhá výrazně snížit hladiny krevního tlaku. Také působí jako diuretikum, pití tohoto čaje tak navozuje pocit na močení, což pomáhá ledvinám odstranit přebytečný sodík z těla, čímž se moc pěkně snižuje krevní tlak.

Studie z roku 2010 publikovaná v časopise Journal of Nutrition naznačuje, že denní konzumace čaje z ibišku pomáhá snížit krevní tlak u dospělých, kteří jsou před hypertenzí nebo i mírně hypertenzní. Proto se tento čaj může ukázat jako účinná součást dietních změn doporučených pro lidi s těmito stavy.

Analýza dále ukázala, že pití čaje z ibišku významně snížilo jak systolický i diastolický krevní tlak.

2. Zlepšuje náladu

Ibiškový čaj je také prospěšný pro vaše duševní zdraví. Flavonoidy v ibišku pomáhají zmírnit depresi a zlepšují náladu.

Ve studii z roku 2012 vědci zkoumali účinky ibiškových flavonoidů na fungování centrálního nervového systému u myší. Zjistili, že antokyaniny a anthokyanidiny mají potenciální antidepresivní aktivitu a mají tak velký terapeutický potenciál při léčbě poruch centrální nervové soustavy.

Kdykoli se cítíte sklesle, jednoduše popíjejte šálek teplého čaje z ibišku a brzy se budete cítit lépe.

3. Upravuje hladinu cholesterolu

Kromě snížení krevního tlaku je čaj z ibišku také účinný při snižování hladin lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL neboli „špatného“ cholesterolu). Obsahuje anti-aterosklerózové, stejně jako antioxidační sloučeniny, které pomáhají předcházet oxidaci LDL.

Zabraňuje také tvorbě plaku v tepnách, čímž se snižuje riziko aterosklerózy a srdečních onemocnění. Studie z roku 2009 uvádí, že pacienti s diabetem, kteří pili čaj z ibišku dvakrát denně cca měsíc, měli po skončení vyšší hladiny HDL a nižší hladiny LDL. A to je dobrá zpráva!

Některé studie však také ukázaly smíšené výsledky o účinnosti ibišku při snižování hladin cholesterolu v těle. Proto je zapotřebí dalších výzkumů.

4. Pomáhá také při hubnutí

Pití tohoto výborného bylinného čaje také podporuje hubnutí. Ve skutečnosti je ibišek běžnou složkou mnoha produktů na hubnutí. A proč? V ibišku je několik živin, které pomáhají snížit vstřebávání tuků a sacharidů tělem. Také zabraňuje tvorbě amylázy, která pomáhá vstřebávat sacharidy a škroby, což vám opět pomůže hubnout.

Také urychluje metabolismus, což je další důležitý faktor, který podporuje postupnou ztrátu hmotnosti.

5. Zlepšuje imunitu

Pokud pijete čaj z ibišku denně, může to zlepšit vaši imunitu. Silné antioxidanty v tomto bylinném čaji pomáhají bojovat s poškozením volnými radikály a podporují produkci bílých krvinek, které jsou velmi důležité pro boj s infekcemi.

Také protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti ibišku pomáhají předcházet chřipce a nachlazení – pomáhá tělu odrazit různé infekce. Až bude chřipková sezóna, nezapomeňte pít tento bylinný čaj pravidelně na podporu zdravého imunitního systému. Je to super.

TIP: A znáte modrý čaj?

6. Uvolňuje menstruační křeče

Jedním z tradičních použití ibiškového čaje je na úlevu od menstruačních křečí a také na nadýmání. Když pijete teplý čaj, má uklidňující účinek na celé tělo a pomáhá snížit bolesti. A také pomáhá také obnovit hormonální rovnováhu, což může snížit symptomy, jako jsou změny nálady, deprese a přejídání.

Pokud trpíte menstruačními bolestmi a nadýmáním, vypijte šálek čaje z ibišku, zmírníte tím problémy.

Ibiškový čaj a na co byste měli myslet

Chcete-li těžit z příznivých vlastností ibiškového čaje, pijte ho s mírou. Doporučuje se jeden až dva šálky denně. Dodržujte také následující:

 • Pokud jste diabetik, sledujte hladinu cukru v krvi při pití tohoto bylinného čaje. Neslaďte ho.
 • Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak, sledujte hladiny krevního tlaku při konzumaci ibiškového čaje.
 • Nepijte čaj ibišek, pokud užíváte chlorochin, lék na malárii, či pokud jste těhotná nebo kojíte. Pokud po vypití čaje máte alergickou reakci, přestaňte ho samozřejmě ihned pít.

A co si o ibišku ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Ibiškový čaj a jeho účinky na zdraví”

  1. Martina napsal:

   Dobrý den,
   ve vašem článku nedoporučujete čaj z ibišku při současném užívání chlorochinu. Ráda bych věděla více podrobností proč – co spojení může způsobit. (jím Plaquenil = hydroxychlorochin).

   S pozdravem Martina

   • Čaj z ibišku může snížit množství chlorochinu, které může tělo absorbovat a použít. Užívání ibiškového čaje spolu s chlorochinem může snížit účinnost chlorochinu. Lidé, kteří užívají chlorochin k léčbě nebo prevenci malárie, by se měli vyhýbat ibiškovým výrobkům.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva