Nejzdravější ořechy, které byste měli mít v jídelníčku 4.74/5 (23)

Sponzorováno

Dejte si ořechy. Jsou zdravé.

Dejte si ořechy. Jsou zdravé.

Mnoho z nás do jídelníčku ořechy moc nezařazuje, jelikož mají obavu z toho, že mají příliš velkou kalorickou hodnotu. To je sice pravda, ale ne vždy to jsou jenom kalorie, na které je třeba hledět. Každou potravinu je vždy nutné posoudit z několika pohledů. Jenom když skutečně budete mít nadhled, tak zjistíte, že ořechy jsou opravdu zdravé a ve vašem jídelníčku by opravdu měly figurovat. Jaké přesně? Víme to! Podívejte se na náš přehled těch nejdravějších ořechů.

1. Pistácie

Ano, i pistácie patří mezi nejzdravější ořechy. Pokud vám velmi chutnají, ale vyhýbáte se jich pro jejich cenu, udělejte výjimku a aspoň občas si jich pár dejte. Nejenom proto, že vám budou tolik chutnat. Mají totiž celkem unikátní obsah, ve kterém figurují tři hlavní a zajímavé složky. O jaké se jedná? Je to:

 • Množství zdravých tuků
 • Vláknina
 • Bílkoviny

Kromě toho, že tyto látky pozitivně působí hlavně na zdraví vašeho těla, nesmíme opomenout také to, že právě pistácie mají jedinečné zklidňující účinky. Pokud jste někdy ve stresu a máte pocuchané nervy, uklidníte se nejenom tím, že budete tyto zdravé ořechy mlsat, ale rozhodně vám prospějí také látky, které jsou v nich ukryté.

2. Vlašské ořechy

Jasná klasika, pokud jde o ořechy. Většina z vás je jistě zná hlavně před Vánoci, jelikož se jedná o základní surovinu na pečení. Doporučujeme je však konzumovat i během celého roku. A to třeba jenom tak. Z jakého důvodu? Když se podíváme na jejich obsah, tak jasně dominují hlavně omega-3 mastné kyseliny. Ty mají pro tělo řadu pozitiv, ale jenom ty z vlašských ořechů dokážou pozitivním způsobem ovlivnit lidské kognitivní funkce. Co to znamená? Že při pravidelné konzumaci výrazně podpoříte svůj mozek. Jak s ohledem na mnohem lepší soustředěnost, tak třeba i v souvislosti s tím, že budete mít lepší paměť. Jak krátkodobou, tak samozřejmě také tu dlouhodobou.

3. Kešu

I když je mnoho z vás možná nezná, musíme říci, že dnes už jsou zcela přirozenou součástí regálů jakéhokoliv většího obchodu. A tak není problém si je zakoupit. A dokonce vám to také doporučujeme. Proč? Nejprve je třeba začít výčtem látek, jako je?

K nim následně přidáváme také mangan a rozhodně i zinek. Je jasné, že toto složení vám toho zase až tak moc neřekne, a tak budeme konkrétnější. Tyto prvky mají pozitivní vliv na dvě věci. První je vaše nálada, kterou dokážou pozitivním způsobem ovlivnit. Někteří dokonce říkají, že kešu ořechy jsou přírodním antidepresivem, na kterém nemůže vzniknout závislost. Když se nebudete po psychické stránce cítit dokonale, a budete vybírat mezi ořechy a medikací, zvolte první možnost. Dále také dokážou působit jako prevence, a to proti vzniku žlučových kamenů. Podle posledních výzkumů je jejich úspěšnost zabránění vzniku o 25 procent vyšší, než když je konzumovat nebudete. Více si o kešu přečtěte v našem článku.

Sponzorováno

4. Mandle

Ano, i ty patří mezi ořechy a tak je musíme mít v našem výčtu. Jsou nejenom celkem oblíbenou surovinou při pečení, ale jsou velmi chutné i ve chvíli, kdy se je rozhodnete jíst samotné. A pro vás ženy jsou nesmírně důležité. Proč? Jelikož v jejich složení jasně dominuje vitamin E. Ten má několik pozitiv, ale tak hlavní je spojována především s tím, že dokáže velmi aktivně a velmi dobře působit na krásu vaší pokožky. Co to znamená? Že stačí pravidelná porce mandlí a rázem můžete používat mnohem méně krémů a kosmetických přípravků, kterými jinak své pokožce pomáháte.

Dále vás mandle zaujmou i dalšími vlastnostmi. Jedny z nich jsou antioxidační. Znamená to, že pomáhají z vašeho těla odstraňovat nežádoucí látky, stejně jako dokážou podporovat tvorbu nových buněk. Tyto ořechy však oceníte i v období, kdy hledáte podporu vašeho zdraví. Umí posílit imunitní systém a tak jsou dobrým pomocníkem v případě nachlazení.

TIP: 10 tipů pro zdravý jídelníček

5. Para ořechy

I tyto můžeme zařadit do skupiny těch exotických, což ale vůbec neznamená, že by se jednalo o ořechy, které nejsou k dostání. Stačí navštívit nejbližší supermarket a určitě je zde najdete. A proč je do jídelníčku zařadit? Je to hlavně jejich schopnost preventivně působit proti různým civilizačním chorobám. A jelikož do této kategorie dnes patří také rakovina, tak i u ní jsou prokázány pozitivní účinky, kdy látky z para ořechů mohou bránit rakovinotvornému bujení. Hlavně potom u rakoviny prsu, nebo i kostí. Jenom pozor na nadměrnou konzumaci – obsahují selen a ten je ve větších dávkách škodlivý. Jedna hrst denně je optimální.

6. Lískové ořechy

Náš výčet ukončíme opět ořechy, které jsou jasnou klasikou, a když zapátráte ve své spíži, tak zde zcela určitě nějaký ten balíček najdete. Jsou to lískové ořechy, které jsou známé především pro vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin. Ty jsou dokonalou volbou v případě, kdy chcete nebo potřebujete prospět vašemu kardiovaskulárnímu systému. Také pomáhají při diabetu druhého typu. Opomíjet potom nelze ani existenci vitaminu E. Ten je stejně jako v případě mandlí dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy chcete podpořit krásu vaší kůže. Zde připomeňme ještě to, že kombinace tohoto vitamínu s ostatními látkami může výrazně prospět vašemu zraku. Sice ho nezlepší, ale jedná se o velmi dobrou prevenci nemoci, která se označuje jako šedý zákal a která dnes postihuje stále větší procento populace.

A co si o ořeších ještě můžete přečíst?

VIDEO: Jak jíst ořechy a semínka

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “Nejzdravější ořechy, které byste měli mít v jídelníčku”

  1. Jaroslava.75 napsal:

   Hezký článek. Poslední dobou doma zobeme pouze ořechy, které nahradily naprosto zbytečné a nezdravé sladkosti. S oblibou používám na pečení také vlašské ořechy – dělala jsem třeba vynikající ořechové řezy, po kterých se o víkendu jen zaprášilo. Člověk nesmí mít předsudky a musí se snažit dělat víc pro své zdraví. Mějte se, Jaru

  2. Vlastimil napsal:

   Tak nevím, jak důvěryhodné informace článek přináší, když v odstavci „6.lískové ořechy“ motá asi informace o vlašských ořechách. Tak o jaké „ořechy“ tedy jde ?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva