Sponzorováno

Jste unavení až vyčerpaní? Chybí vám hořčík! 4.73/5 (15)

Chybí vám hořčík!?Třetina Čechů nemá dostatek hořčíku! Potvrdily to nejnovější výzkumy. Přitom zajistit ho na jídelníček je více než jednoduché. Nachází se téměř v každé zelenině i ovoci.
Chybí vám hořčík? Jeho nedostatek se projevuje například bolestmi hlavy, celkovou únavou, nedostatečnou soustředěností, bolestmi a křečemi svalů problémy se zácpou nebo náchylností ke stresu, chvěním a bušením srdce. Přibližně třetina Čechů pravděpodobně trpí nedostatkem hořčíku. Vyplývá to ze studie, kterou provedli odborníci z Centra pro výzkum a vývoj Fakultní nemocnice v Hradci Králové a Katedry výživy lidí na Fakultě agrobiologie a potravinových zdrojů České zemědělské univerzity v Nitře. Hořčík regeneruje poškozené buňky v těle a je výbornou prevencí před ledvinovými a žlučovými kameny.

LIDÉ NAD PADESÁT LET JSOU OHROŽENÍ NEJVÍCE

Výsledky výzkumu prezentoval Zdeněk Zadák z Centra pro výzkum a vývoj Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Do této studie se zapojilo sto Čechů a dvě stě Slováků ve věku od 17 do 84 let. Tím dali vědci na čele se zadák nejprve vyplnit dotazník k určení příznaků nedostatku hořčíku v organismu, který obsahoval 63 otázek o stravování, životním stylu, symptomech nedostatku hořčíku a zdravotním stavu.

Z výsledků vyplynulo, že přibližně třetina respondentů (30,5 procenta Slováků a 29 procent Čechů) pravděpodobně trpí nedostatkem hořčíku, z toho u zhruba sedmi procent zjistili velmi velkou pravděpodobnost nedostatku hořčíku. Nejvíce ohroženou skupinou přitom byli lidé starší než 50 let, u kterých bylo toto riziko několikanásobně vyšší.

Čtěte: Bez hořčíku nejde ani hubnutí

Sponzorováno

Nedostatek hořčíku se ve zvýšené míře prokázal i u lidí s indexem tělesné hmotnosti (BMI) nad 25. Z těchto zjištění vyplývá, že nedostatek hořčíku má souvislost se zvyšujícím se věkem a také nezdravým životním stylem.

Cukrovkáři a hypertonici

Výsledky zjištěné pomocí tohoto dotazníku následně odborníci u českých respondentů ověřili i pomocí biologického screeningu, při kterém monitorovali obsah hořčíku v moči, krve a červených krvinkách. Naměřené hodnoty potvrdily předpoklady založené na údajích z dotazníku, čímž se prokázala vysoká výpovědní hodnota a přesnost dotazníkové metody.

„V současném jídelníčku lidí je přítomnost hořčíku na spodní hranici. Je zajímavé, že například v jablkách se dnes nachází o 50 procent méně hořčíku než v 80. letech minulého století. Velké množství hořčíku se z potravin ztrácí i technologickým zpracováním,“ uvedl Zadák s tím, že na příjem hořčíku by si měli dávat pozor především lidé trpící vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Zdroje hořčíku

Doporučená denní dávka hořčíku je 300 až 350 mg. ve 100 gramech ovoce se nachází:
ananas 17 mg
banán 31 mg
brusinky 12 mg
citron 9 mg
ostružiny 24 mg
borůvky 6 mg
grapefruit 12 mg
hrozny 9 mg
hruška 8 mg
jablko 6 mg
jahody 15 mg
mandarinka 11 mg
pomeranč 10 mg
švestky 13 mg

Sponzorováno

ve 100 gramech zeleniny se nachází:
brokolice 24 mg
hlávkové zelí 20 mg
pórek 18 mg
cibule 8 mg
kedluben 48 mg
mrkev 21 mg
rajče 20 mg
pastiňák 32 mg
ředkvička 8 mg
brambora 27 mg
okurka 9 mg

A co si u nás o hořčíku dále můžete přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva