Sponzorováno

Jak se projevuje nedostatek hořčíku (hypomagnesemie) – způsobuje psychické i zdravotní problémy 4.72/5 (54)

I vysoký krevní tlak může být příznakem nedostatku hořčíku v těle. Jaké jsou další možné příznaky? Přečtěte si náš článek.

I vysoký krevní tlak může být příznakem nedostatku hořčíku v těle. Jaké jsou další možné příznaky? Přečtěte si náš článek.

Jsou zdravotní problémy, které mohou ukazovat na to, že tělu chybějí různé důležité látky. Většinou se mluví o vitamínech a také minerálech. Jednou z velmi opomíjených látek v těle je hořčík. Pokud ho máte nedostatek, tak můžeme říci, že to poznáte celkem snadno. Příznaky jeho nedostatku jsou nejenom velmi dobře charakteristické – jedná se o sérii příznaků. Když začnete cítit, že se u vás objevy alespoň dva, je vysoká pravděpodobnost, že je to právě hořčík, který vám chybí.

Deficit hořčíku, známý také jako dypomagnesemie, je často přehlíženým zdravotním problémem. Jedna studie naznačuje, že až 70-75% lidí nesplňuje svůj doporučený denní příjem tohoto prvku.

Které problémy se tedy u vás mohou projevit, pokud nemáte dostatek hořčíku?

Psychické problémy a duševní poruchy

Žijeme v době, kdy můžete být na psychické problémy náchylnější více, než tomu bylo kdykoliv dříve. Je to celkem pochopitelné, jelikož doba je hektická a zátěž v práci i doma může být velkým dlouhodobým problémem. Jestliže začnete pociťovat dlouhodobé psychické problémy, snažte se si co nejvíce ulevit a odpočívat. Pokud nedojde k tomu, že by problémy odezněly, je rizikem to, že máte nedostatek hořčíku. Ten způsobuje:

  • Podrážděnost
  • Deprese
  • Úzkosti

Jestliže sami cítíte, že po psychické stránce to s vámi není v pořádku, možná to není spojeno jenom s tím, že jste v jednom kole, ale je to spojeno s tím, že množství hořčíku ve vašem těle by mělo být podstatně vyšší, než je tomu nyní. Zamyslete se nad tím.

Duševní poruchy jsou možným důsledkem nedostatku hořčíku. Mezi ně patří apatie, která se vyznačuje duševní necitlivostí nebo nedostatkem emocí. Extrémní nedostatek může dokonce vést k deliriu a kómatu. Navíc pozorovací studie mají asociované nízké hladiny hořčíku se zvýšeným rizikem deprese.

Stručně řečeno, zdá se, že nedostatek hořčíku může způsobit nervovou dysfunkci a podporovat psychické problémy u některých lidí.

Časté bolesti hlavy & migrény

Že vás čas od času bolí hlava, to přece jenom není nic zase až tak zvláštního. Jedná se o běžnou věc, která může být spojena s různými situacemi. Horší to ale je, pokud se objevují výrazné migrény a pokud jsou bolesti hlavy opravdu velmi časté. V takové případě musíme říci, že příčinou může být opět nedostatek hořčíku. Jak bylo zmíněn výše, dokáže blahodárně působit hlavně v souvislosti s nervovým systémem. A ten má na bolestech hlavy velký podíl. Zlepšete proto své nervy a zlepšíte i stavy, které souvisí právě s bolestmi hlavy.

Různé křeče

Pokud máte problémy s vaším svalstvem, nemusí to být jenom důsledek zatěžujícího tréninku a nedostatku regenerace. Jestliže jste trénovali jenom málo, nebo vůbec, a přitom se problémy se svaly objevují, může být důvod opět celkem jasný. Je to nedostatek hořčíku, který má vliv také na regulaci svalových pohybů. Když ho nemáte v těle dost, nejsou svalové pohyby regulovány tak, jak by měly být. K čemu to vede? Samozřejmě k situaci, když se objevují různé svalové škuby a drobné křeče. V jakých oblastech nejčastěji?

  • Oblast nohou
  • Oblast rukou
  • Oblast mimických svalů

Právě u oblasti mimických stavů jsou dané situace označovány jako různé tiky. V takových případech může být problémem jak psychický stav, tak může být problémem i onen nedostatek hořčíku. V obou případech ale platí, že když doplníte právě hořčík, tak bez problémů dané křeče a podobné stavy zmírníte.

Třes a svalové křeče jsou docela časté známky nedostatku hořčíku. V nejhorších případech může nedostatek dokonce způsobit záchvaty. Vědci se domnívají, že tyto příznaky jsou způsobeny větším prouděním vápníku do nervových buněk, který nadměrně stimuluje nebo hyperstimuluje svalové nervy.

Mějte na paměti, že nedobrovolné záškuby svalů mohou mít mnoho dalších příčin. Například mohou být způsobeny stresem nebo přílišným kofeinem. Může také být vedlejším účinkem některých léků nebo příznakem neurologického onemocnění, jako je neuromyotonie nebo onemocnění motorických neuronů.

Srdeční rytmus

Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů v lidském těle. Je charakteristické tím, že pracuje nepřetržitě. Jeho práce je označená tak, že srdce pravidelně bije, což má za následek i správné pumpování krve po celém těle. Danému bití se říká srdeční rytmus, který je u zdravého člověka pravidelný. Když se objeví srdeční rytmus nepravidelný, mluví se o takzvané srdeční arytmii. Tu dokáže přesně diagnostikovat lékař. Když jde o závažnější poruchu, bývají nasazeny léky. Mnohdy jde ale o problém menšího rázu, kdy se arytmie může vyskytnout z důvodu, že tělo má nedostatek hořčíku. V takové případě je vhodné ho doplnit. Navíc nelze opomenout fakt, že jeho dostatečné množství může působit i jako velmi dobrá prevence proti arytmii.

Špatný spánek

Důvodů proč nemůžete večer usnout, nebo se během noci pravidelně budíte, je celá řada. Vliv a to může mít i množství věcí, které máte v hlavě a které jsou spojené s tím, že nad nimi přemýšlíte. Stejně tak může mít vliv na špatný spánek to, že vaše tělo nemá látku, kterou je právě hořčík. Když ho má organismus dostatek, má mozek i dostatek takzvaných přenašečů, které podporují stavy relaxace. Dané neurotransmitery a jejich tvorba je velmi důležitá. Jestliže jich máte málo, budou problémy se spánkem výraznější. A nejenom oni, jelikož se vám mnohdy nepovede ani efektivně odpočívat – třeba během dne, kdy si přece jenom najdete pár desítek minut sami pro sebe.

Sponzorováno

Pleť a její problémy

Hořčík není spojený jenom s vaším zdravím. Je spojován také s lidskou krásou. I na své pleti tak můžete celkem jednoduše vidět, že něco není v pořádku a je třeba tuto látku doplnit. Nejčastěji se mou na vaší kůži objevovat různé vyrážky. Ty naznačují, že vaše kůže není dokonale zdravá a že se na ní objevují různé zánětlivé procesy. A ty eliminujete právě tím, že budete mít dostatek hořčíku. Tento stav povede i k tomu, že pokožka bude obecně podstatě zdravější.

Osteoporóza

Osteoporóza je porucha charakterizovaná slabými kosti a zvýšeným rizikem zlomenin kostí. Riziko vzniku osteoporózy je ovlivněno řadou faktorů. Jedná se o stáří, nedostatek cvičení a špatný příjem vitaminů D a K.

Je zajímavé, že nedostatek hořčíku je také rizikovým faktorem osteoporózy. Nedostatek může oslabit kosti přímo, ale také snižuje hladinu vápníku v krvi, hlavní stavební kámen kostí.

Studie na potkanech potvrzují, že nedodání stravy s hořčíkem vede ke snížení kostní hmoty. Přestože u lidí nebyly provedeny žádné takové experimenty, studie spojují špatný příjem hořčíku s nižší kostní minerální hustotou.

Vysoký krevní tlak

Studie na zvířatech ukazují, že nedostatek hořčíku může zvýšit krevní tlak a podpořit vysoký krevní tlak, což je silný rizikový faktor pro srdeční onemocnění.

Nejsilnější důkaz o přínosu hořčíku pochází z kontrolovaných studií. Několik recenzí dospělo k závěru, že doplňky hořčíku mohou snížit krevní tlak, zejména pal u dospělých s vysokým krevním tlakem.

Jednoduše řečeno, nedostatek hořčíku může zvýšit krevní tlak, což zase zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Přesto je zapotřebí více studií, než bude jeho úloha plně pochopena.

Astma

Nedostatek hořčíku je někdy pozorován u pacientů s těžkým astmatem. Navíc hladiny hořčíku mají tendenci být nižší u osob s astmatem než u zdravých lidí (studie zde).

Vědci se domnívají, že nedostatek hořčíku může způsobit nahromadění vápníku ve svalech na dýchacích cestách plic. To způsobuje, že dýchací cesty se sevřou, což snižuje kvalitu dýchání.

Je zajímavé, že inhalátor s obsahem síranu hořečnatého je někdy podáván lidem s těžkým astmatem. Ten pomáhá relaxovat a rozšiřovat dýchací cesty. U pacientů s život ohrožujícími příznaky jsou také injekce výhodným způsobem podání.

Důkazy o účinnosti stravitelných doplňků hořčíku u astmatických jedinců jsou však nekonzistentní.

Stručně řečeno, vědci se domnívají, že těžké astma může být u některých pacientů symptomem nedostatku hořčíku, ale pro zkoumání jsou potřebné další studie.

Kde hořčík najdete?

Stavy, které signalizují na nedostatek hořčíku, tedy znáte. Nyní je nejvyšší čas podívat se také na to, kde hořčík neboli magnezium najdete. Jestliže hledáte řešení nejjednodušší, je celkem jasné, že si stačí koupit doplňky stravy, které ho obsahují. Která z vás chce ale mnohem více zvolit přírodní cestu, měla by myslet na několik potravin, které jsou na hořčík bohaté. O jaké se jedná? Osvědčenou volbu jsou různé druhy ořechů, ovesné otruby, stejně jako sója včetně mléka. Nic nezkazíte ani kvalitním bílým jogurtem stejně jako špenátem, nebo avokádem. Zde se podívejte na potravinové zdroje hořčíku.

Níže je obsah hořčíku v množství 100 gramů nejlepších zdrojů:

  • Mandle: 270 mg
  • Dýňová semena: 262 mg
  • Tmavá čokoláda: 176 mg
  • Arašídy: 168 mg

Nejčastější příčiny nedostatku hořčíku

Příčiny nedostatku hořčíku se často liší. Ty se pohybují od nedostatečného příjmu potravy až po ztrátu hořčíku z těla kvůli nějaké nemoci.

Mezi zdravotní problémy spojené s ztrátou hořčíku patří diabetes, špatná absorpce tohoto prvku, chronický průjem, celiakie a syndrom hladové kosti. Lidé s alkoholismem mají také zvýšené riziko nedostatku hořčíku.

Kolik hořčíku je dost?

Níže uvedená tabulka uvádí doporučené denní dávky.

Věk Muži Ženy Těhotné ženy Kojící ženy
Kojenci do 6 měsíců věku 30 mg 30 mg
7–12 měsíců věku 75 mg 75 mg
1–3 roky věku 80 mg 80 mg
4–8 let věku 130 mg 130 mg
9–13 let 240 mg 240 mg
14–18 let 410 mg 360 mg 400 mg 360 mg
19–30 let 400 mg 310 mg 350 mg 310 mg
31–50 let 420 mg 320 mg 360 mg 320 mg
51+ let 420 mg 320 mg

Sponzorováno

A co vy? Jak si hořčík doplňujete vy? Budeme rádi za vaše názory.

Co si dále o hořčíku přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva