Sponzorováno

Jak zrychlit metabolismus? Zkuste těchto 10+3 triků – pomohou vám 4.68/5 (31)

  • Existuje vlastně hned několik způsobů, jak přirozeně podpořit zrychlení metabolismu. V tomto článku najdete několik tipů.
  • Pravidelná fyzická aktivita: Pravidelné cvičení je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zvýšit metabolismus. Aerobní cvičení, jako je běhání, plavání nebo jízda na kole, může zvýšit spalování kalorií a zrychlit metabolismus i po skončení cvičení.
  • Silový trénink: Trénink s činkami nebo použitím vlastní váhy může zvýšit svalovou hmotu. Svaly mají vyšší metabolismus než tuková tkáň, takže získání více svalové hmoty může zvýšit bazální metabolismus (množství kalorií, které spálíte v klidu).
  • Strava bohatá na bílkoviny (proteiny): Proteiny mají vyšší tepelný efekt než sacharidy nebo tuky, což znamená, že spalují více kalorií při trávení. Zahrnutí dostatečného množství proteinů do stravy může pomoci zrychlit metabolismus.
  • Správná hydratace: Pití dostatečného množství vody může podpořit metabolismus. Dehydratace může zpomalit metabolismus, takže je důležité pít dostatek vody během dne.
  • Dostatek spánku: Nedostatek spánku může narušit hormonální rovnováhu, což může ovlivnit metabolismus. Snažte se mít dostatek kvalitního spánku každou noc.
  • Koření a pálivá jídla: Některé koření, jako je červený pepř, mohou dočasně zrychlit metabolismus. Přidání pálivých jídel do stravy může také mírně zvýšit spalování kalorií.
  • Individuální metabolismus je ovlivněn genetikou a dalšími faktory, jako je věk, pohlaví a tělesná konstituce. Zrychlení metabolismu není zázračným prostředkem pro hubnutí, ale může být součástí zdravého životního stylu. Pokud máte zájem o změnu stravovacího plánu nebo cvičebního režimu, je vždy dobré konzultovat s odborníkem na výživu nebo trenérem, aby vám poskytl další rady.

Kvalitní káva zrychluje metabolismus...

Kvalitní káva zrychluje metabolismus…

Když přijde řeč na hubnutí, tak jistě se nevyhnete ani tématu zrychlení metabolismu. Právě přes něj vede ověřený klíč k vysněné ztrátě kilogramů. Navíc, když se vám podaří nastartovat metabolismus a i nadále budete používat ověřené triky, tak se i nadále budete těšit ze skvělé nové figury, aniž jste se příliš trápili. Spalování kalorií bude totiž podstatně jednodušší a tělo začne fungovat efektivněji.

1. Jezte více jídel denně

Cesta k lepší postavě nevede ubíráním si z počtů chodů během dne. Tělo tak nikdy nebude vědět, kdy mu přijde potřebný přísun energie a tak si vytváří zásobu z tukových buněk. Místo toho si raději rozumně rozdělte jídlo do několika chodů denně. Nejlépe až pěti, přičemž na svačiny si dejte ovoce nebo nízkotučný jogurt. Pokud býváte hladoví pozdě večer, dejte si ještě nějaké ovoce nebo zeleninu v syrovém stavu.

2. Zapracujte na svalech

Během cvičení si rozumně rozdělte čas na trénincích. Je totiž třeba, abyste nejen shazovali tukové polštářky, ale si také vytvořili pevnou svalovou hmotu. Právě díky ní se vám totiž podaří zrychlit metabolismus. Svaly totiž spálí více kalorií a čím déle budete cvičit, tím lépe se vám bude bojovat s kily. I proto je velmi důležité poradit se v začátcích s osobním trenérem, který pro vás vymyslí přesný systém cvičení.

3. Pijte dostatek tekutin

Tak jako pravidelná strava, důležitý je i pitný režim. Někdy v daleké minulosti vznikaly fámy, že příliš mnoho tekutin zalévá organismus, nevychází ven a způsobuje přibírání. Jenže na tomto faktu není žádná pravda. Pokud nemáte problémy s ledvinami, obdobného problému se nemusíte určitě obávat. Místo toho vám minimálně dva litry denně zrychlí metabolismus, zlepší vyprazdňování a nastartují hubnutí. Takže pokud nejste kulturista před soutěží, který si chce nechat vyniknout svaly, nijak se v tomto směru neomezujte.

A co pít? Vodu! Voda je pro správnou funkci a rozvádění živin do buněk našeho těla naprosto nezbytná. Studie prokázaly, že lidé, kteří pili 8-12 plných sklenic vody denně, měli vyšší rychlost metabolismu než ti, kteří pili jen čtyři sklenky.

4. Dejte si trochu chilli

A teď to už víte. Přesně z tohoto důvodu mají rádi všechny celebrity a modelky pálivá jídla. Je opravdu pravdou, že se z něj hubne a jasným důvodem je právě zrychlení metabolismu. Složky, které se v něm nacházejí, zrychlují trávení a pomáhají i lépe spalovat tukové buňky. Aby to bylo opravdu účinné, používejte čerstvé chilli papričky. Pokud je nemáte k dispozici, sežeňte si je alespoň v sušené formě, ne však pomleté, protože takové velmi nezabírají.

Sponzorováno

TIP: Chilli je super i na hubnutí!

5. Otužujte se

Klamavým způsobem teplého počasí je pocení, kvůli kterému se nám zdá, že spálíme více kalorií. Ve skutečnosti rychleji zhubnete tehdy, když se nacházíte v chladném prostředí. Proto není ani vhodné, abyste v zimě přetápěli místnost, ve které se nacházíte. Při nižších teplotách musí totiž tělo podat větší výkon, aby se ohřálo a tak rychleji hubnete. Otužování je proto dobré i pro zrychlení metabolismu.

6. Vyspěte se dosyta

S únavou to prostě daleko nedotáhnete. Takže bez všech výmluv, práci a domácí povinnosti si rozdělte tak, abyste si dopřáli minimálně šestihodinový spánek. A to je opravdu jen to minimum, protože ideál by měl být osm hodin kvalitního spánku. Když budete méně unaveni, tělo si přestane žádat dodatečnou dávku cukru, začne lépe fungovat a rychle se vám napraví i metabolismus.

7. Zvyšte podíl proteinů ve stravě

Protože ty jsou pro nás velmi důležité. Takže pokud pravidelně nejíte maso, jogurty, kefír, sýry nebo vajíčka, zařaďte si je častěji do jídelníčku. Jíst byste je měli alespoň ve dvou jídlech denně a k tomu vždy přidejte i hodně zeleniny.
Přečtěte si o potravinách, které zrychlují metabolismus.

8. Pozor na diety

Takové experimentování se stravováním a zejména různé drastické extrémy, vám sice pomohou rychle shodit nějaké kilogramy, ale časem je i tak naberete zpět. Důvod je prozaický. Metabolismus je natolik zmaten z tolika změn, že neví jak má reagovat a tak se zapne do úsporného režimu. Místo toho se raději stravujte rozumně a jezte kvalitní potraviny.

9. Vstaňte dříve

Pokud neděláte dlouho do noci a vaše zaměstnání vám nekomplikuje spánek, tak se snažte vstávat dříve. Čím déle ležíte v posteli, tím dříve se stane, že vynecháte některá jídla z dne. Také se může stát, že do sebe v rychlém sledu nahážete snídani i oběd, takže stravu nemáte rovnoměrně rozloženou do celého dne.

10. Jezte kvalitní potraviny

Různé chemicky upravované suroviny a umělé přídavky do stravy vám také zpomalují metabolismus. Takže si od nynějška dejte závazek, že si pozorně přečtete obaly a dáte přednost raději kvalitním potravinám. Rozdíl je někdy jen pár korun, jiné jsou možná dražší, ale mějte na mysli také to, že u takových surovin se vám podaří zasytit z menšího množství, protože jsou vydatnější.

TIP: Jak dále rozpohybovat váš metabolismus?

Další 3 tipy od Rehabilitace.info

Milujte studenou sprchu

Studená sprcha způsobí ochlazení a následný třes svalů, kdy se svaly začnou stahovat, zvyšuje činnost metabolismu, neboť tělo se snaží obnovit svou homeostázu. Jinými slovy, vaše tělo se snaží dostat zpět do své normální teploty. Zařazení pravidelného sprchování studenou vodou udrží plynulý chod vašeho metabolismu ve vysokých obrátkách.

Milujte kofein, dejte si KVALITNÍ kávu

Průměrná rychlost metabolismu lidí, kteří pili kofeinovou kávu je o 16 procent vyšší než u těch, kteří pili kávu bez kofeinu. Pití příliš mnoho kofeinové kávy může mít škodlivé účinky na zdraví, ale kvalitní espresso nebo dvě denně vám opravdu mohou pomoci zůstat štíhlí!

Milujte čerstvý vzduch

Je vědecky dokázáno, že pohybová aktivita na čerstvém vzduchu je až o 4% efektivnější co do spalování energie než stejná aktivita v místnosti. Pakliže tedy můžete jít běhat, jezdit na kole, hrát míčové hry nebo cokoli jiného ven, rozhodně neváhejte.

A co pro rychlejší metabolismus děláte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si na toto téma přečtěte

VIDEO: Jak zlepšit metabolismus a funkci štítné žlázy

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva