Víte, že existuje modrý čaj (Clitoria ternatea)? A je vhodné ho pít? 4.48/5 (21)

Sponzorováno

Proč si dát modrý čaj? Podívejte se na jeho účinky.

Proč si dát modrý čaj? Podívejte se na jeho účinky.

Když se mluví o čaji, tak jistě znáte osvědčenou dvojici. První z nich je černý čaj, který je podobně jako káva zajímavým stimulantem. Potom je tu také zelený čaj, na který se pohlíží hlavně jako na nápoj, který je spojený s možností vyčistit vaše tělo. Tím ale nabídka druhů nekončí, jelikož existuje ještě bílý čaj, který je podobný tomu zelenému. A do popředí se v poslední době dostává také celkem zajímavý unikát, kterým je modrý čaj. Jelikož není zase až tolik známý, je vhodné se na něho podívat. Je opravdu celkem unikátní.

Co je to vlastně modrý čaj?

Nejprve se podíváme na to, co to modrý čaj vlastně jedná. Jedná se o nápoj, který vzniká s využitím sušených květů klitorie terstské. Jedná se o zajímavou rostlinu, pro kterou se používá také název motýlí hrachový květ. Ta je základem pro tvorbu modrého čaje. Ten může být vyráběn jenom s využitím daných květů, stejně jako se mohou použít i další složky, jako třeba citronová tráva a další sušené rostliny. Hlavní podíl na jeho účinnosti však mají právě dané květy.

Dokonalý nápoj pro vaši pokožku

Tím prvním, jak vám může modrý čaj prospět, je oblast související s vaší pokožkou. Pokud toužíte po tom, aby byla dokonalá, není nic jednoduššího, než ho pít každý den. Z jakého důvodu? Jelikož látky v něm obsažené na ni mají opravdu blahodárný vliv. A v jakých oblastech konkrétně?

 • Pomáhají udržovat její čistotu
 • Podporují její pružnost
 • Eliminují tvorbu vrásek

Jedna věc je tedy zcela jasná. Pokud chcete být nejenom krásní, ale chcete docílit i mladistvého vzhledu, je to právě modrý čaj, který je dokonalým pomocníkem. Tím ale jeho blahodárné účinky stále ještě nekončí.

Dokonalá volba pro vyčištění vašeho těla

Podobně jako ten zelený, tak i modrý čaj má velmi dobré schopnosti vyčistit vaše tělo. Tedy ho takzvaně detoxikovat a odplavit z něho volné radikály a další různé nežádoucí látky, které v něm nemají co dělat. Primárně dokáže velmi dobře působit v oblasti močového ústrojí a vašeho zažívacího traktu. Právě zde se nežádoucích látek může objevit nejvíce, jelikož je konzumujete ve formě jídla a také pití. Takto se vám povede poslat je pryč. Je tedy vhodný jak při klasických detoxikačních kúrách, tak ho využijete i jako nápoj na běžné každodenní pití, pokud chcete zajistit správné fungování vašeho organismu.

Sponzorováno

Mnoho biologických aktivních látek

Podíváme-li se na složení daného čaje, tedy na složení květů zmíněné rostliny, ze kterých se vyrábí, nesmíme opomenout na několik důležitých biologicky aktivních látek. Ty lidský organismus potřebuje jak ke svému bezproblémovému fungování, tak i proto, že mohou jednoduše pomáhat předcházet určitým nemocem. Jedná se hned o trojici látek, jako jsou:

Ideální pro krásu vašich vlasů

Není to nutně jenom zdraví, ale je to také podpora vaší celkové krásy. V jakém ohledu? Je to jednoduché. Díky tomu, že čaj dokáže podporovat i krevní oběh, dokáže zajistit správné prokrvování vašeho těla. A to i v oblasti pokožky vaší hlavy. Pokud jste si vždy přála mít husté a zdravé vlasy, tudy vede skutečně ta pravá cesta. Kromě toho, že vám vlasy lépe porostou, budou i více chráněny před vnějšími vlivy. To se blahodárně podepíše hlavně na tom, že si zachovají i svou přírodní barvu. Pokud nejste vyznavači barvení vlasů, je modrý čaj jasnou volbou.

Budete na tom lépe i po psychické stránce

A to nejenom proto, že když si šálek modrého čaje uvaříte, tak při jeho pití budete odpočívat, což je pro vaši psychiku plus. Také nelze zapomínat na účinky analgetické. Tedy takové, které mohou pomoci ke zklidnění organismu a eliminaci bolesti. Pokud vás například bolí hlava, může skutečně pomoci jeden šálek tohoto čaje. Také nelze zapomínat i to, že se pozitivně podepisuje na zklidnění vašeho organismu. Vy nebudete tolik ve stresu, což se pozitivně podepíše právě na vaší psychice. A i když dokáže uklidňovat, díky prokrvování umí také stimulovat i činnost mozku, díky čemuž můžete běžné aktivity zvládat lépe a jednodušeji, což se také promítne v tom, že jakékoliv psychické problémy mít nebudete.

Pokud jde o podporu mozkové činnosti, můžeme říci, že daný čaj je dobré pít pravidelně v době psychického vypětí. Třeba když vás čekají zkoušky ve škole, nebo náročný úkol ve vašem zaměstnání. To se stává blahodárným pomocníkem, se kterým zaručeně neuděláte chybu.

Příprava je opravdu snadná

Proč ho tedy vyzkoušet, je z výše uvedených řádků celkem jasné. Pokud jste zatoužili po možnosti si modrý čaj vyzkoušet, není nic jednoduššího, než ho koupit. K dispozici bude ve specializovaných prodejnách s čajem, kde nejčastěji pořídíte právě samotné sušené květy, nebo hotovou směs. Pokud jste začátečníci, přípravy se nemusíte obávat. Na jeden běžný šálek čaje se používá zhruba 10 – 20 sušených květů. Ty se zalijí horkou, nikoliv vařící vodou. Doba louhováním u tohoto čaje celkem dlouhá, jelikož trvá deset až patnáct minut. Poté dostane nápoj jak svou typickou modro-fialovou barvu, tak jsou v něm i všechny důležité látky.

Při pití však doporučíme spíše střídmost. Denně byste ho neměli vypít více, než jeden litr, jinak se mohou objevit různé nežádoucí účinky. Ideální jsou 2 – 3 běžné šálky denně, které zajistí, že budete zdraví i krásní zároveň.

Sponzorováno

Zkoušeli jste někdy tento čaj? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  7 Komentářů u článku “Víte, že existuje modrý čaj (Clitoria ternatea)? A je vhodné ho pít?”

  1. Jiří prikryl napsal:

   Dobry den a kde se dá koupit léčivy čaj s klitorie?
   Dekuji za odpověď a přeji hezky den.

   • Ilona napsal:

    V Česku jsem ho nikde nenašla, ve zdravé výživě na mě koukali jak z Marsu, co po nich chci… ale objednala jsem si ho nedávno na Wish… šel z Číny skoro 3 týdny a cena byla i s poštovným cca 95 Kč za 50g.

  2. Liana napsal:

   Také ho mám z Ali expres z Číny. Je kvalitní a vypadá krásně.

  3. Petra napsal:

   Modrý čaj jsem viděla na Manu tea a po přečtení tohoto článku uvažuji, že si ho objednám.

  4. Zuzana napsal:

   Dobrý den, nemohu se nikde dočíst, zda se může bleu Tea pít i v těhotenství. Máte prosím o tom informaci? Jinak mám modrý čaj moc ráda :)

   • Pokud máte nějaký zvláštní zdravotní stav nebo užíváte určité léky, je vhodné, abyste se předtím, než budete tento čaj pít, poradili se svým lékařem. Těhotné a kojící ženy by se obecně měly vyvarovat konzumace tohoto nápoje, protože studie o jeho účincích na tyto skupiny obyvatel stále chybí.

  5. Helena Pohanková napsal:

   Modrý čaj z clitorie používam občas. Sušené kvety sa dajú rozmixovať na prášok, ktorý je potom viac použiteľný. /napr. do plnky na koláče, v Thajsku robia z neho modrú ryžu/. Modrý čaj nemá chuť, ale po pridaní citrónovej trávy má chuť po citróne. S citónovou trávou je modrozelený, krásne modrý je s citónovou šťávou. Podarilo sa mi ho aj vypestovať.. Kvet je veľmi krásny ale kvitne len 1 deň.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva