Sponzorováno

Muškátový ořech a zdraví – na zanícené dásně, usínání i revmatismu 4.92/5 (12)

Muškátový oříšek pomáhá při revmatismu i zanícených dásních...

Muškátový oříšek pomáhá při revmatismu i zanícených dásních…

Muškátový oříšek je exotické koření, které dodá každému jídlu výjimečnou příchuť. A přitom nejde jen o koření. Muškátový oříšek má totiž rozmanité využití. Kromě skvělé chuti pomáhá i při nespavosti, usnadňuje trávení a zmírňuje průjem či nadýmání. Používal se už v dávných dobách a jeho účinky, které rozdmýchat skryté vášně, byly dobře známy již starým Arabům.

Muškátový oříšek pochází z Indonésie a Grenady

Latinský název stromu, z něhož pochází, zní Myristica fragrans. Ve světě koření má skutečně výjimečné postavení. Pocházejí z něj totiž až dvě koření, jednak je to muškátový oříšek, ale i muškátový květ, který je o něco více hořký. Tento strom roste zejména v oblasti Indonésie, odkud zároveň pochází i 75% celosvětové produkce této koření. Druhým velkým producentem je stát Grenada, která dodává světu 20% tohoto koření. Pěstuje se však i na Srí Lance, v Malajsii a v oblasti Karibiku.

Muškátový oříšek není v pravém slova smyslu ořechem. Je to jádro pecky muškátového plodu. Mimo dužnaté části plodu je krytý ještě jakýmsi kožnatým míškem a tvrdou skořápkou, kterou je třeba rozbít a „oříšek“ z ní vyloupnout. Někdy můžeme v obchodech narazit i na takzvaný muškátový květ. Ten opět není květem muškátovníku, ale usušeným červeným míškem, pokrývajícím tvrdou pecku. I „muškátový květ“ se používá jako koření a lék. U nás však běžněji kupujeme oříšek, buď celý, nebo strouhaný.

Muškátový oříšek patří mezi nejpoužívanější přírodní afrodiziaka. Stačí ho přisypat do jídla určeného na romantickou večeři a o „správnou náladu“ bude postaráno.

Při jakých problémech je muškátové koření vhodné?

 • pomáhá při skvrnách od slunce a nedokonalostech pleti – stačí smíchat trochu muškátového ořechu s mlékem, chvíli nechat působit a následně smýt vodou
 • na zmírnění problémů s průduškami
 • při revmatismu
 • křečích
 • působí antibakteriálně a protizánětlivě
 • vhodný při zažívacích potížích, nadýmání
 • navozuje lepší spánek
 • vhodné i při průjmu
 • příznivě působí na nervový systém
 • muškátový olej prospívá zaníceným dásním

S muškátovým oříškem to nepřehánějte

O muškátovém koření by se totiž dalo říci, že je dvousečnou zbraní. Na jedné straně pomáhá, ale na straně druhé působí při nadměrných dávkách jako droga. A pokud to s ním opravdu přeženete, mohli byste dokonce i zemřít. Udává se, že dávky nad 25 gramů vedou ke kómatu a následné smrti.

Sponzorováno

Dávkujte ho opatrně

Denně se může sníst maximálně ½ malé kávové lžičky tohoto koření, protože při větších dávkách by mohlo vyvolat nevolnost. Předávkování je velmi nebezpečné a jeho příznaky odeznívají i několik dní. Neberte to na lehkou váhu, protože muškátový ořech se řadí mezi halucinogeny, resp. narkotika a ve velkých dávkách působí jedovatě.

Vyzkoušejte muškátová vína

Muškátový oříšek obsahuje 30% oleje, 30% škrobu a až do 15% silic (např. Myristicin a elemicín). Právě ty zapříčiňují zmiňované halucinogenní účinky. Muškát však můžete najít i v dobrém víně. Jeho výjimečná vůně a chuť tvoří součást několika odrůd tohoto královského moku. Zvýrazňuje například chuť vína Müller Thurgau, Irsai Oliver, ale zejména muškátových odrůd – Moravský Muškát, či Muškát Ottonel.

Do jakých jídel se hodí?

Muškátovým kořením můžete dochutit množství pokrmů. Použít jej můžete do jehněčího, skopového, štiplavých jídel, vaječných a sýrových pokrmů, ale stejně zvýrazní i chuť těch sladkých. Velmi oblíbeným je v současnosti například v Nizozemsku, ale s oblibou jej používají i Italové, či Arabské národy. Chutnějšími dokáže udělat i perníčky, zda různé ovocné koláče.

Super na problémy s usínáním

Muškátový oříšek při problémech s usínáním: Naneštěstí někteří lidé mají problém večer usnout, převalují se, ale ten spánek ne a ne přijít. Pokud i vy patříte k takovým lidem, pak byste měli zařadit do svého jídelníčku muškátový ořech, který pomůže vyřešit problém s usínáním. Vyzkoušejte si dát před spaním nápoj z teplého mléka a muškátového oříšku. Nastrouhejte si špetku muškátového ořechu a přidejte si jej do sklenice teplého mléka.

Mléko obsahuje tryptofan, který zvyšuje v těle hladinu hormonu serotoninu – přinášejícího spánek. Muškátový oříšek pomáhá udržovat déle stabilní hladinu serotoninu a může pomoci k rychlejšímu usínání.

Na zanícené dásně

Muškátový olej na zanícené a krvácející dásně. Pokud trpíte krvácejícími a zanícenými dásněmi, naneste 1-2 kapky oleje z muškátového ořechu na čistou vatovou tyčinku a potřete jí bolestivé místo. Olej můžete koupit v specializovaných potravinách nebo si jej můžete objednat i přes internet.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi muškátový oříšek? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva