Sponzorováno

Hypokalémie – toto je 8 příznaků toho, že máte v těle málo draslíku 4.78/5 (49)

Hypokalémie - toto je 8 příznaků toho, že máte v těle málo draslíkuDraslík je důležitý minerál, který má ve vašem těle mnoho rolí. Pomáhá regulovat svalové kontrakce, udržuje zdravé nervové funkce a reguluje rovnováhu tekutin.

Obecné průzkumy se shodují na tom, že většina lidí (někde se uvádí až 95%) nesplňuje doporučený příjem draslíku. Na vině je pravděpodobně západní strava, protože upřednostňuje zpracovaná jídla před čerstvými rostlinnými potravinami, jako je ovoce, zelenina, fazole a ořechy.

A právě jídelníček s nízkým obsahem draslíku je někdy příčinou nedostatku draslíku v těle neboli hypokalémie. Nedostatek draslíku je charakterizován hladinou draslíku v krvi pod hodnotou 3,5 mmol na litr. K hypokalémii také dochází, když vaše tělo náhle ztratí hodně tekutin. Mezi běžné příčiny tohoto nepříjemného stavu patří chronické zvracení, průjem, nadměrné pocení a ztráta krve.

Zde je 8 příznaků nedostatku draslíku.

1. Slabost a únava

Slabost a únava jsou často prvními příznaky nedostatku draslíku. Existuje vlastně hned několik způsobů, jak může nedostatek tohoto minerálu způsobit slabost a únavu.

Za prvé, draslík pomáhá regulovat svalové kontrakce. Když jsou hladiny draslíku v krvi nízké, vaše svaly způsobují slabší kontrakce. Nedostatek tohoto minerálu může také ovlivnit to, jak vaše tělo používá živiny, což opět vede k únavě.

Některé výzkumy také ukazují, že nedostatek draslíku by mohl narušit produkci inzulínu, což by mělo za následek vysoké hladiny cukru v krvi).

2. Svalové křeče

Svalové křeče jsou náhlé, nekontrolované kontrakce svalů. Mohou nastat právě tehdy, když jsou hladiny draslíku v krvi nízké.

Ve svalových buňkách pomáhá draslík předávat signály z mozku, které stimulují kontrakce. Pomáhá také ukončit tyto kontrakce přesunutím se ze svalových buněk. Když jsou hladiny draslíku v krvi nízké, váš mozek nemůže tyto signály přenášet tak efektivně. To pak vede k prodlouženým kontrakcím, které vnímáme jako svalové křeče.

3. Problémy s trávením

Problémy s trávením mají mnoho příčin, a jednou z nich může být právě nedostatek draslíku.

Draslík pomáhá předávat signály z mozku do svalů i v zažívacím systému. Tyto signály stimulují kontrakce, které napomáhají trávení trávicí soustavy a pohánějí potravu, takže ji takto lze strávit. No a když jsou hladiny draslíku v krvi nízké, mozek nemůže přenášet signály tak efektivně. Kontrakce v zažívacím systému se tak mohou oslabit a zpomalit pohyb potravy. To může způsobit zažívací potíže, jako je nadýmání a zácpa.

Některé studie navíc naznačují, že závažný nedostatek draslíku může způsobit úplné ochromení střev. Jiné studie však zjistily, že souvislost mezi nedostatkem draslíku a ochromeným střevem není zcela jasná. Takže je v tomto směru potřeba udělat více studií.

4. Srdeční palpitace

Všimli jste si někdy, že vaše srdce najednou bije jakoby tvrději, rychleji nebo vynechává rytmus? Tento pocit je známý jako palpitace a je obvykle spojen se stresem nebo úzkostí. Srdeční palpitace však mohou být také známkou nedostatku draslíku.

Je to proto, že tok draslíku do a ze srdečních buněk pomáhá regulovat váš srdeční rytmus. Nízké hladiny draslíku v krvi mohou tento tok změnit (ovlivnit), což má za pak následek právě palpitace.

Kromě toho mohou být srdeční palpitace známkou arytmie nebo nepravidelného srdečního rytmu, který je také spojen s nedostatkem draslíku.

5. Bolesti svalů a jejich ztuhlost

Bolesti svalů a jejich ztuhlost mohou být také příznakem vážného nedostatku draslíku. Opravdu ano. Tyto příznaky mohou naznačovat rychlé odbourávání svalů, také známé jako rabdomyolýza – což je stav, při kterém dochází k poškození svalových buněk a nastane uvolnění obsahu myocytů do plazmy.

Sponzorováno

Hladina draslíku v krvi pomáhá regulovat průtok krve do svalů. Pokud jsou hladiny velmi nízké, vaše krevní cévy se mohou stahovat a omezovat průtok krve do svalů. To znamená, že svalové buňky přijímají méně kyslíku, což může způsobit zmíněné problémy se svaly.

A to má ve finále za následek rabdomyolýzu, která je doprovázena příznaky, jako je ztuhlost svalů a bolesti.

6. Pocity brnění a necitlivosti

U osob s nedostatkem draslíku se mohou vyskytnout i přetrvávající pocity brnění (mravenčení) a necitlivosti. Tento stav je známý jako parestézie a obvykle se vyskytuje v rukou, pažích, nohou a chodidlech.

Draslík je důležitý pro zdravé nervové funkce. Nízké hladiny draslíku v krvi mohou oslabit nervové signály, což pak může mít za následek brnění a znecitlivění.

Zatímco občasné prožívání těchto příznaků je určitě neškodné, přetrvávající brnění a necitlivost mohou být příznakem nedostatku draslíku. Pokud trpíte přetrvávající parestézií, je nejlepší navštívit svého lékaře.

7. Dýchací potíže

Vážný nedostatek draslíku může způsobit dýchací potíže. Důvodem je, že draslík pomáhá přenášet signály, které stimulují plíce ke kontrakci a expanzi. Pokud je hladina draslíku v krvi výrazně nízká, nemusí se vaše plíce rozšiřovat a stahovat správně. To má
pak za následek dušnost.

Nízký obsah draslíku v krvi vám také může způsobit problémy s dechem, protože to může způsobit abnormální rytmus srdce. To znamená, že z vašeho srdce čerpá méně krve do zbytku těla. Krev dodává do těla kyslík, takže změněný (menší) průtok krve může způsobit dušnost.

A velmi závažný nedostatek draslíku může zastavit činnost plic, což je potenciálně fatální (smrtelný) problém.

8. Změny nálad

Nedostatek draslíku byl také spojen se změnami nálad a duševní únavou. Jak jsme již ve článku několikrát uvedli, nízká hladina draslíku v krvi může narušit signály, které pomáhají udržovat optimální funkci mozku.

Tato studie například zjistila, že 20% pacientů s duševními poruchami trpí nedostatkem draslíku. Zajímavé, že?

V oblasti změny nálady kvůli nedostatku draslíku je však jen málo důkazů a výzkumů. Je zapotřebí dalšího výzkumu.

Zdroje draslíku

Nejlepší způsob, jak zvýšit příjem draslíku, je jíst více potravin bohatých na draslík, jako je ovoce, zelenina, fazole a ořechy. Doporučený denní příjem (DDD) pro draslík je cca 4 700 mg.

Zde je seznam potravin, které jsou vynikajícími zdroji draslíku (uvedená hodnota je 100 gramových porcích):

  • Řepa, vařená: 26% DDD
  • Sladká brambora Jam, pečená: 19% DDD
  • Bílé fazole, vařené: 18% DDD
  • Vařené škeble: 18% DDD
  • Bílé brambory, pečené: 16% DDD
  • Sladké brambory, pečené: 14% DDD
  • Avokádo: 14% DDD
  • Fazole Pinto, vařené: 12% DDD
  • Banány: 10% DDD

Měli byste užívat doplňky draslíku?

Doplňky stravy draslíku se moc nedoporučují. Studie prokázaly, že vysoké dávky draslíku mohou poškodit střevo nebo vést k abnormálnímu srdečnímu rytmu.

Příliš velké množství draslíku může způsobit jeho nadbytek v krvi, což je stav známý jako hyperkalémie. Hyperkalémie může způsobit arytmii nebo nepravidelný srdeční rytmus, který může způsobit vážné srdeční potíže.

Je dobré užívat vyšší dávku draslíku, pokud vám ji předepíše lékař.

Sponzorováno

A slova na závěr? Dbejte na příjem draslíku v potravinách. Dejte si občas banán, avokádo, fazole.

A co si ještě o draslíku přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva