Sponzorováno

Důležitý draslík: Pokud ho máte nedostatek, hrozí mozková příhoda 4.73/5 (11)

Důležitý draslíkDraslík je pro organismus důležitý minerální prvek. Pomáhá z těla odstraňovat škodlivé látky a reguluje správnou funkci svalů a nervů. Při jeho nedostatku dochází k poruchám srdečního rytmu ak celkové únavě.

Pro tělo je draslík podle odborníků makroprvek. Je potřebný v svalových vláknech i srdečních buňkách. Jeho hladina v těle se však může snížit při ledvinových problémech, zvracení, užívání léků k odvodnění organismu nebo při těžké cukrovce. Důsledkem jsou křeče, zácpa a celková slabost.

Sportovci, na draslík pozor!

Doporučená denní dávka draslíku se pro dospělého člověka pohybuje v rozmezí 3,5 až 4,5 gramů. Draslík může hrát roli při snižování krevního tlaku. Strava s nízkým obsahem draslíku a vysokým obsahem sodíku může být tedy jedním z faktorů vysokého krevního tlaku. Zvýšení draslíku v potravě chrání proti hypertenzi lidi, kteří jsou citliví na vysoké hladiny sodíku.

Jeden banán nahradí draslík ztracený hodinovým cvičením.

Sportovci potřebují více draslíku jako náhradu za ztracený draslík ze svalů při cvičení a menší množství ztracené potom. Nízká hladinou této látky může způsobit svalové křeče a kardiovaskulární nesrovnalosti. Jeden šálek pomerančového džusu, banán nebo brambory stačí nahradit draslík ztracen během jedné až dvou hodin tvrdého cvičení.

Zvýšená hladina draslíku může být naopak toxická a způsobuje nepravidelný srdeční tep nebo dokonce infarkt. Tělo udržuje hladinu draslíku na hranici, obvykle tedy není možné vyvolat projevy toxicity prostřednictvím příjmu draslíku obsaženého v potravinách. Kromě toho, ledviny hrají důležitou roli při odstraňování přebytečného draslíku z těla, takže pokud trpíte onemocněním ledvin, musíte přísně omezit příjem draslíku.

Sponzorováno

Pokud nechcete špenát, zkuste čokoládu

Draslík hraje roli v prevenci nebo léčbě některých zdravotních problémů, jako je ateroskleróza, dehydratace, cukrovka, zánět jate , zmíněný vysoký krevní tlak, zánětlivé onemocnění střev nebo osteoporóza.

Zdroje draslíku

Ve velkém množství se nachází v mnoha potravinách, obzvláště snadno jej lze získat z ovoce a zeleniny. Mezi vynikající zdroje draslíku patří špenát, fenykl, kapusta, hořčice, růžičková kapusta, brokolice, lilek, paprika, meloun, rajčata, celer, římský salát, květák, chřest, houby shiitake, kapusta, mrkev, řepa, zelené fazolky a papája.

Draslík najdete i v mandlích nebo hořké čokoládě.
Draslík najdete i v grapefruitu, okurek, kurkumě, meruňkách, zázvoru, jahodách, avokádu, banánech, tuňákovi a zelí. Nachází se i v mase a mléce. Důležitá je tedy vyvážená a pestrá strava. Dopřát si můžete i mandle a hořkou čokoládu.

Draslík je nezbytný pro správné výživy a zdraví. Přijímat minimální množství není těžké, pokud budete jíst pestrou stravu. Udržování doporučeného poměru sodíku a draslíku by však mohlo být složitější.

Sponzorováno

Jezte více ovoce a zeleniny a méně polotovarů. Do nich se totiž sodík přidává.

Co si dále přečíst o draslíku?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva