Sponzorováno

Jak zvýšit počet bílých krvinek v těle? 4.8/5 (182)

Za optimální počet považujeme 4500 až 10 000 bílých krvinek na mikrolitr krve.

Za optimální počet považujeme 4500 až 10 000 bílých krvinek na mikrolitr krve.

Bílé krvinky, nebo i leukocyty, se tvoří v kostní dřeni a představit si je můžete jako agenty imunitního systému, kteří nastupují do akce vždy, když onemocníte. Za předpokladu, že je organismus zdravý, má tělo dostatek bílých krvinek na to, aby dokázaly bojovat s jakoukoli nemocí.

Za optimální počet považujeme 4500 až 10 000 bílých krvinek na mikrolitr krve. Když však počet leukocytů klesne pod 4500, něco s vaším tělem není v pořádku.

Když je málo bílých krvinek

Tento stav se nazývá leukopenie. Mezi příčiny jejího vzniku řadíme akutní virové infekce jako je rýma nebo chřipka, nedostatek mědi a zinku v organismu, tyfus, horečku dengue, malárii či tuberkulózu. Ohroženi jsou však i lidé trpící rakovinou kostí, při které dochází k poškození kostní dřeně a tedy i omezení produkce bílých krvinek. Chemoterapie a radioterapie také narušuje aktivitu kostní dřeně, proto jsou onkologičtí pacienti náchylnější na různé nemoci, protože touto léčbou je jejich imunitní systém poškozen.

Nedostatek bílých krvinek oslabuje imunitní systém, takže organismus se těžší brání různým různým bakteriím a virům. Pokud nedostatek leukocytů není včas léčen, dochází k posílení symptomů nemocí, se kterými později už tělo nedokáže adekvátně bojovat.

Možná vám chybí měď

Zdravý dospělý člověk má v krvi od 50 do 80 mg mědi. Její deficit vede k množství zdravotních potíží, včetně leukopenie. Lékaři upozorňují, že toto onemocnění je často nesprávně diagnostikováno. Obvykle si ho zaměňují s myelodysplastickým syndromem, který nesouvisí s nedostatkem mědi, a tedy ani není léčen jejím doplněním. Podle Thomase P. Stossela, významného lékaře a odborníka zabývajícího se hematologií, by však pacienti s leukopenií měly být v první řadě testování na obsah mědi v těle, protože právě její nedostatek je v mnoha případech hlavní příčinou onemocnění. K potravinám bohatým na měď patří mořské plody (ústřice, humři, krabi), houby, lněné a dýňová semena, vlašské ořechy, pistácie, luštěniny, sušené ovoce a avokádo.

Sponzorováno

Kočičí dráp zvýší tvorbu bílých krvinek

Kočičí dráp (Uncaria tomentosa) je rostlina rostoucí v amazonských deštných pralesích a podle odborníků představuje značné výhody při posílení imunitního systému. Odborníci ze Švédského medicínského institutu, kteří zkoumají účinky vzácných rostlin, provedli test, během kterého dospělým lidem dvanáct týdnů podávali extrakt z kočičího drápu. Po této době zjistili, že u pacientů došlo ke zvýšení tvorby bílých krvinek. Pacienti s rakovinou by se však o užívání přípravků s výtažkem z této exotické rostliny měli poradit se svým lékařem, protože bylo zjištěno, že v laboratorních podmínkách zároveň podporuje přežití leukemických buněk. Stejně se nedoporučuje pacientům, kteří užívají léky na ředění krve, protože v kombinaci s nimi může dojít ke krvácení.

Echinacea stimuluje aktivitu leukocytů

Na rozdíl od vakcín, které se zaměřují na konkrétní onemocnění a antibiotik, které přímo útočí na bakterie, echinacea stimuluje aktivitu bílých krvinek, které bojují proti nemocem prostřednictvím procesu nazývaného fagocytóza. Při pravidelné konzumaci přípravků z této byliny dochází k nárůstu celkového počtu bílých krvinek a stimulaci jejich aktivity. Nedoporučuje se však pacientům, kteří trpí onemocněním jater nebo diabetem. Rovněž se nesmí užívat zároveň s tabletami na ředění krve.

Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin

Ty totiž v těle zvyšují produkci fagocytů, což je druh bílých krvinek, které pohlcují škodlivé látky jako například bakterie. Konzumací ryb, lněného oleje, rybího tuku, chia semínek, ořechů, špenátu nebo sóji dochází ke zvýšení hladiny bílých krvinek a podpoře činnosti tzv. B-buněk, zvláštního druhu leukocytů.

Zinek

Zinek totiž patří k látkám, které vydatným způsobem posilují imunitní systém. Japonští vědci v roce 2009 vydali publikaci s názvem Journal of Nutritional Science and vitaminology, podle které provedli několik testů, při kterých zjistili, že konzumace potravin s nedostatkem zinku způsobuje snížení hladiny monocytů a granulocytů v krvi. Nedostatek zinku je přímo spojen s řadou poruch imunitního systému, včetně rakoviny. K potravinám s vysokým obsahem zinku patří mouka, chléb, luštěniny, ryby, jehněčí maso, hovězí játra, arašídy, vlašské ořechy, hořká čokoláda, dýňová semena, pšeničné klíčky, semena melounů.

Zelenina pro zdravou krev

Zelenina je univerzální potravina, protože obsahuje vitamíny, jakož i další živiny ve prospěch bílých krvinek. Například vitamin A je důležitý pro kmenové buňky nalezené v kostní dřeni. Podporuje vývoj a zrání funkčních bílých krvinek. Konzumujte řada zeleniny pro zdravou výživu, která obsahuje na vitamíny bohatou mrkev, dýni, sladké brambory i špenát a pomůžete tak vybudovat si zdravou krev.

Ořechy

Ořechy jsou zásadní potravina, která pomáhá zvýšit množství funkčních bílých krvinek. Mnoho druhů, včetně arašídů, mandlí a lískových oříšků, jsou zdrojem vitaminu E. Dostatek vitamínu E v těle je důležitý pro zdravé krevní buňky, reguluje pohyb bílých krvinek a jejich čas dostat se rychle k zánětu v těle.

Nedostatečná hladina bílých krvinek otevírá možnosti onemocnění

Bílé krvinky jsou důležitou součástí imunitního systému, protože nám pomáhají bojovat s infekcí. Lidé, jejichž imunita je ohrožena, a to prostřednictvím nemocí, jako je rakovina nebo hepatitida, mohou mít nízký počet bílých krvinek. Nedostatečná hladina bílých krvinek otevírá možnosti onemocnění na řadu infekcí, které mohou být smrtelně nebezpečné. Léky, ale zejména bohatá strava mohou pomoci zvýšit počet bílých krvinek u většiny, už i nemocných lidí.

VIDEO: Jak útočí bílá krvinka

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “Jak zvýšit počet bílých krvinek v těle?”

  1. Roman napsal:

   Zdravim dokaze nk bunka vyhladat v tele aj ochranny proteinovy obal boreliozy rozpustit ho a zlikvidovat nasledne aj patogen? ci si vlastne dokaze poradit biela krvinka aj s chronickou boreliozou? dakujem

  2. Zuzana napsal:

   Jak se dají posílit bílé krvinky u pacienta s rakovinou po chemoterapii?

   • Nízký počet bílých krvinek je jedním z vážnějších vedlejších účinků chemoterapie. Bílé krvinky jsou nezbytné pro tělo k boji proti infekci – jejich nízká hladina zvyšuje riziko infekce. Nejdůležitějším typem bílých krvinek v boji proti infekcím je Neutrofilní granulocyt. Pokud je počet neutrofilů nízký, nazývá se to neutropenie. Při neutropenii je pacient vystaven zvláště vysokému riziku vzniku infekce.

    Pacienti s nízkým počtem bílých krvinek nebo neutropenií by se měli vyhýbat lidem s nachlazením, chřipkou nebo lidmi přeplněným oblastem + často by si měli umýt ruce. Měli by dodržovat určitá opatření, aby se snížilo riziko infekce. Měly by také praktikovat některé postupy v oblasti bezpečnosti potravin, aby se zabránilo nemoci způsobené potravou.

    Existuje několik léků, nazývaných kolonie stimulující faktor, které mohou zabránit poklesu počtu bílých krvinek nebo pomoci rychlejšímu zotavení. Tyto léky (filgrastim, Pegfilgrastim, sargramostim) jsou podávány injekcí. Nejúčinnější jsou, když začínají hned den po chemoterapii, aby se zabránilo přílišnému poklesu počtu bílých krvinek.

    Neexistuje žádné zvláštní jídlo, které by pomohlo zvýšit počet bílých krvinek. Je potřeba ale jíst zdravě. Dále lze doporučit multivitamín, který obsahuje B12 a folát, protože tyto vitamíny jsou potřebné k produkci bílých krvinek. Jezte hodně ovoce a zeleniny.

    Někteří pacienti se obracejí i na bylinné doplňky, aby posílili imunitu, i když neexistuje žádný 100% důkaz, který by podpořil jejich použití. Mezi běžně používané bylinky patří Astragalus (kozinec) a Echinacea. Astragalus prokázal určitou schopnost zvýšit imunitu u zvířat, ale nebyl testován u lidí. Byly hlášeny i vedlejší účinky – jako průjem, nízký krevní tlak a dehydratace.

    Echinacea nebyla studována u lidí s rakovinou a není prokázáno, že by mohla zmírnit potlačení imunitního systému způsobené terapií rakoviny. Je známo, že echinacea způsobuje problémy s játry a může zvýšit toxicitu některých chemoterapií.

    Vyhýbejte se bakteriím. Vyhněte se zbytečnému vystavení bakteriím, když můžete. Myjte si ruce často nebo použijte tekutý dezinfekční prostředek. Vyhněte se lidem, kteří jsou nemocní a drž se dál od velkých davů. Potřebujete třeba vyčistit ptačí klec nebo akvárium? Někoho pověřte. Nejezte syrové maso nebo vejce.

    Vyhněte se zranění. Mnoho každodenních činností vás vystavuje riziku zranění, pořezání a škrábanců. Nízký počet bílých krvinek může změnit malý řez na výchozí bod pro vážnou infekci. Buďte opatrní při čištění zubů a podobně. Každý, i malý úraz, může být nebezpečný.

    Jako vždy byste měli vždy mluvit o užívání jakéhokoli léku, vitaminu nebo bylinného doplňku s lékařem (onkologem) před zahájením léčby. Přídavek jakýchkoli doplňků nebo léků může narušovat další léčbu, včetně chemoterapie a radiační terapie, a může změnit laboratorní výsledky (včetně schopnosti srážet krev).

  3. Kateřina Sejčková napsal:

   Až na ty doporučované arašídy, které de facto nejsou vůbec ořechy a jsou plní plísní, tak super článek, díky :)

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva